Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niższy utarg z powodu remontu ulicy. Sklepikarka z Krosna Odrz. przegrała proces z miastem o odszkodowanie. Zapadł wyrok ważny w skali kraju

Piotr Jędzura
Sąd pierwszej instancji uznał roszczenia sklepikarki. Sąd odwoławczy zmienił ten wyrok.
Sąd pierwszej instancji uznał roszczenia sklepikarki. Sąd odwoławczy zmienił ten wyrok. źródło: poscigi.pl
Sklepikarka pozwała gminę Krosno Odrzańskie oraz firmę wykonującą prace drogowe przy ul. Prądzyńskiego. Zażądała niemal 32 tys. zł odszkodowania za to, że w czasie remontu i budowy drogi zmniejszył się jej ruch w sklepie i nie zarabiała tak jak przed remontem. Zielonogórski sąd odwoławczy oddalił roszczenie sklepikarki. Magistraty mają obowiązek prowadzenia remontów i budów dróg dla dobra mieszkańców.

30 czerwca 2014 r. magistrat w Krośnie Odrzańskim podpisał umowę z firmą Omega na przebudowę drogi i parkingu przy ul. Poznańskiej koło budynku nr 23 wraz z modernizacją ul. Prądzyńskiego. Budowa ruszyła 14 lipca tego samego roku. Wprowadzono tymczasową organizację ruchu oraz ograniczenie dojazdu do budynku przy ul. Poznańskiej 23. Pojawiły się wykopy pod kanalizację deszczową oraz sanitarną.

Od połowy lat 90. przy ul. Prądzyńskiego działa sklep spożywczy, który przez obecną właścicielkę w 2010 r. został przejęty od teściów. W trakcie robót drogowych dostęp do sklepu był utrudniony. Nie było kładki dla pieszych, na terenie budowy były doły, w których często stała woda. Droga do sklepu była rozryta. Właścicielka na własną rękę próbowała ułatwić dostęp do sklepu, układając palety, ale były niestabilne i trzeba było je usunąć.

To wszystko spowodowało, że część dotychczasowych klientów sklepu przestała robić tam zakupy. Kobieta wyliczyła swoje straty dokładnie na 31,489 zł i pozwała gminę Krosno Odrzańskie oraz wykonawcę robót. Kwota została wyliczona na podstawie dokumentów księgowych obrotu w tym samym okresie rok przed przebudową drogi. Zażądała odszkodowania od gminy Krosno Odrzańskie. Ruszył proces.

Polecamy także: Najważniejsze inwestycje na lubuskich drogach w 2020 r.

23 stycznia 2019 r. zapadł wyrok. Krośnieński sąd rejonowy uznał, że sklepikarka poniosła stratę z powodu remontu. Przyznał właścicielce sklepu odszkodowanie w wysokości niemal 19,5 tys. zł solidarnie od gminy oraz firmy budowanej. Zasądził również na rzecz sklepikarki zwrot kosztów procesu. Z wyrokiem nie zgodzili się burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula oraz właściciel firmy budowlanej. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego.

W poniedziałek, 3 lutego, przed zielonogórskim sądem odwoławczym zapadł wyrok. Sąd zmienił wyrok sądu pierwszej instancji. Oddalił w całości odszkodowanie dla sklepikarki. Sąd wyjaśnił, że gmina ma obowiązek dbania o jakość życia mieszkańców, a tym są między innymi remonty, budowy czy przebudowy dróg i parkingów. Mieszkańcy, właściciele firmy, restauratorzy czy też sklepikarze muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z przebudową np. dróg. Uciążliwości te są oczywiście duże, ale nie są celowe, skrajnie uciążliwe, ani tym bardziej przeciągane celowo. Tym samym nie ma mowy o wypłacie odszkodowania za to, że w okolicy sklepu była prowadzona drogowa inwestycja.

To wyrok ważny w skali kraju. – Rozstrzygnięcie sądu apelacyjnego wyeliminowało niebezpieczeństwo masowych pozwów, na jakie byłyby narażone gminy czy urzędy miasta prowadzące remonty i budowy dróg, czy kanalizacji w rejonach firm, sklepów czy bloków mieszkalnych – wyjaśnia mecenas Robert Kornalewicz, pełnomocnik gminy Krosno Odrzańskie.

Zobacz wideo: Krosno Odrzańskie: Remont mostu Elizy i kierowcy przejeżdżający na czerwonym świetle

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska