Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Chłodna, czyli Tylna

Dariusz Brożek
Ul. Chłodna w latach 70. minionego wieku.
Ul. Chłodna w latach 70. minionego wieku. Ryszard Patorski
Chłodna jest jedną z najstarszych ulic Międzyrzecza. Przed zaborami nazywała się Tylna, co - zdaniem miejscowego znawcy historii Ryszarda Patorskiego - świadczy o jej drugorzędnym znaczeniu.

Przed drugą wojną światową obecna ul. Chłodna w Międzyrzeczu nazywała się Hinterstrasse.

- Do drugiego rozbioru Polski w 1793 r., kiedy Ziemia Międzyrzecka została przyłączona do Prus, ulica nazywała się Tylna. Hinterstrasse jest po prostu językową kalką wcześniejszej, polskiej nazwy - zaznacza międzyrzecki fotografik i regionalista Ryszard Patorski, który jest znawcą historii miasta i jego okolic.

W okresie międzywojennym przy Chłodnej znajdowały się zakłady rzemieślnicze i domy mieszkalne. Najbardziej okazałym budynkiem był wtedy hotel Spielhagen, stojący przy jej skrzyżowaniu z ówczesną Kirchstrasse (Kościelną). Obecnie mieści się w nim dom handlowy.

Po zakończeniu wojny część zabudowań przy Chłodnej wyburzono. Możemy je zobaczyć na archiwalnych zdjęciach wykonanych w latach 70. przez R. Patorskiego. A także w 1957 r. przez Stanisława Leszczyńskiego, który na zlecenie Państwowego Konserwatora Zabytków z Poznania uwiecznił na kliszach ówczesny Międzyrzecz.

Między Garncarską i Młyńską

Ul. Chłodna w 1957 r.
(fot. PKZ w Poznaniu )

Chłodna jest obecnie ulicą jednokierunkową. Łączy ulice Młyńską i Świerczewskiego, które przed wojną nazywały się Mühlstrasse i Kirchstrasse. Biegnie równolegle do Garncarskiej i do Młyńskiej. Na planie miasta z 1927 r. pierwsza z nich nazywa się Topfmarktstrasse, natomiast drugą tworzyły dwie odrębne ulice rozdzielone rynkiem. Część od obecnego Podzamcza do ratusza nosiła nazwę Schlossstrasse (Zamkowa), zaś fragment od rynku i ratuszowej apteki do głównego skrzyżowania i dalej do obecnego os. Centrum opisany jest jako Hohestrasse (Wysoka). Chłodną łączyły z nimi i nadal łączą wąskie uliczki, które Niemcy nazywali Gasse. Ta nazwa przetrwała jeszcze w Wielkopolsce, gdzie wąskie uliczki nazywane są gaskami.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska