MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odświeżą historię?

Tomasz Krzymiński
- Dzieci mają doskonałą wyobraźnię, napisały legendy o Wschowie - mówi Marta Małkus. - Swoje fantazje powiązały z historycznymi wydarzeniami i miejscami.
- Dzieci mają doskonałą wyobraźnię, napisały legendy o Wschowie - mówi Marta Małkus. - Swoje fantazje powiązały z historycznymi wydarzeniami i miejscami. fot. Tomasz Krzymiński
Być może niektóre miejsca odzyskają swoją świetność, bo zamierza o nich przypominać młodzież ze Wschowy i okolic.

Efektem ich pracy będą przewodniki regionalne.

Uczniowie szkół na terenie całego powiatu biorą udział w dwóch programach "Śladami historii" i "Literacki atlas Polski". - Razem z początkiem wiosny ostro bierzemy się do pracy - mówi Marta Małkus, która czuwa nad przebiegiem prac młodzieży w całym województwie.

Reklama zabytku
Do tej pory przeszkoleni zostali opiekunowie, przede wszystkim nauczyciele, pod kierunkiem których pracować będą młodzi ludzie. - W ramach projektu "Śladami przeszłości" uczniowie szkoły z Przyczyny Górnej zamierzają znaleźć informacje dotyczące fresków w tamtejszym kościele - mówi M. Małkus. - Z kolei ich koledzy ze wschowskiego Gimnazjum nr 2 chcą adaptować portal przy ul. Rzeźnickiej. To najstarszy taki zabytek w naszym mieście. Młodzież chce go promować wśród mieszkańców.

Inna grupa zamierza oprowadzać po Wschowie wycieczki. Ta edycja programu skończy się w czerwcu. Podsumowaniem będzie wydanie przewodnika regionalnego, bo w akcji biorą udział uczniowie z innych miast.

Mają wyobraźnię

Druga część projektu powiązana jest z literaturą. Grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego ma zamiar przygotować spacer śladami miejsc, które opisuje Leonie Ossowski w "Wilczych jagodach".

A młodzież ze Sławy wspominki o wizytach w tych stronach polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej.

Najbardziej pomysłowi są jednak ci młodzi wschowianie, którzy piszą legendy. - Jest w nich wiele fantazji, ale powiązanych z rzeczywistymi miejscami i faktami historycznymi - dodaje M. Małkus.

Są wśród nich na przykład opowieści o historii nazwy miasta. - Te programy mają na celu zmobilizować młodzież do zainteresowania historią miasta i dziedzictwem kulturalnym tych stron - mówi M. Małkus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska