Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przedszkola dla wiejskich dzieci

Dagmara Dobosz 0 68 324 88 71 [email protected]
Starszaki z gminnego przedszkola chętnie zeszły do sali maluchów, żeby się tu przez chwilę pobawić
Starszaki z gminnego przedszkola chętnie zeszły do sali maluchów, żeby się tu przez chwilę pobawić fot. Krzysztof Kubasiewicz
W Borowie Wielkim i w Popęszycach działają już dwa bezpłatne przedszkola wiejskie. Cieszą się dużym zainteresowaniem, więc gmina już myśli o kolejnych placówkach.

Od 1 października dzieci z Borowa Wielkiego i Popęszyc uczęszczają do wiejskich przedszkoli. Co ważne dla ich rodziców, profesjonalna opieka nad pociechami nic nie kosztuje, a to za sprawą pieniędzy unijnych. Wszystko dzięki projektowi "Wreszcie do przedszkola", który napisała i złożyła Szkoła Podstawowa w Borowie Wielkim. Dlatego wszelkie wydatki, które pochłonie dwuletnia działalność placówek, np. pensja nauczycielek, wyżywienie, podręczniki i wyposażenie sal, pokrywa Unia Europejska.

- Jest to kontynuacja i pogłębienie tego, co już kiedyś rozpoczęliśmy - wyjaśnia Wiesław Szkondziak, burmistrz Nowego Miasteczka. Już w 2007 r. w tych dwóch wsiach działały darmowe placówki z tego samego projektu, jednak w ubiegłym roku nie udało się zdobyć dofinansowania. Za to teraz obiekty będą funkcjonowały przez dwa lata. Koordynatorem przedsięwzięcia obejmującego dwie wsie jest dyrektor SP w Borowie Wielkim Bogusław Dubiel.

W ramach projektu 25 dzieci (10 w Przedszkolu "Niedźwiadek" w Popęszycach i 15 w"Kubusiowym Przedszkolu" w Borowie Wielkim) chodzi do przedszkoli przez pięć dni w tygodniu w godz. 8.00 - 13.00.
- Opiekuję się maluchami w wieku 3-4 lata. Dużo czasu poświęcam na zabawę, również przy muzyce oraz śpiewanie piosenek. Nie mam z dziećmi problemu, są grzeczne i przyjemnie mi się tu pracuje - opowiada Elżbieta Sienkiewicz, wychowawczyni w unijnej placówce w Borowie Wielkim. Oprócz profesjonalnej opieki dzieci mają zapewnione bezpłatne zajęcia z rytmiki, języka angielskiego, gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Dodatkowo mogą skorzystać z porad psychologa, pedagoga i logopedy.

- W przypadku, jeżeli będzie więcej dzieci chętnych do uczęszczania do tych placówek, mamy zgodę z urzędu marszałkowskiego na zwiększenie naboru - mówi Bożena Skoczeń z SP w Borowie Wielkim. To właśnie tutaj mieści się "Kubusiowe Przedszkole", a piętro wyżej gminne przedszkole dla starszych dzieci. - Z kolei "Niedźwiadek" urządzono w budynku Gospodarstwa Nadzoru i Administrowania Zasobem, gdzie Agencja Nieruchomości Rolnych nieodpłatnie udostępniła jedną salę. Dodatkowym plusem przedsięwzięcia jest to, że każdy zakupiony sprzęt po zakończeniu projektu, pozostanie na wyposażeniu placówki.

- Kupimy jeszcze kamerę cyfrową, laptop oraz urządzenie wielofunkcyjne - dodaje pani Bożena.
Przedszkola spotkały się z dużą akceptacją mieszkańców i gmina przymierza się do uruchomienia kolejnych obiektów.

- Myślimy o innych budynkach, które mogłyby pełnić funkcję takich darmowych przedszkoli. Mam na myśli świetlicę w Miłakowie i w Żukowie. Na pewno będziemy iść w tym kierunku i propagować pomysł wśród mieszkańców, ponieważ to fajna inicjatywa - zapewnia burmistrz. - Trzeba wyrównywać szanse i stworzyć możliwość kształcenia pociech od wczesnego wieku. Wiadomo, że przedszkola zapewniają rozwój dzieci, są dla nich lepsze niż siedzenie w domu przy mamie. Poza tym to darmowe placówki, więc też ulga dla kieszeni rodziców. Ponadto będziemy chcieli urządzić przy tych placówkach place zabaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska