Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny orzeł przedni pod Skwierzyną. "W zachodniej Polsce? To szok" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Orła w pierwszych dniach stycznia, 8 km od Skwierzyny, sfotografował Michał Bielewicz, ornitolog z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. - Spotkanie z orłem przednim w zachodniej Polsce to dla mnie szok. Praktycznie cała populacja tych ptaków jest w Karpatach. Ale okazuje się, że młode orły wędrują po całym kraju i jeden zawędrował w nasze tereny - mówi.Spotkanie z orłem jest też dużym zaskoczeniem dla nadleśnictwa Skwierzyna. - To bardzo ciekawy przypadek, bo ten gatunek występuje w górach. Mamy w naszych lasach orła bielika i kanie. Są to też ptaki chronione, ale orzeł przedni jest dużym zaskoczeniem - mówi Maciej Hałuszczak, rzecznik prasowy nadleśnictwa.Orły przednie najczęściej występują w Europie zachodniej i południowej, głównie w Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii i Bułgarii. Ale są też w polskich Bieszczadach, Pieninach, Beskidach i Tatrach. Cała lęgowa populacja orła przedniego w naszym kraju to około 30-35 par. Występują też w Mongolii gdzie zdarzają się przypadki wykorzystywania ich do polowań na wilki. - Orły są specjalnie układane przez ludzi. Dwa, trzy orły potrafią skutecznie zaatakować wilka -  dodaje Michał Bielewicz. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest widoczna na karku rdzawo-złotawa plama. Orzeł przedni jest drugim co do wielkości ptakiem drapieżnym w Polsce. Większym od niego jest tylko orzeł bielik, choć bielik nie należy do grupy orłów właściwych i bliżej mu jest do jastrzębia.Orły przednie są drapieżnikami i głównie polują na małe ssaki, np. młode lisy i jenoty, ale też ptaki, w tym drapieżne. Ptaki łączą się w pary na całe życie i jeśli zajmują jakiś teren, to bytują na nim już zawsze. Gniazdo budują na jodle, może ono ważyć ponad tonę i mieć nawet 2 m.Samica składa 2-3 jaja raz w roku, przy czym najczęściej tylko jedno pisklę przeżywa. A to dlatego, że u tych zwierząt występuje takie zjawisko kainizmu. Młode wykluwają się asynchronicznie i pisklę, które wykluwa się drugie, po 5-6 dniach, jest zabijane i zjadane przez starsze rodzeństwo. - Jest to mechanizm selekcji naturalnej. Ten drugi pisklak jest jakby takim zabezpieczeniem dla tego pierwszego. Przeżywa osobnik najsilniejszy, który ma największe szanse przeżycia. Ale są wyjątki, bo gdy rodzice są w stanie złowić dużą ilość pokarmu, to udaje się ocalić dwa pisklaki - dodaje Michał Bielewicz. Młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. W terytorium lęgowym przebywają pod opieką rodziców niekiedy aż do późnej jesieni.Ochronę tego gatunku sankcjonuje prawo Unii Europejskiej w formie Dyrektywy ptasiej.
Orła w pierwszych dniach stycznia, 8 km od Skwierzyny, sfotografował Michał Bielewicz, ornitolog z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. - Spotkanie z orłem przednim w zachodniej Polsce to dla mnie szok. Praktycznie cała populacja tych ptaków jest w Karpatach. Ale okazuje się, że młode orły wędrują po całym kraju i jeden zawędrował w nasze tereny - mówi.Spotkanie z orłem jest też dużym zaskoczeniem dla nadleśnictwa Skwierzyna. - To bardzo ciekawy przypadek, bo ten gatunek występuje w górach. Mamy w naszych lasach orła bielika i kanie. Są to też ptaki chronione, ale orzeł przedni jest dużym zaskoczeniem - mówi Maciej Hałuszczak, rzecznik prasowy nadleśnictwa.Orły przednie najczęściej występują w Europie zachodniej i południowej, głównie w Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii i Bułgarii. Ale są też w polskich Bieszczadach, Pieninach, Beskidach i Tatrach. Cała lęgowa populacja orła przedniego w naszym kraju to około 30-35 par. Występują też w Mongolii gdzie zdarzają się przypadki wykorzystywania ich do polowań na wilki. - Orły są specjalnie układane przez ludzi. Dwa, trzy orły potrafią skutecznie zaatakować wilka - dodaje Michał Bielewicz. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest widoczna na karku rdzawo-złotawa plama. Orzeł przedni jest drugim co do wielkości ptakiem drapieżnym w Polsce. Większym od niego jest tylko orzeł bielik, choć bielik nie należy do grupy orłów właściwych i bliżej mu jest do jastrzębia.Orły przednie są drapieżnikami i głównie polują na małe ssaki, np. młode lisy i jenoty, ale też ptaki, w tym drapieżne. Ptaki łączą się w pary na całe życie i jeśli zajmują jakiś teren, to bytują na nim już zawsze. Gniazdo budują na jodle, może ono ważyć ponad tonę i mieć nawet 2 m.Samica składa 2-3 jaja raz w roku, przy czym najczęściej tylko jedno pisklę przeżywa. A to dlatego, że u tych zwierząt występuje takie zjawisko kainizmu. Młode wykluwają się asynchronicznie i pisklę, które wykluwa się drugie, po 5-6 dniach, jest zabijane i zjadane przez starsze rodzeństwo. - Jest to mechanizm selekcji naturalnej. Ten drugi pisklak jest jakby takim zabezpieczeniem dla tego pierwszego. Przeżywa osobnik najsilniejszy, który ma największe szanse przeżycia. Ale są wyjątki, bo gdy rodzice są w stanie złowić dużą ilość pokarmu, to udaje się ocalić dwa pisklaki - dodaje Michał Bielewicz. Młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. W terytorium lęgowym przebywają pod opieką rodziców niekiedy aż do późnej jesieni.Ochronę tego gatunku sankcjonuje prawo Unii Europejskiej w formie Dyrektywy ptasiej. Michał Bielewicz
Orła w pierwszych dniach stycznia, 8 km od Skwierzyny, sfotografował Michał Bielewicz, ornitolog z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. - Spotkanie z orłem przednim w zachodniej Polsce to dla mnie szok. Praktycznie cała populacja tych ptaków jest w Karpatach. Ale okazuje się, że młode orły wędrują po całym kraju i jeden zawędrował w nasze tereny - mówi. Spotkanie z orłem jest też dużym zaskoczeniem dla nadleśnictwa Skwierzyna. - To bardzo ciekawy przypadek, bo ten gatunek występuje w górach. Mamy w naszych lasach orła bielika i kanie. Są to też ptaki chronione, ale orzeł przedni jest dużym zaskoczeniem - mówi Maciej Hałuszczak, rzecznik prasowy nadleśnictwa. Orły przednie najczęściej występują w Europie zachodniej i południowej, głównie w Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii i Bułgarii. Ale są też w polskich Bieszczadach, Pieninach, Beskidach i Tatrach. Cała lęgowa populacja orła przedniego w naszym kraju to około 30-35 par. Występują też w Mongolii gdzie zdarzają się przypadki wykorzystywania ich do polowań na wilki. - Orły są specjalnie układane przez ludzi. Dwa, trzy orły potrafią skutecznie zaatakować wilka - dodaje Michał Bielewicz. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest widoczna na karku rdzawo-złotawa plama. Orzeł przedni jest drugim co do wielkości ptakiem drapieżnym w Polsce. Większym od niego jest tylko orzeł bielik, choć bielik nie należy do grupy orłów właściwych i bliżej mu jest do jastrzębia. Orły przednie są drapieżnikami i głównie polują na małe ssaki, np. młode lisy i jenoty, ale też ptaki, w tym drapieżne. Ptaki łączą się w pary na całe życie i jeśli zajmują jakiś teren, to bytują na nim już zawsze. Gniazdo budują na jodle, może ono ważyć ponad tonę i mieć nawet 2 m. Samica składa 2-3 jaja raz w roku, przy czym najczęściej tylko jedno pisklę przeżywa. A to dlatego, że u tych zwierząt występuje takie zjawisko kainizmu. Młode wykluwają się asynchronicznie i pisklę, które wykluwa się drugie, po 5-6 dniach, jest zabijane i zjadane przez starsze rodzeństwo. - Jest to mechanizm selekcji naturalnej. Ten drugi pisklak jest jakby takim zabezpieczeniem dla tego pierwszego. Przeżywa osobnik najsilniejszy, który ma największe szanse przeżycia. Ale są wyjątki, bo gdy rodzice są w stanie złowić dużą ilość pokarmu, to udaje się ocalić dwa pisklaki - dodaje Michał Bielewicz. Młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. W terytorium lęgowym przebywają pod opieką rodziców niekiedy aż do późnej jesieni. Ochronę tego gatunku sankcjonuje prawo Unii Europejskiej w formie Dyrektywy ptasiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska