Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obradował Lubuski Sejmik Młodzieżowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas
Lubuski Sejmik Młodzieżowy
Lubuski Sejmik Młodzieżowy Mariusz Kapała / GL
– Dzięki obchodom Święta Niepodległości pamiętamy, kim jesteśmy – mówią młodzieżowi radni

Sejmik Młodzieżowy Województwa Lubuskiego obradował w poniedziałek, 6 listopada, w urzędzie marszałkowskim już po raz czwarty. Głównym tematem rozmów młodej rady, którą tworzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu, były sposoby uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Stąd też hasło, które zaproponowała pani marszałek: „Szanując i ucząc się przeszłości Polski, lepiej kreujemy jej przyszłość” – mówił do zebranej młodzieży Czesław Fiedorowicz, przewodniczący sejmiku lubuskiego. – To hasło odpowiada atmosferze i duchowi tego czasu. Oczywiście mamy powody do dumy i radości, ale i do refleksji nad naszą polską państwowością. Chcemy, by każdy z nas w tym święcie odzyskania niepodległości uczestniczył aktywnie.

No dobrze, ale skoro młodzi rozmawiali o sposobach na uczczenie tak ważnej daty, to warto ich spytać, czym dla nich taka wolność w ogóle jest...

– Czym jest dla mnie wolność? – zastanawia się Dawid Nastałek z Nowej Soli. – To uczucie, poczucie bezpieczeństwa i spokoju w miejscu, gdzie żyję na co dzień i wiem, że nic mi nie grozi. Myślę, że świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pamiętamy, kim jesteśmy i za co nasi przodkowie walczyli.

– Młodym ludziom wolność na pewno kojarzy się z wolnością słowa – mówi Aleksandra Woźniak z Rzepina. – To świadomość, że możemy mieć swoje zdanie na każdy temat i nie zostaniemy za nie ukarani.

– To też możliwość podejmowania decyzji o swojej przyszłości – dodaje Sara Brzozowska, młoda radna Wschowy. – Szanować tę polskość, która została odzyskana, można na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest chociażby dbałość o nasz język.

Katarzyna Cieciura z Sulę¬cina radną jest drugą kadencję, podczas sejmiku miała pomysł, by na obchody przygotować w szkołach konkurs recytatorski z własną interpretacją wierszy patriotycznych. Ostatecznie, po dyskusjach i rozmowach, młodzi wybrali aż dziesięć propozycji na uświetnienie obchodów: bieg na 11 km w każdym powiecie, teledysk promujący patriotyzm, Wojewódzki Dzień Patriotyzmu, akcję „Z kulturą do ludzi”, sportową pamięć narodową, stworzenie aplikacji, akcję sadzenia lasów niepodległości, organizację wystawy „Skąd pochodzimy – korzenie lubuszan”, koncert, a także wystawę „Gdzie byliśmy 100 lat temu”.

Młodzi radni byli wspierani przez swoich starszych kolegów – dorosłych radnych sejmiku województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska