MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panteon madziarskich bohaterów (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Plac Bohaterów to polityczne serce Budapesztu i jedna z turystycznych atrakcji tego miasta.
Plac Bohaterów to polityczne serce Budapesztu i jedna z turystycznych atrakcji tego miasta. Dariusz Brożek
Plac Hősök Tere to serce stolicy Węgier. Także polityczne. Od ponad 70 lat przy panteonie madziarskich bohaterów odbywają się demonstracje i wiece. Właśnie tutaj rozpoczęła się węgierska rewolucja w 1956 r., którą Rosjanie utopili w morzu krwi.
Cokół kolumny Gabryela zdobią rzeźby jeźdźców

Plac bohaterów w Budapeszcie

Zwiedzanie Budapesztu rozpocząłem od placu bohaterów (węg. Hősök Tere), nazywanego też placem milenijnym, lub tysiąclecia. Nawet nie musiałem zerkać do przewodnika, żeby rozszyfrować te nazwy. Otaczają go kolumnady z rzeźbami madziarskich królów, świętych i wodzów, natomiast jego centralnym punktem jest Pomnik Milenijny (Millenniumi emlékmű), którego budowę rozpoczęto w 1896 r. z okazji tysiąclecia Węgier.

To wysoka na 36 m. kolumna, zwieńczona rzeźbą archanioła Gabryela., który według jeden z legend jakoby miał się objawić pierwszemu królowi Stefanowi I i nakazał mu przyjęcie korony.

Kolumnę postawiono według projektu Alberta Schickedanza, zaś w wykonał ją znany rzeźbiarz György Zala. Cokół otaczają posągi siedmiu jeźdźców - księcia Arpada i jego dowódców, z którymi przybył na Równinę Węgierską na przełomie VIII i IX w. naszej ery.

Budowę placu zakończono dopiero w 1929 r. Przy pomniku Archanioła Gabryela od strony Dunaju znajdują się kolumnady z panteonem bohaterów. Zobaczymy tam m.in. rzeźby króla Stefana I i Macieja Korwina, a także wybitnych wodzów Jana Hunyady, Stefan Bocskaim czy Lajosa Kossutha, który dowodził powstaniem węgierskim w 1849 r. Odnajdziemy tak również polskie ślady. Np. posąg Ludwika Węgierskiego, który był synem Elżbiety Łokietkówny - córki króla Władysława Łokietka i siostry Kazimierza Wielkiego.

Po śmierci brata swojej matki został koronowany na króla Polski i rządził nią przez ostatnich 12 lat swojego życia - od 1370 do 1382 r. Jego córka Jadwiga została żoną Jagiełły i królową Polski.

Z jednej strony kolumnada sąsiaduje z Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum) wybudowanym w 1906 r., z drugiej zaś z Pałacem Ekspozycji (Műcsarnok) z 1895 r. To jeden z największych placów w stolicy Węgier. Właśnie tutaj bije jej polityczne serce. Od ponad 70. lat odbywają się w tym miejscu rozmaite wiece i demonstracje.

Zaraz po pierwszej wojnie mieszkańcy zburzyli znajdujący się na placu pomnik cesarza Franciszka Józefa, który odbudowano jednak w 1926 r. w nieco innej formie. Po drugiej wojnie stanął tutaj pomnik Stalina, który zniszczono podczas węgierskiej rewolucji w 1956 r. Po jej utopieniu w morzu krwi na placu postawiono postument Lenina, który po upadku komunizmu przeniesiono jednak do parku pomników.

W pobliżu placu znajduje się park miejski z zamkiem Vajdahunyad (Vajdahunyad vára). Obok zamku możemy odpocząć przy niewielkim jeziorku, które zimą wykorzystywane jest jako lodowisko.

W Budapeszcie znajdziemy wiele polskich akcentów. Choćby pomnik generała Józefa Bema. Bez trudu kupimy też przewodniki w naszym języku. Oferują je m.in. sprzedawcy, których pełno we wszystkich miejscach odwiedzanych przez turystów.

Zwiedzając węgierską stolicę należy też pamiętać o starym przysłowiu, że Polak i Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki (Lengyel, magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát). Zwłaszcza, że węgierskie wina są całkiem dobre i w dodatku kuszą przystępnymi cenami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska