Piłkarska IV liga na półmetku sezonu. Mistrzem jesieni Ilanka Rzepin

Paweł Górski
Piłkarze Ilanki Rzepin cieszyli się z wysokiego zwycięstwa na zakończenie jesieni Facebook/KS Promień Żary
Zakończyły się zmagania rundy jesiennej w ramach lubuskiej IV ligi. Na półmetku sezonu na czele tabeli plasują się Ilanka Rzepin, Lubuszanin Drezdenko i Osiedle Sady Polonia Słubice.

Ilanka gromi na koniec jesieni

Lider czwartoligowej klasyfikacji zakończył jesień z przytupem. Ilanka Rzepin przed własną publicznością rozgromiła Promień Żary 7:1, rozstrzygając losy spotkania w pierwszej połowie. Podopieczni trenera Dawida Chanasa strzelanie rozpoczęli błyskawicznie, bo w pierwszej minucie. Wynik otworzył wówczas Mateusz Stefanowicz, który już pół godziny później skompletował hattricka. Oprócz niego przed przerwą na listę strzelców wpisali się Andrzej Pawłowski i Dominik Zieliński, a goście potrafili odpowiedzieć jedynie bramką Kamila Dadosa. Dzięki temu już po 45 minutach Ilanka prowadziła 4:1.

W drugiej połowie przypieczętowanie zwycięstwa rzepinian było już tylko formalnością. Dokonali tego Dominik Zieliński i Mateusz Stefanowicz, po raz kolejny trafiając do siatki. Na minutę przed końcem meczu czerwoną kartkę ujrzał co prawda Nika Mamatsashvili, ale nie wpłynęło to na wynik spotkania.

Ciasno na ligowym podium

Taki sam dorobek jak lider uzbierał w rundzie jesiennej drugi w tabeli Lubuszanin Drezdenko, który z Ilanką przegrywa tylko różnicą bramek. W 17. kolejce podopieczni trenera Pawła Posmyka pokonali Z.U. Zachód Sprotavię Szprotawa 4:0. Do przerwy prowadzili oni 1:0 po golu Łukasza Zagdańskiego, a po zmianie stron dwa trafienia Dominika Zakrzewskiego i kolejna bramka Zagdańskiego rozwiały wątpliwości co do końcowego rozstrzygnięcia.

Trzy punkty mniej od prowadzącej dwójki ma zamykająca podium Osiedle Sady Polonia Słubice. Jej domowe starcie z Lechią II Zielona Góra lepiej rozpoczęli goście, którym w 15 minucie prowadzenie dał Michał Pilarczyk. Gospodarze jednak szybko się zrewanżowali – chwilę później wyrównał Oliwier Begier, a w końcówce pierwszej połowy gola „do szatni” zdobył Jakub Świder. Po przerwie Maksim Roubut przypieczętował zwycięstwo Polonii 3:1.

Dziewięć goli w Sulęcinie

Na brak emocji na pewno nie mogli narzekać kibice zgromadzeni na stadionie w Sulęcinie, gdzie miejscowa Stal podejmowała Meprozet Stare Kurowo. Był to pojedynek drużyn z pogranicza strefy spadkowej, a więc może być niezwykle istotny w kontekście walki o utrzymanie. Nic więc dziwnego, że piłkarze stoczyli niesłychanie zacięty bój.

Zaczęło się od świetnej pierwszej połowy w wykonaniu gości. Dwa gole Oleksandra Moskalyka i jeden Bartosza Stuchlego sprawiły, że zawodnicy Meprozetu schodzili na przerwę w dobrych humorach. Ze strony miejscowych padł w międzyczasie tylko jeden gol, a w dodatku już na początku drugiej odsłony na 4:1 podwyższył Mateusz Gorgiel. Jakby tego było mało, w 53 minucie drugą żółtą kartkę ujrzał Michał Sobczak. Od tej chwili Stal grała w dziesiątkę, co przy tak złym wyniku nie napawało optymizmem.

Wtedy jednak sulęcinianie pokazali niezwykłą wolę walki i nie zważając na osłabienie, skutecznie odrobili straty. Sygnał do ataku dał Rafał Kotwica, który w osiem minut strzelił dwa gole. Niedługo później wyrównał Bartosz Michałek i z pozornie fatalnej sytuacji Stal wyszła obronną ręką, doprowadzając do wyniku 4:4. Ostatnie słowo należało jednak do piłkarzy ze Starego Kurowa – w 81 minucie zwycięstwo 5:4 zapewnił im Mateusz Gorgiel. Po tym szalonym meczu Meprozet wydostał się ze strefy spadkowej, a pod „kreską” zimę spędzą sulęcinianie.

Skuteczna Syrena

Wysokim triumfem rundę jesienną zakończyła Syrena Zbąszynek, która u siebie rozgromiła Dąb Sława-Przybyszów aż 7:0. Hattrickiem w tym meczu popisał się Paweł Dulat, dwa gole zdobył kapitan Piotr Bimek, a po jednym trafieniu dołożyli Łukasz Maćkowiak i Kamil Kowalczyk.

Wyniki 17. kolejki IV ligi:

• Ilanka Rzepin – Promień Żary 7:1 (bramki: Stefanowicz 4, Zieliński 2, Pawłowski – Dados)
  • Czarni Żagań – AstroEnergy Warta II Gorzów 3:1 (Irski, Szkarapat, Kojda – Dolaciński)
  • Pogoń Świebodzin – Pogoń Skwierzyna 1:3 (Rafalik – Żeno, Zibnytskyi, Korshun)
  • Lubuszanin Drezdenko – Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa 4:0 (Zagdański 2, Zakrzewski 2)
  • Osiedle Sady Polonia Słubice – Lechia II Zielona Góra 3:1 (O. Begier, Świder, Roubut – Michał Pilarczyk)
  • Stal Sulęcin – Meprozet Stare Kurowo 4:5 (Kotwica 2, M. Siudak, Michałek – Moskalyk 2, Gorgiel 2, Stuchly)
  • Stal Felgenhauer Jasień – Korona Kożuchów 0:0
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Dąb Sława-Przybyszów 7:0 (Dulat 3, Bimek 2, Maćkowiak, Kowalczyk)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Odra Nietków 0:3 (Kaczorowski, Trzmiel, Tomaszewski)