Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy idą w słoiki! „Tradycja i oszczędności". Jakie przetwory przygotują w tym roku? Na liście mamy zdecydowanego lidera

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Sympatia do smaków lata zamkniętych w słoiku, najlepiej tych domowej roboty, z roku na rok rośnie. W tej edycji badania już 67,5 proc. respondentów zrobi przysmaki w domu.
Sympatia do smaków lata zamkniętych w słoiku, najlepiej tych domowej roboty, z roku na rok rośnie. W tej edycji badania już 67,5 proc. respondentów zrobi przysmaki w domu. 123RF/ kolotype
Ponad połowa badanych deklaruje, że w ich domach przetwory na zimę przygotowuje się co roku. Odsetek ten cały czas wzrasta. – Prawie co piąty Polak przyrządza przetwory z przyzwyczajenia i szacunku do tradycji – zauważa Karolina Łuczak, Provident. – Z kolei niemal 23 proc. kieruje się oszczędnością i potrzebą obniżenia kosztów zimą – dodaje. W związku z tym, 40 proc. badanych przygotuje zapasy tak, aby starczyły rodzinie na całą zimę. Sprawdź, co najczęściej wkładamy do słoików.

Spis treści

– Przygotowując własne zaprawy, mamy pewność co do składu i jakości produktów. Satysfakcja z przygotowania własnych słoików tak, jak lubimy – bezcenna – czytamy na strefagro.pl.

Te przetwory Polacy lubią najbardziej

Do ulubionych przetworów Polaków należą:

 • ogórki kiszone (82,7 proc.),
 • dżemy i konfitury owocowe (69,5 proc.),
 • marynowane grzybki (54,4 proc.),
 • soki i syropy owocowe (51,8 proc.)
 • marynowane warzywa (38,5 proc.).

W słodkich dżemach i konfiturach szczególnie gustują najmłodsi (18-24 lat) – z wiekiem jednak coraz bardziej doceniamy ogórki kiszone, które królują w spiżarkach osób 25+.

Co ciekawe, jak wynika z Barometru Providenta, największymi fanami ogórków są mieszkańcy województwa lubuskiego – deklaruje tak 97 proc. z nich. Preferencje smakowe idą w parze z najchętniej przyrządzanymi specjałami – 87,1 proc. badanych przygotuje w tym roku właśnie kiszone ogórki.

Polacy to prawdziwi smakosze, jeśli chodzi o przetwory – tylko 2 proc. badanych przyznaje, że nie przepada za tymi specjałami. Niemal 8 na 10 badanych deklaruje, że najbardziej lubi przetwory zrobione w domu. Tradycyjne receptury najbardziej doceniają seniorzy – wśród nich aż 83 proc. stawia na ręcznie robione dżemy i kiszonki. Natomiast słoiki ze sklepu to domena najmłodszych – wśród przedstawicieli pokolenia „Z" aż 18 proc. preferuje gotowe, kupione w sklepie produkty. Sympatia do słoików, najlepiej tych domowej roboty, z roku na rok rośnie. W tej edycji badania 67,5 proc. respondentów zrobi przysmaki w domu. To o 3 pp. więcej niż w 2022 r. oraz 7,5 pp. więcej niż dwa lata temu.

– To właśnie smak przetworów najbardziej motywuje nas do ich przygotowywania, wskazuje tak 56,4 proc badanych – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska. – Dla co czwartej osoby kluczowy jest aspekt ekologiczny własnych wyrobów, a także związana z tym możliwość przygotowania ich ze sprawdzonych, zdrowych produktów (23,8 proc.). Z tego powodu aż 62 proc. wszystkich gospodarstw domowych tegoroczne specjały sporządzi z plonów z własnej działki. Zadeklarowało tak 79 proc. mieszkańców wsi oraz 55,8 proc. obywateli małych miast – dodaje.

Coraz popularniejsze staje się także grzybobranie56,6 proc. z nas w tegorocznych słoikach umieści własnoręcznie zebrane grzyby. Często wykorzystujemy również produkty pochodzące z bazarów, targowisk czy sklepów. Nietrudno się domyślić, że sposób ten wybierany jest najczęściej przez mieszkańców dużych miast – takiej odpowiedzi udzieliło 70,2 proc z nich.

Przetwory sposobem na oszczędność?

– Jak wynika z Barometru Providenta, prawie co piąty Polak przyrządza przetwory z przyzwyczajenia i szacunku do tradycji – zauważa Łuczak. – Z kolei niemal 23 proc. kieruje się oszczędnością i potrzebą obniżenia kosztów zimą. W związku z tym, aż 40 proc. badanych przygotuje zapasy tak, aby starczyły rodzinie na całą zimę, a co dziesiąty zrobi na tyle dużą ilość słoików, żeby nadwyżką dodatkowo obdarować najbliższych znajomych – zaznacza.

21,4 proc. respondentów deklaruje, że wykona taką ilość przetworów, która wystarczy tylko na własne potrzeby. Wśród respondentów, którzy w ogóle nie zdecydowali się na własnoręczne przygotowanie przetworów, 45 proc. jako powód tej decyzji wskazuje brak czasu, niecałe 30 proc. brak miejsca na przechowywanie, a niewiele mniej – 27,5 proc. – spodziewa się, że dostanie przetwory od innej osoby.

7 zasad robienia domowych przetworów

Jak podaje serwis strefaagro.pl, aby nasze zaprawy warzywno-owocowe były trwałe i bezpieczne, muszą być odpowiednio przygotowane i przechowywane. Poznaj 7 zasad robienia domowych przetworów:

 • Dbaj o czystość rąk, narzędzi i blatów roboczych.
 • Używaj świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych owoców i warzyw.
 • Przygotuj przetwory zgodnie z przepisem, z odpowiednią ilością cukru, soli lub octu – utrwalają żywność.
 • Przygotuj i wyparz czyste szklane słoiki z nowymi wieczkami twist-off lub słoiki typu wek i butelki.
 • Pasteryzuj przetwory owocowe i warzywne minimum przez 30 minut lub trzy razy w 24-godzinnych odstępach.
 • Dobrze zakręć słoiki, ustaw je do góry dnem w zacienionym miejscu do ostygnięcia.
 • Pamiętaj o etykiecie z datą wytworzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy idą w słoiki! „Tradycja i oszczędności". Jakie przetwory przygotują w tym roku? Na liście mamy zdecydowanego lidera - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska