MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Wiechlicach - stylowe wnętrza i bogata historia. Zabieramy Was do środka!

Aleksandra Sierżant
Pałac w Wiechlicach to jeden z najbardziej znanych zabytków w Lubuskiem
Pałac w Wiechlicach to jeden z najbardziej znanych zabytków w Lubuskiem Bernard Geppert
Pałac w Wiechlicach to jeden z najbardziej znanych zabytków w Lubuskiem. Stylowe wnętrza i bogata historia stanowią dziś o unikalności tego ośrodka na mapie polskich atrakcji turystycznych. Dzięki naszemu Czytelnikowi - Bernardowi Geppertowi, zaglądamy do wnętrza pałacu.

Historia pałacu w Wiechlicach

W pałacu w Wiechlicach rezydowały niegdyś wojska pruskie, carskie oraz francuskie z Napoleonem na czele. Jak czytamy na stronie pałacu, w roku 1786 majątek Wiechlic został wykupiony przez Jerzego Zygmunta Neumena, który był inicjatorem budowy obecnego kompleksu pałacowego.

Fundator nie legitymował się pochodzeniem szlacheckim. Syn wiechlickiego chłopa dzięki pracowitości i niewątpliwie dużemu zmysłowi do interesów, administrując liczne dobra, m.in. majątek Wiechlice doszedł fortuny umożliwiającej mu kupno Wiechlic w 1786r., a w latach następnych jeszcze kilku innych wsi.

WIDEO: Winnica Pałac Wiechlice. Zbigniew Czmuda

Czas budowy pałacu określają dwie daty. Pierwsza to rok 1790, druga zaś to 1798. Jerzy Zygmunt nabył Wiechlice 10 lat przed śmiercią, która miała miejsce w 1796 roku. Podjęte przez niego prace budowlane w Wiechlicach obejmujące nie tylko dwór, ale także cały kompleks zabudowań gospodarczych, nie pozwoliły mu całkowicie ukończyć rozpoczętych prac. Dlatego m.in. w jego testamencie znajdują się postanowienia dotyczące budowy wiechlickiego dworu. Krystian Willhelm kontynuował prace, rozpoczęte przez swojego ojca wznosząc większość budynków gospodarczych. Prace przy zabudowaniach gospodarczych prowadził dalej kolejny właściciel Wiechlic - wnuk Jerzego Zygmunta i to za jego czasów całe założenie otrzymało ostateczny kształt. Przebudowa pałacu nastąpiła w III ćw. XIX wieku.

Zobacz niesamowitą galerię zdjęć naszego Czytelnika, Bernarda Gepperta:

Wnętrza pałacu w Wiechlicach

- Pomieszczenia wnętrz są wzbogacone sztukatorskim wystrojem klasycystycznym. W założonym wraz z budową pałacu niewielkim parku jest wiele gatunków drzew i krzewów, dominują dąb, lipa i akacja. Na skraju parku stoi dom ogrodnika, zbudowany w 1855 roku według projektu Thomasa. Budynki folwarczne pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku. Około 1890 roku, do elewacji ogrodowej dobudowany został ryzalit z reprezentacyjną klatką schodową, a do fasady portyk. Obiekt jest murowany, założony na planie prostokąta (15x30m), z czworobocznym ryzalitem od strony zachodniej, piętrowy, nakryty dachem mansardowym z naczółkami - czytamy na stronie palacwiechlice.pl.

Pałac w Wiechlicach dziś

W 2007 roku nowy właściciel – Zbigniew Czmuda kupił obiekt i postanowił go odbudować, wkładając weń całe serce i ogrom pracy, aby wiernie odtworzyć jego dawne piękno według starej niemieckiej sztuki budowlanej opartej na naturalnych składnikach mineralnych.

W odremontowanych budynkach Pałacu i oficyny znajdują się tynki wapienne, ściany pokryte są farbami wapiennymi,
okna i drzwi zostały pomalowane farbami ekologicznymi, a drewniane podłogi to naturalne oleje i woski.

Dziś pałac funkcjonuje jako hotel SPA & WELLNESS, a także miejsce, gdzie organizowane są wesela i konferencje. Co roku odbywa się tam słynna impreza charytatywna ze znanymi aktorkami z filmu "Lejdis" - Izą Kuną, Edytą Olszówką oraz Magdaleną Różczką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska