Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowosolskie muzeum skrywa nie lada tajemnice

Krzysztof Koziołek
To, że Nowa Sól jest kojarzona z krasnalami od kilkunastu lat, wiadomo. Ta pocztówka może być dowodem, że małe ludki zawitały do naszego miasta znacznie wcześniej. Pochodzi z ok. 1907 r., przedstawia widok na Berlinerstrasse, czyli obecną ul. Piłsudskiego (po lewej stronie budynek prokuratury i sądu grodzkiego).
To, że Nowa Sól jest kojarzona z krasnalami od kilkunastu lat, wiadomo. Ta pocztówka może być dowodem, że małe ludki zawitały do naszego miasta znacznie wcześniej. Pochodzi z ok. 1907 r., przedstawia widok na Berlinerstrasse, czyli obecną ul. Piłsudskiego (po lewej stronie budynek prokuratury i sądu grodzkiego). fot. Muzeum Miejskie
Stare monety i mapy, szable, obrazy, zasuszone owady, wypchane ptaki czy stroje dawnych mieszczan - każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

- Co mi się najbardziej podoba w muzeum? Część przyrodnicza, szczególnie kolekcja owadów. Jest śliczna - mówi krótko Klaudia Ławecka z klasy III "d" gimnazjum nr 1, którą spotkaliśmy w muzeum. Na Aleksandrze Pomazanej największe wrażenie zrobił pokój pani domu na wystawie XIX-wiecznych wnętrz mieszczańskich. - A najbardziej duże lustra, w których się można przeglądać - dodaje Aleksandra Podgórni. - Dawne wnętrza domów bogatych mieszczan robią wrażenie - potwierdza Arkadiusz Pilarski. - Mnie najbardziej podoba się pokój muzyczny z klawesynem, cytrą i mandoliną - mówi Iwona Harabin. - Najlepsza jest zbrojownia - twierdzi Grzegorz Malicki.

Pięć tysięcy monet

Placówka właśnie obchodzi 60-lecie istnienia. Jego historia zaczęła się w 1946 r., kiedy to grupa społeczników skupiona wokół Antoniny i Aleksandra Fudalej własnymi siłami gromadziła zbiory, zarówno muzealne jak i książkowe, które później stały się zaczątkiem muzeum i biblioteki miejskiej.

Do końca lat 70. kolekcjonowano praktycznie wszystko, co wpadło muzealnikom w ręce. Później określono ramy kolekcji. - I skoncentrowano się przede wszystkim na tematyce zawiązanej z historią miasta - podkreśla dyrektorka muzeum Krystyna Bakalarz. Pocztówki, widoków, fotografie czy obrazy przedstawiające przedwojenną i powojenną Nową Sól. Jest też bogaty księgozbiór oraz wiele dokumentów kartograficznych związanych z Dolnym Śląskiem, Księstwem Głogowskim i Księstwem Siedlisko-Bytomskim.

Nie lada atrakcją jest kolekcja numizmatyczna: monet, banknotów, medali i odznaczeń - razem ponad 5,5 tys. - Najcenniejsza wśród nich jest kolekcja monet polskich z okresu po drugiej wojnie światowej obejmująca zarówno te obiegowe, jak i próbne - zaznacza Bakalarz. Rarytasem są też tzw. notgeldy, czyli pieniądze zastępcze, wydawane przez magistrat czy nowosolskie zakłady pracy w latach kryzysu gospodarczego (1914-1923), obowiązujące wyłącznie na terenie miasta.

Studenci piszą prace

Księgozbiór regionalny zawiera ok. 4 tys. pozycji. Często korzystają z nich studenci piszący prace magisterskie i doktoranci. Nie lada atrakcją są zbiory przyrodnicze związane z Doliną Odry, to ok. 1.400 pozycji, okazów ptaków, ssaków, owadów, roślin zielnych, muszli ślimaków i małży. - Często odwiedzają nas szkoły, oferujemy im 20 tematów lekcyjnych - dodaje dyrektorka. W dziale artystycznym jest ponad 1.500 obrazów, grafik, rzeźb czy wytworów rzemiosła artystycznego.

Kiedy można zwiedzaćOd wtorku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele 11.00-15.00. Wystawy stałe: Portret mieszczański, Wnętrza mieszczańskie XIX-wieczne, Militaria, Przyroda doliny rzeki Odry, Numizmatyka, Dziwy i osobliwości. Bilety: normalny - 4 zł, ulgowy - 3 zł, w niedzielę wstęp wolny.
Więcej o historii placówki w internecie na stronie www.muzeum.nowasol.net (link "Historia muzeum").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska