Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Zdzisław Janczura (1936 - 2016)

Wiesław Zdanowicz
Zdzisław Janczura
Zdzisław Janczura Archiwum prywatne
Wieloletni dyrektor firm budowlanych, pierwszy burmistrz Świebodzina w wolnej Polsce

Urodził się w Wilnie 28 marca 1936 roku. Jego dzieciństwo przypadło na najtrudniejsze lata wojny, konfliktów narodowościowych, biedy. Rodzina szczęśliwie uchroniła dzieci przed najgorszym losem i już w 1945 roku znalazła swoje „miejsce na ziemi” w Świebodzinie.

Ojcu, zdunowi, nie brakowało pracy, matka zajmowała się domem i wychowaniem synów, z których Zdzisław był najstarszy. Powojenne nadzieje na dobrą przyszłość sprawiły, że rodzice zadbali o ich wykształcenie.

Po ukończeniu świebodzińskiego liceum Zdzisław podjął studia na wydziale budownictwa Politechniki Szczecińskiej. Następnie, już z dyplomem w ręku, zatrudnił się na kilka lat w nadzorze miejscowej firmy zajmującej się konserwacją zabytków, a później przyjął propozycję pracy w Międzyrzeckim Przedsiębiorstwie Budowlanym. Został w nim kierownikiem „odcinka” Świebodzin. Pod jego okiem powstawały osiedla Konarskiego - Topolowa, Widok I i Widok II, a także przychodnia na Matejki i hotel „Lubuski”. W okresie zatrudnienia w tej firmie stopniowo awansował, aż do stanowiska dyrektora naczelnego włącznie.

Następnie na wiele lat został szefem zielonogórskiego oddziału Polsportu - firmy zajmującej się urządzeniami i wyposażeniem obiektów sportowych i turystycznych. To dzięki niemu piłkarze ręczni walczący o tytuł Mistrza Polski Juniorów w 1978 roku zagrali na boisku Liceum wyposażonym przez Polsport w nawierzchnię z polskiego tartanu.

Kolejnym etapem zawodowej biografii Z. Janczury było stanowisko zastępcy dyrektora do spraw inwestycyjnych w Lubuskich Zakładach Drobiarskich w Nowej Soli, dla których zbudował zakład w Świebodzinie.

W roku 1990, gdy odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe, Zdzisław Janczura został pierwszym samorządowym burmistrzem Świebodzina (1990 -1992). Funkcja ta wieńczyła jego wieloletnie i wyjątkowo trwałe zarazem dzieła, którymi współtworzył ówczesny obraz miasta i Gminy Świebodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska