Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpady ze składowiska w Świebodzinie mają zniknąć! Powiatowy wydział ochrony środowiska dał czas do końca czerwca

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Składowisko w Świebodzinie ma być usunięte do końca czerwca
Składowisko w Świebodzinie ma być usunięte do końca czerwca Czytelnik
Dwa lata trwały kontrole działającego w centrum Świebodzina, składowiska odpadów. Kontrole ruszyły dopiero w 2017 roku, po pożarze na hałdzie folii. W lutym tego roku starostwo świebodzińskie nałożyło na przedsiębiorcę obowiązek usunięcia odpadów i negatywnych skutków w środowisku. Właściciel firmy ma czas do końca czerwca br. Czy wywiąże się z obowiązku? Telefony firmy milczą.

Odpady ze składowiska w Świebodzinie mają zniknąć!

W centrum miasta mają swoją lokalizację składy węgla, pewnie po to, by właściciele pieców kaflowych mieli blisko po opał. Ale składowisko folii?

Składowisko w Świebodzinie ma być usunięte do końca czerwca

Odpady ze składowiska w Świebodzinie mają zniknąć! Powiatowy...

Na hałdę odpadów zwrócił uwagę Czytelnik. „Mam parę zdjęć z miejsca po starym złomowisku. Niestety zdjęcia nie wyglądają zachęcająco. Może moglibyście to też nagłośnić, że władze miasta się zainteresowały” - napisał.
Problemy z tym składowiskiem sygnalizowali nam mieszkańcy od kilku lat. Dopiero pożar w kwietniu 2017 r. otworzył oczy na rozmiar gromadzonych odpadów.

Odpady ze składowiska w Świebodzinie mają zniknąć! Kontrole po pożarze

Pożar wybuchł nagle, całe szczęście, że ogień pojawił się za dnia. - Hałda zapaliła się od dołu. Pisaliśmy do WIOŚ-u, że na tym terenie jest zbyt dużo śmieci, że to zagrożenie - komentowali w kwietniu bezpośredni świadkowie.
Minęły dwa lata, odpady jak leżały tak leżą. Co na to wydział ochrony środowiska w świebodzińskim starostwie powiatowym?
Leszek Cenin, naczelnik wydziału poinformował nas, iż „nie ma składowiska odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach”.

PRZECZYTAJ: Pożar sztucznych odpadów w Świebodzinie (kwiecień 2017)

Jak zatem określa urząd hałdę śmieci w centrum miasta? Naczelnik wyjaśnia, że 31 grudnia 2014 roku starosta świebodziński wydał decyzję udzielającą zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Zdaniem urzędnika, „według obowiązującego prawa w dniu wydania decyzji, nie zachodziła konieczność określenia ilości zbieranych odpadów”.
Po pożarze działalnością przedsiębiorcy zajęło się kilka służb. Przeprowadzone były kontrole przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z Zielonej Góry i Powiatowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, a także Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie.

Odpady ze składowiska w Świebodzinie mają zniknąć! Były kontrole

Naczelnik L. Cenin wyjaśnia, że Starostwo Powiatowe w Świebodzinie również „przeprowadzało wielokrotnie kontrole, które wykazywały szereg nieprawidłowości i uchybienia w zakresie prowadzania działalności, niezgodnie z warunkami decyzji na zbieranie i transport”.

Na czym polegały nieprawidłowości? Odpady nie są zbierane selektywnie, gromadzone są na zewnątrz na placu utwardzonym częściowo nieszczelnymi płytami betonowymi oraz nie są zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.
Jak informuje L. Cenin, przedsiębiorca wzywany był do zaniechania naruszeń. - W związku z tym, iż podmiot nie wywiązał się z nałożonych obowiązków, zezwolenie zostało cofnięte w dniu 22 lutego 2019 roku z nałożonym obowiązkiem usunięcia odpadów i negatywnych skutków w środowisku w terminie do końca czerwca 2019 roku - podsumowuje naczelnik wydziału budownictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Świebodzinie.

Próbowaliśmy nawiązać kontakt telefoniczny z przedsiębiorstwem, jednak żaden z podanych na tablicy informacyjnej oraz w Internecie numerów nie odpowiadał.

Koniec czerwca - graniczy termin, do którego powinno się zakończyć składowanie odpadów. Co jeśli przedsiębiorca nie wykona nałożonego obowiązku? Będziemy dalej monitorować działania służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Widzisz problem w Twojej okolicy? Dzwoń pod nr 607 316 678 lub piszcie na FB Dzień za Dniem lub [email protected]

POLECAMY: Pożar sztucznych odpadów w Świebodzinie (rok 2017)

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska