Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilates to ćwiczenia dla osób w różnym wieku

MAGDALENA BANDURAK 0 68 324 88 51 [email protected]
Joanna Pytkowska z Zielonej Góry od 20 lat ćwiczy fitness, a od 12 jest jego instruktorką. Prowadzi zajęcia z pilates i body art. Kilka lat temu wspólnie z koleżanką Agnieszką Celej otworzyła własne studio "Fitmania” w Zielonej Górze. Skończyła administrację na Uniwersytecie Wrocławskim i obecnie studiuje wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Joanna Pytkowska z Zielonej Góry od 20 lat ćwiczy fitness, a od 12 jest jego instruktorką. Prowadzi zajęcia z pilates i body art. Kilka lat temu wspólnie z koleżanką Agnieszką Celej otworzyła własne studio "Fitmania” w Zielonej Górze. Skończyła administrację na Uniwersytecie Wrocławskim i obecnie studiuje wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Fot. Marek Marcinkowski
Ćwiczymy na boso, dłońmi i stopami dotykamy podłoża, przez co zwiększa się siła koncentracji. Napinamy ciało - pobudzamy stawy, oczyszczamy i dotleniamy organizm.

Kto wymyślił pilates? Joseph Pilates całe życie poświęcił pracy nad ciałem i rozwijał się ciągle aż do wieku starczego. Cierpiał na astmę i najlepiej odnalazł się w jodze, która łączy prawidłowy oddech i ruch. Pilates zmodyfikował część ćwiczeń i dopasował do własnych potrzeb. Praktykował wśród rannych podczas pierwszej wojny. W trudnych warunkach obozowych skonstruował prowizoryczny sprzęt do ćwiczeń, na którym pomagano w rehabilitacji i powrocie do formy.
Swoje pierwsze studio otworzył w Ameryce. Miał kontakt z tancerzami i poprzez ćwiczenia pomagał im odzyskać formę po kontuzjach. Dziś możemy korzystać z osiągnięć Pilatesa, dzięki ludziom, którzy współpracowali z nim i przekazali swoje umiejętności dalej. Metoda i ćwiczenia pilates od niego przejęły nazwę.

Na czym polegają ćwiczenia?

Koncentracja - elementy kluczowe, połączenie ciała i ducha. Duchowa obecność (tu i teraz) dla efektywnego treningu i koncentracji skierowane na siebie samego. Duch wprowadza ciało w ruch. Pilates wymaga dużej uwagi ze strony uczniów.

Kontrola - świadome panowanie nad ruchem. Nie może on zdominować nas - żadnych niedbałych, mimowolnych ruchów ciałem. Wszystkie ćwiczenia muszą zostać wykonane z pełną kontrolą, aby uniknąć kontuzji i aby uzyskać pozytywne wyniki z ćwiczeń.

Centrum - brzuch, dolne plecy, biodro/miednica, pośladki. Cała energia dla ćwiczeń rozpoczyna się w centrum i wypływa na zewnątrz przez kończyny.

Przebieg ruchu - jest pełny wtedy, kiedy wiemy, z jaką energią, z jakim tempem, z którymi mięśniami, w którym kierunku powinnam pracować.

Dokładność - ważne jest, aby skoncentrować się na precyzyjnym i dokładnym ruchu. Wykonać mniej ćwiczeń, ale dokładniej. Każdy detal w pilatesie jest ważny i ma swój sens.

Oddychanie - oczyszczenie krwi przez wzbogacenie tlenu. Przez pełne wdychanie i wydychanie zużyte powietrze i szkodliwe gazy zalegające głęboko w płucach wydostają się na zewnątrz a ciało wraz ze świeżym powietrzem przygotowane jest do ćwiczeń. Przez świadomy oddech redukujemy stres i uspokajamy ciało.

TRZY PYTANIA DO JOANNY PYTKOWSKIEJ, która od 20 lat ćwiczy fitness

1 Na czym polega pilates?
- Jest to metoda, system ćwiczeń nieco spokojniejszych od jogi. Tutaj wdychamy powietrze nosem i wydychamy ustami. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego uprawiania, więc każdy może spróbować.
2 Można schudnąć ćwicząc pilates?
- Osoby, które myślą, że przyjdą na trening tylko poleżeć, są w błędzie. Poprawne i dokładne wykonywanie ćwiczeń rzeźbi i modeluje sylwetkę. Poprzez głębokie napięcie całego ciała i zatrzymania (kilku sekundowe trwanie w jednej pozycji) spalamy tkankę tłuszczową, usuwamy toksyny z jelit i żołądka. Wszystkie mięśnie pracują, nawet te, których na co dzień nie używamy, więc można się zmęczyć.
3 Czym dla Pani są treningi?
- Sposobem na życie. Nie wyobrażam sobie dnia bez ćwiczeń i gdyby była taka potrzeba prowadziłabym zajęcia za darmo. Kiedyś zresztą robiłam to, bo jestem maniaczką fitness i uwielbiam ćwiczyć. Dzięki temu utrzymuję dobrą kondycję.

Jaki Ty masz sposób na utrzymanie dobrej formy? Podyskutuj na Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska