Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[PLUS ŚRODA] Małymi kroczkami gmina Skąpe tworzy kolejne odcinki ścieżek [zdjęcia]

Alicja Kucharska
Alicja Kucharska
Dobiegły końca roboty prowadzone w Ołoboku oraz Kalinowe. W obu przypadkach powstały nowe ciągi pieszo - rowerowe. Dla mieszkańców jest bezpieczniej, a dla turystów... atrakcyjniej.

Projekty zrealizowano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dzięki temu powstała trasa rowerowa w Kalinowie i odcinek ścieżki turystycznej w Ołoboku.

W Ołoboku wybudowano nieco ponad 272 metry. Trasa wykonana jest z kostki brukowej, ma dwa metry szerokości.

Co ważne, budowa odcinka tej ścieżki turystycznej stanowi kontynuację inwestycji z poprzednich lat, a więc przedłużenie ścieżki rowerowej od Świebodzina przez Lubogórę do granic gmin.

- Inwestycja miała na celu połączenie istniejącej ścieżki, realizowanej w poprzednim okresie w ramach projektu partnerskiego gmin Świebodzin oraz Skąpe - zaznacza Marta Kincel - Olejnik z urzędu gminy. - Wcześniej budowana była ścieżka z Lubogóry do granicy gminy Skąpe, my budowaliśmy ścieżkę do Ołoboku, jednak ta urywała się przed miejscowością. I teraz doprowadziliśmy tę trasę do Ołoboku, do ulicy Chrobrego.

M. Kincel -Olejnik zaznacza, że w tym momencie rowerzyści, którzy będą chcieli podróżować nad jezioro, będą mogli ominąć sporą część głównej drogi w Ołoboku. - I wyjechać na drogę główną, wylotową z Ołoboku, a następnie ścieżką przy kanale Ołobok dojechać do jeziora.

Ułatwi też dostęp do obiektów turystycznych, m. in. MRU, w tym jazu (tzw. czarny bunkier), mostu przesuwnego, zwodzonego i na końcu do bezpłatnych gminnych plaż.

A co w Kalinowie? Tam natomiast udało się zbudować 310 metrowy ciąg. I ta inwestycja jest już gotowa.

- Dzięki temu mieszkańcy mogą bezpiecznie przedostać się z punktu A do punktu B - mówi pani Anna z Ołoboku, która nie kryje, że zmodernizować należałoby również chodniki w miejscowości. - Dla mieszkańców więc jest bezpieczniej, a dla turystów atrakcyjnie, zwłaszcza dla tych, którzy przyjeżdżają z rowerami.

- . Bardzo zależało nam, by ścieżki mogły być użytkowane już podczas wakacji - zaznacza M. Kincel - Olejnik.

Łączny koszt to ponad 455 tys. zł. dofinansowanie wyniosło 243 tys. zł. Zgodnie z założeniami trasy miały być gotowe już w wakacje, by z nowej infrastruktury turystycznej w okolicach jeziora Niesłysz mogli korzystać mieszkańcy i turyści. Dobudowane ścieżki to 582 metry. Wraz z istniejącymi odcinkami daje to 10 km ścieżek w całej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska