Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Ulica Wysoka (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Ul. Wysoka była sercem i wizytówką Międzyrzecza
Ul. Wysoka była sercem i wizytówką Międzyrzecza Prywatne archiwum Dariusza Brożka
W okresie międzywojennym ul. Wysoka (Hohestrasse) była najważniejszą ulicą Międzyrzecza. Na pocztówkach z przełomu XIX i XX w. opisywana jest jako Poznańska, w latach 30. jej patronem został natomiast Adolf Hitler.
Hohestrasse w okresie międzywojennym

Dawna ul. Wysoka w Międzyrzeczu na archiwalnych pocztówkach

Blisko sto lat temu Wysoka była najważniejszą i najbardziej ruchliwą ulicą Międzyrzecza, który nazywał się wtedy Meseritz. Biegła przez międzyrzecką starówkę z północnego- zachodu na południowy-wschód. Obecnie jej północny fragment nazywa się ul. Młyńska, natomiast południowy to ul. 30 Stycznia.

Jak wynika z planu miasta z 1927 r, Hohestrasse zaczynała się na rynku, który z drugiej strony łączył się z ul. Zamkową (Schlossstrasse). Następnie przecinała główne skrzyżowanie z ówczesnymi ulicami Obrzańską i Kościelną (obecne ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego), kończyła zaś przy dawnych rogatkach miasta, czyli przy skrzyżowaniu z ul. Ściegiennego.

Na przełomie XIX i XX w. ulica nazywała się prawdopodobnie Posener Strase, czyli Poznańska. Dowodem jest archiwalna pocztówka ze zbiorów autora, prezentowana w galerii przy tym artykule. Jej wydawcą jest Carl Haug, który miał sklep papierniczy przy tej ulicy. A konkretnie przy obecnym skrzyżowaniu ul. 30 Stycznia i Świerczewskiego. Pocztówka została wysłana 4 października 1902 r. Jednak na nieco starszej widokówce - wysłanej 28 grudnia 1899 r. - jej pierwszy fragment opisany jest jako "Posener und Hohestrasse". Czyli Poznańska i Wysoka.

W drugiej połowie lat 30. patronem ulicy został kanclerz Trzeciej Rzeszy Adolf Hitler. Nie ma w tym nic zaskakującego. Podobne nazwy nadawano wówczas ulicom w większości niemieckich miast. Ciekawostką jest natomiast fakt, że pod koniec lat 30. na jej skrzyżowaniu z Kirchstrasse i Obrastrasse (obecnymi ul. Świerczewskiego i Waszkiewicza) zamontowano sygnalizację świetlną.

Na widokówkach z początku XX w. ulica opisywano jest jako Hohe Strasse. Potem następuje ujednolicenie pisowni na Hohestrasse. Była sercem miasta. Znajdowały się przy niej liczne sklepy i kawiarnie. Jej ostatni fragment łączył się z ul. Dworcową (Bahnhofstrasse) w kierunku dworca kolejowego wybudowanego w 1885 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska