MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól będzie mogła mieć wreszcie budżet obywatelski. Co się zmieni dla mieszkańców? Rozmowa z Danielem Roguskim, szefem rady miasta

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Inauguracyjna sesja nowej rady miejskiej w Nowej Soli. Wzajemne gratulacje - dla nowej prezydent Beaty Kulczyckiej i dla nowego przewodniczącego rady Daniela Roguskiego
Inauguracyjna sesja nowej rady miejskiej w Nowej Soli. Wzajemne gratulacje - dla nowej prezydent Beaty Kulczyckiej i dla nowego przewodniczącego rady Daniela Roguskiego Urząd Miejski w Nowej Soli
Przewodniczącym rady miejskiej w Nowej Soli został Daniel Roguski, który startował na prezydenta miasta. W sprawie zapowiedzi budżetu obywatelskiego podkreśla, że „słowo musi stać się ciałem”. Jakie ma plany pracy na rzecz miasta?

Czy przewiduje Pan zmiany w organizacji sesji rady miejskiej? W ubiegłej kadencji radny Roman Wilant domagał się elektronicznego wysyłania dokumentów. Czy będzie unowocześnienie pracy rady?
Chciałbym najpierw podkreślić, że spotkała mnie zaszczytna funkcja przewodniczenia radzie miejskiej w Nowej Soli i przy tej okazji dziękuję radnym za zaufanie. A wracając do odpowiedzi, na pewno każdy nowy przewodniczący ma swoją wizję funkcjonowania rady i chociażby w tym zakresie, czyli pójścia z duchem czasu, wprowadzenia elektronicznego obiektu projektów uchwał, jestem jak najbardziej za tym, aby nowosolska rada miejska została ucyfrowiona. Chociażby z tego względu będzie zmiana w pracy radnych. A kolejne? Myślę, że nastąpią po tym, jak zostaną wybrane składy komisji i zbierze się prezydium rady. Będziemy o tym rozmawiać. Na pewno będę chciał współpracować z każdym radnym i wspólnie dochodzić do rozwiązań.

Jak się Pan czuje na stanowisku przewodniczącego rady miasta? Startował Pan na prezydenta Nowej Soli, radnego również. Czy jest to podobne dla Pana wyzwanie w kontekście pracy dla miasta?
Niektórzy mi bardzo tego gratulują, że zostałem przewodniczącym rady miasta, bo mówią, że to jest druga osoba w mieście.

To Pan będzie podpisywał urlopy pani prezydent.
Tak (śmiech). Ale tak mówiąc na serio, to oczywiście jest przeskok między byciem zwykłym radnym, a przewodniczącym rady, na którym spoczywają wszystkie obowiązki związane z pracą rady, kiedy radny po prostu bierze udział w posiedzeniach. Jest dużo więcej spotkań. Będę starał się mieć tyle czasu, aby odpowiadać pozytywnie na zaproszenia, które wpływają do biura rady, ale nie zawsze będę miał takie możliwości.

Jak Pan będzie łączył pracę dyrektora ważnego departamentu w urzędzie marszałkowskim, którą niedawno Pan objął, z pracą dla Nowej Soli?
Dobrze pani podkreśliła, że to jest ważny departament, ponieważ na moich i współpracowników barkach w departamencie spoczywa rozwój całego województwa. Mamy do wydania i rozliczenia blisko trzy miliardy złotych. Jest to olbrzymi instrument, który zarząd województwa wykorzystuje do tego, aby województwo się rozwijało. Myślę, że będę musiał znaleźć złoty środek i pogodzić to, że pracuję w Zielonej Górze z obowiązkami przewodniczącego rady w Nowej Soli. Jest to wyzwanie, ale to jest rzecz do zrobienia.

Daniel Roguski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego kieruje Departamentem Programów Regionalnych
Daniel Roguski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego kieruje Departamentem Programów Regionalnych Eliza Gniewek-Juszczak

Czy rada zmieni się też pod kątem otwarcia na kontakt z mieszkańcami? Czy może dyżury radnych będą bardziej reklamowane? Czy będzie ich więcej?
Jak najbardziej. Uważam, że radni, którzy są pośrednikiem między urzędem miasta a mieszkańcami powinni być otwarci na takie spotkania. Jak ukonstytuują się komisje w radzie miejskiej, będą wyznaczone dyżury dla mieszkańców. I pomyślimy też nad promocją tych spotkań, ponieważ wiem, że ludzie w codziennych obowiązkach, jeśli nie mają takiej konieczności, to nie szukają kontaktu z radnymi. Musi być jasno sprecyzowana informacja, kiedy, w jakich godzinach można się z radnymi spotkać.

Sesje rady miasta zostaną w ostatni czwartek miesiąca?
Z tego, co rozmawiałem wstępnie z panią prezydent i radnymi, myślę, że potrzymamy tę tradycję.

A czy już rozmawialiście o budżecie obywatelskim?
Można rozmawiać o tym w każdej chwili. Ale trzeba podkreślić, że zwykle wybory odbywały się jesienią, wtedy radni mieli wpływ na budżet i pewne idee mogli przekuć na realne działania, a teraz nowa rada ukonstytuowała się w połowie maja. Mamy zaawansowany rok budżetowy i ciężko dokonać szerszych korekt i wprowadzać nowe zadania. Ale zarówno ja, jak i pani prezydent, deklarowaliśmy budżet obywatelski w swoich kampaniach, dlatego uważam, że słowo musi stać się ciałem.

Daniel Roguski. Kim jest?

W radzie miejskiej Nowej Soli reprezentuje KWW Koalicja 15 Października Daniel Roguski. Ma 41 lat. Studia magisterskie skończył na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku politologia, w zakresie ustrojoznawstwa w 2006 r. Ma ukończone też studia podyplomowe w zakresie programów europejskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim od 2008 r. Obecnie na stanowisku Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych. Lubi aktywnie spędzać wolny czas, zwłaszcza na rowerze.

Archiwalna rozmowa
W listopadzie 2018 roku pisaliśmy, że Daniel Roguski w dwóch minionych kadencjach rady miejskiej był jedynym opozycyjnym radnym, który składał dużo interpelacji. Wówczas nie udało mu się wejść do rady powiatu, pytaliśmy m.in. czy wystartuje za pięć lat na prezydenta.

Był Pan wyróżniającym się radnym. Zadawał Pan dużo pytań.
Niestety mieszkańcy trochę mało się interesują tym, co się dzieje w samorządzie. Wszystkie projekty, które zgłaszałem wynikały z potrzeby zmian w samorządzie. Proszę zauważyć, że budżety obywatelskie już wprowadza odpowiednia ustawa, na razie na poziomie miast na prawach powiatu, ale pewnie wkrótce obowiązek będzie dotyczył mniejszych miast i gmin. Apelowałem o to, aby sesje były nagrywane i udostępniane on-line mieszkańcom i po iluś tam latach ustawa to wprowadza. Pewne rozwiązania, które proponowałem przez wiele lat, materializują się, niestety nie jest to działanie od wewnątrz, a narzucane z góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska