MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatki tam zostaną

BEATA BIELECKA (95) 758 07 61 [email protected]
Po tekście pt. Polak potrafi, opublikowanym w poprzednim Magazynie "GL", rozdzwoniły się nasze redakcyjne telefony. Ludzie z całej Polski proszą o informacje na temat możliwości zakładania firm w Niemczech.

Raz jeszcze podpowiadamy więc, jak przeskoczyć siedmioletnie okresy przejściowe dla Polaków, które dotyczą swobody przepływu pracowników i świadczenia usług.
Żeby legalnie pracować za Odrą, wystarczy się tam zameldować i zarejestrować firmę. Warunek: może w niej pracować tylko jedna osoba.

Podatki tam zostaną

WAŻNE ADRESY

  • Urząd ds. działalności gospodarczej, Frankfurt n.O., Goepelstrasse 38, tel. 0335 552 32 00; Guben, Uferstrasse 22-26, tel. 0356 168 710
  • Urząd ds. cudzoziemców, Frankfurt, Bischhofstrasse 6, tel. 0335 552 33 07; rejon Guben obsługuje urząd w Forst, Heinrich Heine Strasse 1, tel. 0356 298 60
  • Trzeba zacząć od znalezienia mieszkania (można zameldować się u kogoś) lub wynajęcia biura. - Bez tego ani rusz - mówi Maciej Preihs, który wspólnie z Anetą Paszkowską otworzyli we Frankfurcie n.O. agencję cen. Dla klientów niemieckich szukają w Polsce korzystnych cenowo produktów.
    - Mając w kieszeni umowę najmu, można śmiało iść do urzędu meldunkowego - tłumaczy Maciej. - Kolejnym krokiem jest wizyta w urzędzie ds. działalności gospodarczej. Tam wystarczy wypełnić tzw. Gewerbe-Anmeldung, zapłacić 20 euro i cierpliwie czekać na zarejestrowanie firmy. Czasami załatwia się to od ręki, niekiedy trwa to do trzech dni. Dokument jest podstawą, żeby w urzędzie ds. cudzoziemców złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w Niemczech dla osoby prowadzącej przedsiębiorstwo. Formalności trwają około dwóch tygodni. Po tym czasie sam odezwie się do nas urząd finansowy, który poprosi o deklarację podatkową. Jeżeli zarobi się mniej niż 7 tys. euro, płacenie podatku nam nie grozi.

    Polskie bułki w Berlinie

    TAM POMOGĄ

  • Jak wejść na rynek niemiecki, radzi Maciej Preihs na swojej stronie internetowej: www.dobracena.de. Można też dzwonić na nr 0049 160 223 52 37 lub 0-691 683 206
  • Izba Handlowo-Przemysłowa IHK we Frankfurcie n.O., tel. 0335 562 12 72
  • Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie, tel. 0335 56 19 131
  • W razie problemów z zarejestrowaniem firmy można poprosić o bezpłatną ekspertyzę Biuro praw obywatela w Brukseli, e-mail: [email protected]
  • Z możliwości zarejestrowania firmy w Niemczech skorzystało już wielu Polaków. We Frankfurcie n.O. działa 31 naszych firm, w Guben - 10. Rozwożą pizze, szyją, prowadzą restauracje, świadczą usługi transportowe, doradzają innym, jak wejść na rynek niemiecki.
    Za tydzień napiszemy o właścicielu piekarni, który od piątku sprzedaje w Berlinie polskie bułki i chleb.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska