Inwestycje w Sławie. Drugi etap prac przy rewaloryzacji Parki Miejskiego
Nie ma już krzaków i samosiejek przy pałacu w Sławie od strony Jeziora Sławskiego. To jedne z pierwszych działań nowych właścicieli zabytku. Jednocześnie na terenie południowym, w kierunku dzikiej plaży i Radzynia zaczęły się prace przy drugim etapie „Rewaloryzacji Parku Miejskiego w Sławie”. Ruszyło bagrowanie linii brzegowej, czyli mechaniczne usuwanie warstwy osadów z dna i faszynowanie brzegu stawu znajdującego się w centrum parku, czyli zabezpieczanie tego brzegu.
Prace odbywają się we współpracy miasta i nowych właścicieli pałacu, którzy zgodzili się na dysponowanie częścią ich działki w celu transportowania i magazynowania urobku. Natomiast nadzór nad robotami sprawuje Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego wytyczne są przyjmowane do realizacji kolejnych prac.
Zobacz zdjęcia z prac:
Park Miejski w Sławie. Powrót do założeń projektanta
Na początku listopada na brzegu jeziora pojawił się ciężki sprzęt, który pomaga w usuwaniu szuwarów i zakrzaczeń.
– Brzeg w tej części zaniedbany był lata. Zarósł krzakami. Opadające z drzew liście gniły. To miejsce będzie oczyszczone. Zostanie odsłonięty krajobraz i widok na pałac oraz z pałacu widok na jezioro – wyjaśnia zastępca burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski. – To może się niektórym nie podobać. Zaniedbania około stu lat spowodowały, że to wszystko zarosło, a my chcemy zrobić tak, jak było kiedyś. Taka była idea projektanta sławskiego parku Karla Eduarda Petzolda
.
Warto zobaczyć w Sławie. Pałac ma nowych właścicieli
Również, utrzymać dawne idee parku przy pałacu i zachować wygląd pałacu, planuje nowy właściciel tego miejsca.
– Myślę, że wykorzystanie pałacu idzie w kierunku komercyjnym. Może to być hotel ze SPA. Dzisiaj trwa inwentaryzacja. Dopiero później właściciele będą mogli uzgadniać z konserwatorem zabytków, na ile można ingerować w pałac, planując prace adaptacyjne. Zakres ewentualnych zmian tego miejsca ustali konserwator z właścicielem – tłumaczy wiceburmistrz Gruszewski.
Park Miejski w Sławie. Co się jeszcze zmieni?
Co będzie zrobione w miejskiej części parku w pobliżu pałacu? Podobnie, jak w przypadku pierwszego etapu prac, wymieniona zostanie nawierzchnia parkowych ścieżek.
– Ziemię zastąpi kruszywo mineralne tzw. Hanse Grand. Całość zostanie oświetlona stylizowanymi lampami, na których zamontowane zostaną kamery monitoringu, tak aby w pełni zadbać o komfort i bezpieczeństwo spacerowiczów. Pojawią się także elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne – zapowiada magistrat.
Wyeksponowane ma też być źródełko.
– Staw zasilany jest małą strugą wody oraz podziemnym źródełkiem. Bardzo ładnie wygląda ono na jesień i wiosnę. Na stawie jest wysepka, którą obsadziliśmy rododendronami. Myślę, że w przyszłym roku zakwitną. Wymienione zostaną mostki drewniane prowadzące na wysepkę. Nowe ścieżki będą oświetlone – wylicza wiceburmistrz.
Zaplanowano też nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także kwiatów wieloletnich.
Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma z pobliskich Lasocic. Koszt całkowity zadania to ok. 4,3 miliona złotych. W tym ok. 3,7 mln to pieniądze z programu "Polski Ład". Umownym terminem końca prac jest 11 lutego 2023 roku.
– Za trzy miesiące zobaczymy jak ten park będzie wyglądał. Oby natura nie straciła swojego oblicza, a funkcjonalność się poprawiła – liczy jeden z mieszkańców, pan Zbigniew.
Czytaj też inne tematy ze Sławy:
- Ratownicy uprzedzali fakty. Ale nie wszystkim to się podobało. Zobacz ostatni dzień wakacji nad Jeziorem Sławskim. Jaki to był sezon?
- Sława. Kolorowy korowód, Dawid Kwiatkowski i Felicjan Andrzejczak. Działo się w sobotę na Dniach Sławy!
- Rap Stacja Festiwal 2022. Sława przez trzy dni była stolicą polskiego rapu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?