Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 9 tys. zł dla studentów, po 3,6 tys. zł dla uczniów. Wręczono stypendia marszałka dla młodych Lubuszan

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W Muzeum Ziemi Lubuskiej wręczone zostały w we wtorek, 30 stycznia br., stypendia naukowe, twórcze i artystyczne dla uczniów lubuskich szkół oraz motywujące dla studentów. Dzięki realizowanemu przez samorząd lubuski programowi młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje.

Nagrody wręczono już po raz 20. Wysokość tegorocznego stypendium wynosi 3,6 tys. zł (po 600 zł miesięcznie przez pół roku). Wśród wyróżnionych osób znajdują się uczniowie liceów ogólnokształcących, centrów kształcenia zawodowego czy szkół muzycznych. W tym roku szkolnym otrzymało je 25 uczniów.

Uroczystość wręczania stypendiów marszałka województwa lubuskiego: naukowych, artystycznych i twórczych zdolnej młodzieży oraz stypendiów motywujących dla studentów pierwszego roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - 30 stycznia 2024 roku

Po 9 tys. zł dla studentów, po 3,6 tys. zł dla uczniów. Wręc...

Stypendia naukowe, artystyczne i twórcze

Piątoklasista Piotr Prokopów na fortepianie gra od pierwszej klasy. Jak sam przyznaje, dużo ćwiczy i dzięki temu osiąga sukcesy m.in. pierwsze miejsca w konkursach w Gorzowie Wielkopolskim czy Poznaniu. A stypendium przeznaczy na muzykę, na konsultacje czy muzyczne wakacje.
Pasją Mateusza Roli jest taniec, a dokładniej hip hop. Najmilej wspomina swój udział w programie You Can Dance. Cóż to były za emocje! Te codzienne treningi przez trzy miesiące, występy na scenie… Stypendium przeznaczy na wyjazdy, związane z tańcem i warsztaty pod okiem najlepszych.
Z kolei dla Janka Szymańskiego ważną sprawą jest programowanie. Oddaje się jemu bez reszty. A największą satysfakcję sprawia mu tworzenie stron czy aplikacje, które pomagają innym ludziom.
- Razem z moim kuzynem Krystianem Wybranowskim stworzyliśmy np. aplikację Przystanek MZK. Ułatwia ona pasażerom korzystanie z miejskiej komunikacji – mówi Janek Szymański, który na swym koncie ma wiele sukcesów m.in. wygraną olimpiadę. – Programowanie jest trudne i nie jest tylko dla ścisłych umysłów. Wystarczy mieć pomysł, co chce się zbudować. Polecam wszystkim, spróbujcie!
Do tej pory tytuł stypendysty marszałka województwa lubuskiego otrzymało 425 młodych Lubuszan.

Stypendia motywujące dla studentów

Podczas wtorkowej uroczystości wręczania przez wicemarszałka Łukasza Poryckiego stypendiów nagrodzono też studentów.
Wicemarszałek przypomniał, że stypendia motywujące dla studentów mają na celu zachęcić do nauki, a z drugiej zachęcić lubuskich maturzystów do pozostania w naszym województwie.
Jakub Cejko studiuje na pierwszym roku budownictwo i jest ze swej decyzji bardzo zadowolony. Zielona Góra jak i region lubuski bardzo mu się podoba. A stypendium przeznaczy na materiały związane z budownictwem, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Stypendium dla studentów takich kierunków jak: budownictwo, informatyka, inżynieria lotnicza, inżynieria biomedyczna, fizjoterapia, kierunek lekarski czy architektura wnętrz wynosi 9 tys. zł (wypłacane w trzech transzach po 3 tys. zł). W tym roku akademickim otrzymało je 49 osób. Przyznawane jest od 2018 roku i od tego czasu dostało je 150 studentów na łączną kwotę 985 tys. zł.

Przeczytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska