Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP Kargowa ma nowego drona z kamerą termowizyjną. To innowacyjne narzędzie potrafi wskazać poszukiwanego i namierzyć nieugaszony pożar

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
Jednostka OSP w Kargowej w ubiegłym roku otrzymywała wiele zgłoszeń osób zaginionych. Jak mówi Oskar Rajewski, prezes OSP Kargowa, wiele akcji było wyjątkowo trudnych. Podczas prowadzonych wtedy działań pojawiła się potrzeba zakupu drona ratowniczego z kamerą termowizyjną. Co potrafi taki sprzęt?

Pojawiła się potrzeba, więc strażacy bez zastanowienia rozpoczęli starania o dofinansowanie na zakup drona. Oskar Rajewski, prezes OSP w Kargowej zaznacza, że środki pojawiły się bardzo szybko, a zadanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Urzędu Gminy Kargowa i środków własnych OSP Kargowa.

Dron do zadań specjalnych

Jak tłumaczy Grzegorz Olejarz, często wydaje się, że pożar jest ugaszony, bo nie widzimy ognia, ale ściółka leśna dalej jest rozżarzona i może wystąpić ponowny pożar. Oprócz monitorowania rozwoju i rozprzestrzeniania się pożarów drony mogą być wykorzystywane do monitorowania zagrożeń związanych z powodziami, wichurami oraz do działań poszukiwawczych.

-Jest to specjalistyczny dron do poszukiwań i akcji ratowniczo-gaśniczych. Ze względu na kamerę termowizyjną, która ma bardzo dobrą rozdzielczość i powiększenie, jesteśmy w stanie zlokalizować źródło ciepła np. przy pożarach lasów — mówi Grzegorz Olejarz, pilot BSP (drona), OSP Kargowa

Jak się dowiadujemy, Straż pożarna w Kargowej ma aspiracje do utworzenia grupy poszukiwawczo-ratowniczej. To będzie duże osiągnięcie, szczególnie dla OSP. To między innymi ten dron umożliwi jednostce rozwój i posłuży podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych.

Dron z kamerą termowizyjną

Razem z zakupem drona pozyskane zostało także oprogramowanie do analizy materiałów z kamer termowizyjnych. W przypadku, gdy operator nie zauważy osoby zaginionej na monitorze, program dzięki zawartym w nim algorytmom jest w stanie wskazać poszukiwanego.

- Dron jest w stanie przeczesać bardzo duże tereny w krótkim czasie, dzięki temu szybko zlokalizuje poszukiwaną osobę — dodaje Grzegorz Olejarz, pilot

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska