MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pies dobry na wszystko! Zalety dogoterapii

Artur Lawrenc 68 387 52 87 [email protected]
Arletta Urbanowska jest instruktorem pozytywnego szkolenia psów, kynoterapeutom, magistrem pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej. Pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną i pełnosprawną. Uwielbia zwierzęta, a zwłaszcza psy, który stały się dla niej natchnieniem do założenia szkółki. Chce wpłynąć na poprawę życia czworonogów poprzez pokazanie ich właścicielom, jak je wychowywać, pielęgnować, szkolić i kochać.
Arletta Urbanowska jest instruktorem pozytywnego szkolenia psów, kynoterapeutom, magistrem pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej. Pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną i pełnosprawną. Uwielbia zwierzęta, a zwłaszcza psy, który stały się dla niej natchnieniem do założenia szkółki. Chce wpłynąć na poprawę życia czworonogów poprzez pokazanie ich właścicielom, jak je wychowywać, pielęgnować, szkolić i kochać. Artur Lawrenc
Kontakt z psem to wspaniały sposób na poprawę stanu zdrowia chorych dzieci i młodzieży. O zaletach tzw. dogoterapii oraz o możliwości zdania wraz ze swoim psem egzaminu na terapeutę rozmawiamy z Arlettą Urbanowską.

- Ośrodek Edukacji i Terapii Kynologicznej "Huan", który pani prowadzi, szykuje się do małej reorganizacji. Co się kryje pod tym hasłem?
- Odpowiadając na zapotrzebowanie szkół i specjalnych ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych, razem z Jednostką Strzelecką "3006 Nowa Sól", szykujemy się do rozpoczęcia cyklu szkoleń i egzaminów na: psa przewodnika, asystenta i psa terapeutycznego. Od listopada zaczynamy właśnie od tego ostatniego. Wiemy, że na naszym terenie, i nie tylko, są osoby zainteresowane prowadzeniem tzw. dogoterapii (kynoterapii), i chętnie przystąpią one wraz ze swoimi psami do egzaminu. Egzamin odbędzie się 10 listopada. Zapisy trwają do 6 listopada droga mailową: [email protected]. A dodatkowych informacji prosimy szukać na: www.huan.org.pl.

- Każdy pies może wziąć w tym udział?
- Nie robimy szkolenia, a sam egzamin, czyli tylko taki, który posiada już odpowiednie umiejętności i jest przygotowany do pracy z dziećmi. Zdany egzamin kończy się wystawieniem psu i przewodnikowi ważnego przez rok certyfikatu oraz legitymacji. Za to wszystko bierzemy pełną odpowiedzialność, dlatego będziemy kontrolować pracę osób, które otrzymają od nas uprawnienia.

- A pod względem rasy, które psy nadają się najbardziej?
- Przede wszystkim rasowe i rodowodowe labradory golden retrievery. Natomiast nie dyskryminujemy żadnej rasy, bo w każdej może znaleźć się osobnik, który prezentuje cechy pożądane w pracy z ludźmi. Większość organizacji uważa np., że do dogoterapii nie nadają się owczarki niemieckie, a ja mam dwa: Huana i Dei.

- Jakie efekty przynosi praca z psami? Innymi słowy komu i w czym mogą one pomóc?
- Wszystko tak naprawdę zależy od predyspozycji psa, bo wachlarz możliwości jest ogromny, a pies, mówiąc w cudzysłowie, to lek na wszystko. Zależnie od tego jak pies reaguje na ludzi, na zapachy, na inne zwierzęta, to na tej podstawie ustala się jego zadania. Od obecności na tzw. pogadankach kynologicznych o pierwszym kontakcie z psem w szkołach, po dogoterapię z dziećmi autystycznymi polegającą na tym, że dzieci psy głaszczą, czeszą czy słuchają, jak im bije serce. Kontakt z psem może działać jak najlepszy motywator do nakłonienia dzieci, żeby odrabiały lekcje. Zwierze może również pełnić rolę tzw. pionizatora dla dziecka, które ma problemy z utrzymaniem równowagi. Nasz labrador Fiona bierze udział w rehabilitacji dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Jeździmy do dzieci słabo widzących i słabo słyszących, ale i zdrowych z fobią przed psem czy z ADHD.

Dziękuję za rozmowę.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska