Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Kodeks pracy 2019: Zmiany na rynku pracy. Ta ustawa wprowadzi zmiany w stażach. Będą krótsze i lepiej płatne [ZMIANY W STAŻACH]

oprac.maw
Nowy Kodeks pracy 2019. Ministerstwo Pracy proponuje kolejne zmiany. Tym razem dotyczą ustawy o rynku pracy. Nowa ustawa o rynku pracy ma zastąpić istniejącą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jedno z jej założeń dotyczy stażystów. Tego, ile ma trwać staż, kto za niego płaci i kar dla pracodawców. Sprawdź, jakie zmiany planowane są w stażach.

Nowy Kodeks pracy 2019 - nowa ustawa o rynku pracy

Minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Stanisław Szwed w lipcu zaprezentowali propozycje zmian w ustawie o rynku pracy. Ustawodawca nie zmieni przez to Kodeksu pracy 2019, ale chce wprowadzić zmiany na rynku pracy, które mają zmniejszyć bezrobocie i dać możliwość wielu pracodawcom i pracownikom.

To może być rewolucja na rynku pracy. O tym zmianach musi wiedzieć każdy pracodawca i pracownik

- Po 14 latach obowiązywania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy żegnamy tę ustawę. Ustawa idzie do lamusa. Dajemy nową propozycję - ustawę o rynku pracy - zapowiedziała w lipcu br. minister Elżbieta Rafalska.

Nowy Kodeks pracy 2019 - główne cele ustawy o rynku pracy
Ustawa o rynku pracy ma służyć efektywnej aktywizacji długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo.
Jak podaje ministerstwo, jej głównymi celami są:

  • zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy
  • zwiększenie dostępności i optymalizacja form pomocy świadczonej przez urzędy pracy
  • zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy
  • ułatwienie obywatelom polskim powrotu do kraju z zagranicy
  • ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy
  • zmiana funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy

Czytaj także: Kodeks pracy 2019. Nieuniknione są zmiany. Jak będzie wyglądać nowy Kodeks pracy? Co się zmieni? [ZASADY, URLOPY]

Nowy Kodeks pracy 2019 - krótszy staż

Jednym z dość ważnych zapisów ustawy o rynku pracy, są zmiany dotyczące staży. Proponowane przepisy mają skrócić okres realizacji stażu. Obecnie staż może trwać od 3 do 6 miesięcy, a dla osób poniżej 30. roku życia do 12 miesięcy.
Po zmianach staż wynosiłby on do 6 miesięcy dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Nowy Kodeks pracy 2019 - staż u jednego pracodawcy

Ministerstwo zakłada także, że okres staży odbywanych przez bezrobotnego nie będzie mógł przekraczać 24 miesięcy. Stażysta będzie mógł odbyć u jednego organizatora łącznie 12 miesięcy stażu. Aby pracodawca mógł ponownie przyjąć byłego stażystę na staż, powinny upłynąć minimum 24 miesiące od dnia zakończenia poprzedniego stażu, zatrudnienia lub przygotowania zawodowego u niego.

Nowy Kodeks pracy 2019 - staż i kary dla pracodawców

W nowej ustawie o rynku pracy znajdą się także nowe mechanizmy uniemożliwiające stosowanie staży zamiast zatrudnienia i traktowania stażystów jako darmowej siły roboczej oraz silniejszego powiązania stażu z zatrudnieniem po nim

Przewidziane są także kary dla pracodawców, w przypadku:

  • przerwania stażu z winy pracodawcy
  • nie wywiązania się z obowiązku zatrudnienia i utrzymania w zatrudnieniu bezrobotnego. WAŻNE! Obowiązek utrzymania zatrudnienia ma być równy co najmniej okresowi stażu

Nowy Kodeks pracy 2019 - większe stypendium dla stażystów

Zgodnie z nową ustawą o rynku pracy, stażyści dostaną więcej pieniędzy. Wysokość stypendium wypłacanego stażyście przez urząd pracy wzrośnie ze 120 do 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Za okres udokumentowanej niezdolności do pracy bezrobotny będzie mógł pobierać zasiłek w wysokości 50 proc. wartości stypendium.

WIDEO: To musisz wiedzieć o Nowym Kodeksie pracy 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska