Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostra walka z urzędnikami. Gazociąg zatrzyma inwestycję?

Mateusz Feder 507 050 587 [email protected]
(fot. Mateusz Feder) - Przez środek mojej działki będzie szła rura gazociągu, a to zablokuje mi inwestycję – złości się Zbigniew Trzeszczkowski,
(fot. Mateusz Feder) - Przez środek mojej działki będzie szła rura gazociągu, a to zablokuje mi inwestycję – złości się Zbigniew Trzeszczkowski,
– Rura gazociągu będzie szła przez moją działkę i nie będę mógł rozpocząć inwestycji – złości się Zbigniew Trzeszczkowski z Górek Noteckich. Walczy z urzędnikami do końca, ale raczej wszystko jest już zaklepane.

Przeczytaj też: Gaz drożeje szybciej niż węgiel i prąd

Górki Noteckie, jadąc od Przyłęgu, tuż przed przejazdem skręcamy w prawo. Jedziemy dobre pięć minut, wokół szczere pole. W dali widać dawny młyn i sporą działkę. To posiadłość państwa Trzeszczkowskich. – Dokładnie tu ma iść rura gazociągu, w samym centrum działki – wskazuje palcem pan Zbigniew.

Szkopuł w tym, że w promieniu 12 m od gazociągu nie można nic budować, ani sadzić. Teren ten kupił kilkanaście lat temu od gminy. Od lat planuje tu sporą inwestycję. – Chciałem otworzyć mały hotelik dla myśliwych, w przyszłości stadninę koni, ale gazociąg przekreślił mi plany – złości się biznesmen. Na drewnianym stole przed domem znosi segregatory.

Dokumenty poukładane osobno w foliach. Pokazuje pisma, skargi, które adresował do poszczególnych ministerstw, wojewody, urzędów… Wynajął prawnika, "bo nie chce być przez państwo oszukany”. – Miałem na ten teren już plan zagospodarowania przestrzennego, wszystko było zaakceptowane przez urzędników, a tu nagle wszystko staje się nieważne? – pyta z niedowierzaniem.

W lipcu ruszy budowa gazociąg Szczecin- Lwówek, jego 90 km odcinek będzie biegł przez nasze województwo (pisaliśmy o tym w GL). To część inwestycji związanej z budową gazoportu w Świnoujściu.

Wszystko odbywa się na mocy specustawy, która skraca czas oczekiwania na niezbędne dokumenty, inwestor może za odszkodowaniem wywłaszczyć poszczególne tereny działek, na których będą montowane rury. Tak jest w przypadku pana Zbigniewa, zarzuca on urzędnikom, że nikt się z nim nie konsultował. – Chciałem wskazać teren kilka metrów dalej – mówi.

Rzecznik wojewody Paweł Siminiak odpowiada, że ustawa nie przewiduje konsultacji społecznych. - Od decyzji wojewody strony niezadowolone z ich rozstrzygnięć, miały prawo się odwołać. Czytelnik skorzystał z tego uprawnienia i odwołał się do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. Z informacji, które mamy wynika, że organ odwoławczy nie zakończył jeszcze swoich postępowań – odpowiada Siminiak.

Z kolei rzecznik inwestora czyli Gas Systemu Małgorzata Polkowska przyznaje, że nie można "dowolnie zmieniać biegu gazociągu”. – Takie są wymagania techniczne – informuje i zapewnia, że inwestycja nie naruszy zatwierdzonego planu zagospodarowania przestrzennego. I pociesza: - Za ograniczenie w ten sposób prawa własności po zakończeniu budowy naliczone zostanie odszkodowanie, które wyceni niezależny rzeczoznawca – obiecuje. Pan Zbigniew jednak będzie walczył do końca. – Pójdę nawet z tym do Strasburga – ostrzega.

Przeczytaj też: Rok 2011 na rynku gazu ziemnego i ropy naftowej

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska