MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płyną tratwy rzeką

(kurz)
Flis odrzański dotarł już do naszych portów
Flis odrzański dotarł już do naszych portów
Jak co roku w lipcu, Odrą do morza płynie flotylla statków pasażerskich, jachtów, motorówek.

Atrakcją jest potężna tratwa prowadzona przez prawdziwych flisaków z Ulanowa.

Z nurtem Odry przemieszcza się ponad 200 osób, członków Polskiej Ligi Morskiej (która jest głównym organizatorem imprezy), studentów szczecińskiej Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej, uczniów szkół średnich, miłośników wód śródlądowych, żeglarzy z Polski i krajów sąsiednich.

W tym roku Flis Odrzański jest dla lubuskich miejscowości nadodrzańskich szczególnie ważny. W trzech gminach (Sulechów, Nowa Sól, Bytom Odrzański) w marcu 2005 r. podpisano porozumienie w sprawie wspólnego projektu budowy przystani turystycznych na Odrze. Wartość projektu, po rozstrzygniętych przetargach, wynosiła 11.932.204 zł. Gminy otrzymały na to dofinansowanie unijne w wysokości 65,8 proc. kosztów. Prace zaczęto przed rokiem, oficjalne otwarcie portów odbywa się teraz, podczas flisu. Wraz ze zbudowaną wcześniej przystanią w Krośnie Odrzańskim można już mówić o sieci lubuskich portów.

.

Uczestnicy tego rejsu wypłynęli 30 czerwca z Brzegu. Flotylla popłynęła do Wrocławia, Brzegu Dolnego, Ścinawy i Głogowa. Na Ziemi Lubuskiej pierwszy port to Bytom Odrzański, który odwiedzą dziś. Kres podróży wyznaczono w Szczecinie Podjuchy - 12 lipca. Na trasie przewidziano liczne festyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska