Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe banknoty wejdą do obiegu 7 kwietnia

Redakcja
NPB
W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpocznie stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.

Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

 Głównym celem modernizacji zabezpieczeń jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie najbliższych lat. Obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko (około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu), ale postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji. Narodowy Bank Polski jest już gotowy do zasilenia rynku banknotami ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami – mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

 Narodowy Bank Polski z sukcesem przeprowadził testy akceptacyjne wszystkich sorterów. Potwierdziły one gotowość tych urządzeń do pracy ze zmodernizowanymi banknotami. W grudniu 2013 roku NBP dostarczył profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego zmodernizowane banknoty w celu przeprowadzenia kalibracji urządzeń wymagających dostosowania (np. sortery, wpłatomaty, liczarki, dyspensery etc.). Od zeszłego roku Narodowy Bank Polski przeprowadził intensywne szkolenia dla ponad pięciu tysięcy osób zajmujących się profesjonalnie obrotem gotówkowym oraz współpracuje z bankami komercyjnymi i firmami zajmującymi się obrotem gotówką.

 Narodowy Bank Polski nie będzie w nadzwyczajny sposób wycofywał z rynku banknotów będących obecnie w obiegu. Zmodernizowane banknoty będą pojawiać się w miejsce banknotów uszkodzonych lub zniszczonych, więc w pierwszych miesiącach będą one stanowiły zdecydowaną mniejszość w obiegu gotówkowym – dodaje dyrektor Marek Oleś.

 Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony, a żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafi do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

 

O czym warto pamiętać?

  • 7 kwietnia, NBP zacznie zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym zaczną się one pojawiać w powszechnym obiegu.
  • Jest to operacja czysto techniczna – wizerunki nie ulegną znaczącej zmianie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.
  • Obecne banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.
  • Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany, niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.
     
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska