Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca? Sprawdź zmiany w Kodeksie pracy

maw
Czy pieniądze za nadgodziny przepadną?
Czy pieniądze za nadgodziny przepadną? Guilherme Cunha/unsplash.com
Kodeks pracy 2019 i temat nadgodzin. Co z pieniędzmi za nadgodziny? Coraz głośniej mówi się o zmianach w Kodeksie pracy. Urlopy na żądanie, urlopy wypoczynkowe, zwolnienia czy wynagrodzenie za nadgodziny. To najczęściej poruszane w ostatnim czasie tematy. Ministerstwo w sierpniu poinformowało, że nie pracuje nad zmianami dotyczącymi urlopów. A co z pracą w nadgodzinach? Czy powstanie specjalne konto, na którym będą zamrażane pieniądze za nadgodziny?

Kodeks pracy 2019 - będą zmiany

Nowy Kodeks pracy 2019. Jak będzie wyglądać? Jeszcze nie znana jest dokładna wersja nowego Kodeksu pracy 2019. Wcześniejsze dość kontrowersyjne pomysły nie przyjęły się. Przypomnijmy, że w kwietniu br. minister Elżbieta Rafalska przyznała, że panuje ogólna zgoda co do tego, że Kodeks pracy wymaga zmiany. - Nie wyobrażam sobie jednak, że nowe przepisy można przyjąć bez zgody stron, które przy nich pracowały -podkreślała podczas konferencji prasowej.

Przeczytaj też: ILE ZARABIA SIĘ W LIDLU? PENSJE PRACOWNIKÓW NALEŻĄ DO JEDNYCH Z NAJWIĘKSZYCH W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

Minister Rafalska zapowiedziała wtedy, że ministerstwo pracy będzie zmiany do nowego Kodeksu pracy wprowadzać etapowo.

- Pewne kontrowersyjne elementy zawarte w projekcie nowego indywidualnego prawa pracy przeważyły za tym, że nie będziemy prowadzili dalszych prac nad tymi projektami. Chodzi tu szczególnie o ograniczenie ochrony kobiet w ciąży, zmiany dotyczącej przerwy na papierosa czy urlopu na żądanie – mówiła w kwietniu br. Elżbieta Rafalska.


Przeczytaj koniecznie:
Waloryzacja rent i emerytur 2019 najwyższa od lat. Ile więcej dostaną emeryci i renciści? Jakie zmiany w budżecie 2019?

Minister podkreśliła także, że nie wszystkie propozycje komisji pójdą do kosza. Niektóre z nich zostaną wprowadzona poprzez nowelizację Kodeksu pracy. Mówi się, że projekt trafi do Sejmu po wakacjach.

TE ZMIANY W KODEKSIE PRACY WZBUDZAŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Kodeks pracy 2019 - wynagrodzenia za nadgodziny na specjalnym koncie

Do tej pory jeśli pracownik wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych, to przysługuje mu za to rekompensata w formie czasu wolnego lub wynagrodzenia. Proponowane rozwiązania mają wprowadzić pewne zmiany.

W projekcie ustawy − Kodeks pracy, opracowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy zawarte są przepisy umożliwiające pracodawcom tworzenie i prowadzenie indywidualnych kont wynagrodzeń za godziny nadliczbowe dla pracowników.

Specjalne konta mają mieć charakter rachunku powierniczego. O tym do kogo i kiedy trafią zgromadzone na nim pieniądze, decydować będzie jedynie pracodawca.

Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. Kiedy byłyby wypłacane?

Jak miałaby wyglądać procedura wypłacania pieniędzy z takich specjalnych kont, na których gromadzone byłyby pieniądze za nadgodziny? Pracodawca mógłby wypłacić je pracownikowi w kilku przypadkach:

  • wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.
  • pracownik będzie mógł też sam wystąpić o urlop bezpłatny, jednakże zgoda na jego udzielenie to suwerenna decyzja pracodawcy.
  • konto ulegnie likwidacji wyłącznie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę Wtedy formalnie pracodawca powinien pracownikowi wypłacić zgromadzone na nim pieniądze. Może jednak np. zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i pensję za ten czas wypłacać właśnie z konta.

Kodeks pracy 2019: Na jakim etapie są prace?

Zapytaliśmy ministerstwo, na jakim etapie są prace i czy wcześniej zaprezentowany pomysł zakładania specjalnych kont do gromadzenia pieniędzy za nadgodziny zostanie zrealizowany.

- Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy w połowie marca br. zakończyła pracę przekazując Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy − Kodeks pracy i projekt ustawy − Kodeks zbiorowego prawa pracy. Oba dokumenty nie są zatem rządowymi projektami ustaw, lecz dokumentami przygotowanymi przez grono ekspertów skupiających przedstawicieli świata nauki i praktyki, w tym także przedstawicieli strony społecznej. Propozycje rozwiązań prawnych zawarte w obu projektach ustaw zostaną wykorzystane w pracach legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednakże na obecnym etapie prac nie jest możliwe udzielenie informacji, które z proponowanych przez Komisję rozwiązań prawnych zostaną wykorzystane w przyszłych pracach legislacyjnych - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro promocji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

* Kodeks pracy 2018 - co musisz wiedzieć o pracy w nadgodzinach?

Kodeks pracy mówi jasno: pracę w godzinach nadliczbowych stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Pracą w godzinach nadliczbowych jest więc praca ponad 8 godzin na dobę lub praca ponad przeciętnie 40 godzin na tydzień. Warto zauważyć, że w nowym Kodeksie pracy 2018 utrzymany zostanie dotychczasowy czas pracy.

Sprawdź: Zmiany w Kodeksie pracy już Jesienią 2018. Dojdzie do masowych zwolnień? Co się zmieniło?

Pamiętajcie, że jeżeli pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy, to pracą nadliczbową na dobę jest praca :

  • ponad 8 godzin na dobę – jeżeli w danym dniu pracownik ma świadczyć pracę przez 8 lub mniejszą liczbę godzin, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
  • praca ponad przedłużony (ponad 8 godzin) dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z rozkładu czasu pracy pracownika
  • praca ponad przeciętnie 40 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie :

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii
  • szczególnych potrzeb pracodawcy

WAŻNE: Zakazane jest zatrudnianie w godzinach nadliczbowych pracownic w ciąży i młodocianych. Zatrudnianie w godzinach nadliczbowych pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, jest dopuszczalne pod warunkiem wyrażenia przez niego zgody na taką pracę (podstawa prawna: art. 151 § 1, art. 178 i art. 203 § 1 Kodeksu pracy)

Limity pracy w nadgodzinach

Praca w godzinach nadliczbowych jest limitowana :

  • w skali doby
  • w skali tygodnia (w okresie rozliczeniowym)
  • w skali roku kalendarzowym

Maksymalna liczba godzin nadliczbowych w skali doby wynika pośrednio z przepisów Kodeksu pracy o odpoczynku dobowym i zależy od systemu i rozkładu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony konkretny pracownik. Ze względu na konieczność zagwarantowania pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego, czas pracy wraz z pracą nadliczbową nie może przekroczyć 13 godzin na dobę.

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia
regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym. Wskutek tego nie może jednak dojść do przekroczenia przeciętnej 48-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy (podstawa prawna: art. 131, art. 132, art. 151 § 3 i 4 Kodeksu pracy)
* źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie emerytalne pobierają kobiety za lata swojej pracy? ZUS publikuje raport za 2017 rok

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie eme...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska