MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto planuje kolejną inwestycję. Zielona Farma ma być miejscem dla dzieci i seniorów. W planach także krowy — terapeutki. Gdzie powstanie?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Podstawową ideą tego projektu jest edukacja poprzez praktykę.
Podstawową ideą tego projektu jest edukacja poprzez praktykę. Urząd Miasta Zielona Góra/Wizualizacja
Przedstawiony przez magistrat pomysł Zielonej Farmy to kolejny, po rozbudowie Ogrodu Botanicznego, krok w stronę ekologii, natury i edukacji. Na jej terenie dzieci mają mieć możliwość m.in. doświadczenia namiastki wiejskiego życia. Co dziś wiadomo na temat Zielonej Farmy? Gdzie ma powstać?

To przedsięwzięcie, jak się dowiadujemy, ma za zadanie nie tylko zaszczepić w społeczności miejskiej więź z naturą, ale także przekazać dzieciom wiedzę o życiu na wsi i rolnictwie. Pomysł Zielonej Farmy został zaprezentowany przez Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego oraz pomysłodawców inwestycji, radnego Pawła Wysockiego oraz Aleksandrę Majsnerowską z Fundacji Akademia Zdrowej Rodziny.

Zielona Farma

Podstawową ideą tego projektu jest edukacja poprzez praktykę. Na terenie trzech hektarów miasto zamierza tworzyć kompleks, który będzie nie tylko atrakcyjny rekreacyjnie, ale także będzie pełnił funkcje edukacyjne i integracyjne dla różnych grup wiekowych.

- Chodzi o to, żeby dzieci mogły zobaczyć, jak kura znosi jajka, jak się doi krowę, czy jak się uprawia ziemniaki — mówi radny Paweł Wysocki. - Wiosną byłyby tam warsztaty dla przedszkoli z sadzenia warzyw, a później ze zbierania plonów — dodaje.

Dla dzieci i dla seniorów

Magistrat przekonuje, że farma ma być miejscem łączącym pokolenia, bo oprócz terenów dla dzieci powstać ma także ziołowy ogród, kuchnia polowa czy pasieki. Jak zaznaczają inicjatorzy projektu, na Zielonej Farmie będą odbywać się różnego rodzaju zajęcia i warsztaty dla wszystkich mieszkańców miasta. Młodzi będą mogli dowiedzieć się, skąd pochodzą produkty spożywcze i jak wygląda ich uprawa, podczas gdy seniorzy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami związanymi z tradycyjnymi metodami kulinarnymi, takimi jak robienie dżemów czy kiszenie ogórków.

-Planujemy miejsce na ognisko i kuchnię polową z wędzarnią i piecem chlebowym. Chcemy uczyć ludzi wędzić, bo takiego miejsca brakuje w Zielonej Górze. Teraz coraz częściej wracamy do tradycji, pamiętamy dobrze, jak mamy, czy babcie robiły przetwory na zimę. Chcielibyśmy opowiadać o tym dzieciom, a może uda się zaangażować w to właśnie seniorów — opowiada radny.

Krowa terapeutka

Centralnym elementem Zielonej Farmy mają być zagrody ze zwierzętami. Planowane jest wprowadzenie innowacyjnej metody terapii z udziałem krów, które będą dostosowane do zajęć terapeutycznych. Ma to być pierwsze takie miejsce w Polsce. Na farmie mają pojawić się również miejsca dla innych zwierząt gospodarskich, takich jak kury czy świnie, gdzie dzieci będą mogły na własne oczy przekonać się o procesie hodowli i życia na farmie.

- Krowa terapeutka, to pomysł, na który wpadliśmy podczas tworzenia projektu. Ludzie jeżdżą do Holandii czy Niemiec i płacą duże pieniądze, żeby móc się przytulić do krowy, bo badania wskazują, że ma ona działanie terapeutyczne i działa uspokajająco — mówi radny Paweł Wysocki.

Gdzie powstanie Zielona Farma?

Zielona Farma jest, póki co na etapie wstępnej koncepcji. Dokładne miejsce nie zostało jeszcze wybrane, ale Radny Paweł Wysocki zdradza, że ma powstać w Dzielnicy Nowe Miasto. - To jest dopiero koncepcja. Będziemy starać się o środki zewnętrzne — unijne, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bo tam są fundusze na propagowanie rolnictwa i zdrowego trybu życia — podaje. Miejsce ma być całoroczne, zasilane fotowoltaiką. -Planujemy uniezależnić energetycznie to miejsce odnawialnymi źródłami energii — dodaje radny Wysocki.

Zakaz wstępu ze smartfonem?

Ostatnim założeniem Zielonej Farmy, o której wspomina radny Paweł Wysocki, jest przede wszystkim stworzenie miejsca, gdzie komórki zostaną na boku, a ludzie będą mogli cieszyć się wzajemną obecnością i wymianą wiedzy. Dzięki temu projekt ma mieć szansę na stworzenie społeczności zintegrowanej, świadomej swojego otoczenia i tradycji. Zielona Farma ma być dostępna dla wszystkich, dlatego dziś miasto zakłada, że wstęp będzie symboliczny, jak w Ogrodzie Botaniczny, biletowane mogą być jednak warsztaty.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska