Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odprawa pieniężna dla zwalnianego pracownika

(gm)
Odpowiada Natalia Pruciak - Szuda, , prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze

W jakiej wysokości przysługuje odprawa, jeśli pracownik pracował u pracodawcy z przerwami przekraczającymi miesiąc ?

- Wysokość odprawy pieniężnej, przysługującej pracownikowi, z którym pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, określa art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r., nr 90, poz.844).

Odprawa przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik było zatrudniony od 2 do 8 lat, i trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik jest zatrudniony ponad 8 lat.

Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy wlicza się do okresu zatrudnienia u obecnego pracodawcy, jeśli obecny pracodawca stał się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy na podstawie art. 23 ze znaczkiem 1 Kodeksu pracy (k.p)., a więc nastąpiło przejście poprzedniego zakładu pracy lub jego części na obecnego pracodawcę.

Obliczając staż pracy u danego pracodawcy, należy brać pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia, bez względu na długość przerw między nimi. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem w uchwale składu siedmiu sędziów z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004, z. 1, poz. 4), że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Pogląd ten należy odnieść również do "zatrudnienia u danego pracodawcy", o którym mowa w ust. 1 art. 8.

Odprawę pieniężną oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Maksymalna wysokość odprawy podlega jednak również ograniczeniom wynikającym z ust. 4 art.8. Odprawa pieniężna nie może bowiem przekraczać kwoty 15 - krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w roku 2009 r. nie może być wyższa od kwoty 19.140 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska