Bartosz Głąb
Ante Crnac (Raków) z golem przeciwko Pogoni Szczecin.
Ante Crnac (Raków) z golem przeciwko Pogoni Szczecin. Waldemar Deska / PAP
Raków Częstochowa pokonał u siebie Pogoń Szczecin 2:1 w meczu 32. kolejki PKO Ekstraklasy. Medaliki różnicą dwóch bramek prowadzili już po 20 minutach, bo fatalny początek meczu zaliczył Leo Borges, który przyczynił się do straty dwóch goli. W końcówce bramkę kontaktową zdołał zdobyć Kamil Grosicki, ale Portowców nie było stać na wywiezienie spod Jasnej Góry choćby punktu.

Leo Borges z dwoma fatalnymi błędami w meczu z Rakowem Częstochowa

Rywalizacja w sobotni wieczór świetnie rozpoczęła się dla Medalików. W 6. minucie Jean Carlos Silva dostał piłkę po lewej stronie boiska, chciał wrzucić w pole karne, ale futbolówka odbiła się od ręki Leo Borgesa i sędzia Łukasz Kuźma nie miał wyjścia, musiał wskazać na "wapno". Uderzenie z jedenastu metrów Giannisa Papanikolaou obronił Valentin Cojocaru, ale z dobitką Greka nie miał już żadnych szans.

W 20. minucie Raków prowadził już 2:0, a znowu w głównej roli wystąpił Leo Borges. Tym razem obrońca przyjezdnych chciał wymusić na arbitrze odgwizdanie faulu, gdy stracił piłkę na rzecz Johna Yeboaha, jednak ten nie dał się nabrać. Skrzydłowy częstochowian popędził w pole karne i zagrał tuż przed bramkę, gdzie znajdował się Ante Crnar. Napastnik Medalików z łatwością podwyższył wynik.

W pierwszej połowie gospodarze również popełnili fatalny błąd w defensywie, który o mało co nie skończył się stratą gola. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Stratos Svarnas chciał wybić piłkę, ale zrobił to tak niefortunnie, że posłał ją w stronę własnej bramki. Tylko instynktowna interwencja Vladana Kovacevicia uchroniła zespół przed stratą kuriozalnego gola.

Oto kandydat na trenera Rakowa? Był na meczu z Pogonią

Raków Częstochowa celebruje zdobycie gola z Pogonią Szczecin.
Raków Częstochowa celebruje zdobycie gola z Pogonią Szczecin. Waldemar Deska / PAP

Kamil Grosicki z pięknym golem, ale Pogoń Szczecin bez punktów

Tuż po przerwie Pogoń powinna zdobyć kontaktową bramkę. Po koronkowej akcji piłka w polu karnym Medalików trafiła do Kamila Grosickiego, ten skiksował i chcą strzelać, zagrał do Efthymisa Koulourisa, a ten z bliskiej odległości - fatalnie spudłował.

Raków zdawał się kontrolować sytuację w drugiej połowie meczu, ale w 74. minucie niespodziewanie Pogoń trafiła do bramki rywali. Wrzutka w pole karne miejscowych trafiła na głowę Alexandera Gorgona, ten zgrał ją do Kamila Grosickiego, który mocnym strzałem dał nadzieję Portowcom na choćby punkt w Częstochowie.

Szczecinian nie było stać tego dnia na zadanie drugiego ciosu i gdy sędzia zagwizdał po raz ostatni, Raków mógł cieszyć się ze zdobycia kompletu punktów. Tuż przed końcem drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką został jeszcze ukarany Leonardo Koutris, który wcześniej został zmieniony, ale jego dyskusje z arbitrem już z wysokości ławki rezerwowych poskutkowały czerwoną kartką.

Medaliki mają tyle samo punktów co będący na najniższym stopniu podium Górnik Zabrze oraz zajmujący 4. pozycję w lidze Lech Poznań, z tym, że Kolejorz swoje spotkanie z Legią Warszawa rozegra dopiero w niedzielę. Pogoń Szczecin ma punkt od wcześniej wymienionych drużyn.

W następnej kolejce Raków pojedzie do Krakowa na mecz z Cracovią, natomiast Portowcy również na wyjeździe zmierzą z osiągającą ostatnio dobre wyniki Stalą Mielec.