- Najwyższa pora na remont w tym kościele. Tu wszystko stare. Drewno spróchniałe, ściany popękane – mówi pani Elżbieta, którą spotykamy pod sklepem w podgorzowskim Boleminie.
KATEDRA ZMIENIA SWOJE OBLICZE
Kościół w Bleminie z XVIII wieku
Kobieta mówi, że z reguły chodzi na nabożeństwa do kaplicy, bo ma bliżej i jest o 9.00 rano. W kościele, na samym końcu wsi msza niedzielna jest dopiero o 11.30. – Ale wszystkie pogrzeby, czy uroczystości tam się odbywają. Więc bywam w kościele i widzę, co się tam dzieje – tłumaczy kobieta. Pani Angelina, która pracuje w sklepie, zauważa, że to najwyższy czas na remont kościoła. – Podłoga pozarywana, okna też nadają się do wymiany, chór spróchniały – wymienia ekspedientka. I dodaje, ze dach pewnie też trzeba by zrobić. – Podobno jeszcze nie przecieka, ale to chwila i będzie – mówi pani Angelina. Kościółek w Boleminie jest na końcu wsi. Powstał w XVIII wieku. Jednak w latach 90-tych ubiegłego wieku wymieniono tam dach. A sam kościół został z zewnątrz otynkowany, a pierwotne ściany szachulcowe przemurowane.
Remont kościoła ruszy lada moment
W tamtym czasie zlikwidowano również dwie kruchty z boku kościoła. Dziś trudno nawet zgadnąć, że kościół jest zabytkowy – szara popękana elewacja, zwykłe szyby w oknach. Ołtarz pochodzący z XIX wieku jest ozdobiony współczesnymi figurami przedstawiającymi świętych Piotra i Pawła i Jezusa w cierniowej koronie. Są w nim jeszcze organy z 1856 roku.
Lada moment jednak kościół w Boleminie może wyglądać zupełnie inaczej. Właśnie Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska opublikowała zapytanie ofertowe na remont kościoła w Boleminie.
Prace mają obejmować m.in.: wzmacnianie konstrukcji empory (chóru) i stropu nawy nad zakrystią, remont drewnianego podestu ołtarza oraz dachu nad kruchtą. Prace w kościele w Boleminie mają się zakończyć w połowie przyszłego roku.
POLECAMY Z REGIONU
Kościół w Borku w przyszłym roku
W tym roku remonty czekają też kościoły w Ulimiu, Deszcznie i w Ciecierzycach. W Ulimiu będzie robiona wieża kościoła. Bo dwa lata temu był przełożony cały dach. W przyszłym roku ruszy również remont świątyni w Borku. Te prace będą robione w ramach projektu „Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty”. - Idea projektu przewidywała remont zabytków na terenie naszej gminy oraz w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. W ewidencji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w naszej gminie zapisano właśnie pięć kościołów objętych projektem – informuje Paweł Tymszan, wójt gminy Deszczno. Teraz za ponad 21 milionów złotych wyremontowanych zostanie 18 zabytków w Gorzowie oraz w pięciu okolicznych gminach.
Poza gminą Deszczno remontowane będą też kościoły:
- w gminie Lubiszyn: w Marwicach, w Lubnie i w Tarnowie
- w gminie Bogdaniec: w Jeninie i w Podjeninie
- w gminie Santok: w Czechowie, Wawrowie, Lipkach Wielkich i w Janczewie
Większość z 21 milionów trafi do gorzowskiej katedry. Na remonty zabytków w gminie Deszczno przewidziano łącznie ponad 2,1 miliona zł.
Zobacz wideo: Gorzów. Katedra odzyskuje kopułę po pożarze
Polub nas na fb
Obserwuj nas na Instagramie
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?