Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant z Zielonej Góry zatrzymał dwóch poszukiwanych w ciągu jednego dnia. Pomogła fotograficzna pamięć funkcjonariusza

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Dzielnicowy z Komisariatu II Policji młodszy aspirant Daniel Roszkowski zatrzymał dwie osoby poszukiwane w ciągu jednego dnia.
Dzielnicowy z Komisariatu II Policji młodszy aspirant Daniel Roszkowski zatrzymał dwie osoby poszukiwane w ciągu jednego dnia. Lubuska Policja
Policjant z Zielonej Góry - dzielnicowy z Komisariatu II Policji młodszy aspirant Daniel Roszkowski - w czasie wolnym od służby zauważył mężczyznę poszukiwanego do odbycia kary więzienia, zatrzymał go wspólnie patrolem policji. Wcześniej tego samego dnia dzielnicowy zatrzymał innego poszukiwanego do odbycia kary aresztu.

Dzielnicowy Komisariatu II Policji w Zielonej Górze młodszy aspirant Daniel Roszkowski w ostatnią sobotę (11 marca) pełnił służbę i jak zawsze na początku przeglądał zdjęcia osób poszukiwanych.

Fotograficzna pamięć policjanta tego dnia zadziałała dwukrotnie – najpierw w czasie swojej służby zatrzymał poszukiwanego 26-latka do odbycia zastępczej kary aresztu za niezapłaconą grzywnę - opowiada podinspektor Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. - A po południu tego samego dnia będąc już po służbie zauważył innego mężczyznę, którego portret widział podczas porannej odprawy – ten 35-latek był natomiast poszukiwany do odbycia kary więzienia za przestępstwa narkotykowe. Daniel zawiadomił dyżurnego jednostki, który przysłał na miejsce umundurowany patrol policji.

Mężczyzna bardzo zaskoczony zatrzymaniem został umieszczony w policyjnym areszcie, a dzisiaj (14 marca) został już przekonwojowany do Aresztu Śledczego w Zielonej Górze.

Czujność i dobra pamięć wzrokowa

Poszukiwania osób to jedno z ustawowych zadań policjantów. Każdy policjant ma obowiązek zapoznawania się z wizerunkami osób poszukiwanych podczas odpraw do służby.

Wielu policjantów ma tak dobrą pamięć wzrokową, że nawet po jednorazowym spojrzeniu na zdjęcie są później w stanie rozpoznać twarze osób mijanych na ulicy, czy spotykanych w różnych miejscach - mówi M. Barska. - Dlatego tak często zdarza się, że policjanci zatrzymują osoby poszukiwane nawet w swoim wolnym czasie – ponieważ właśnie będąc na prywatnym spacerze czy zakupach rozpoznali poszukiwanego.

Policjanci podczas podejmowanych czynności mają obowiązek wylegitymowania osób oraz sprawdzenia w bazach danych – obecnie nie tylko krajowych, ale całej Strefy Schengen – czy osoby te nie są poszukiwane przez Prokuratury, Sądy czy jednostki Policji państw należących do tej strefy.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze oraz podległych komisariatów prowadzą w ciągu roku poszukiwania ponad 100 osób zaginionych, około 400 osób poszukiwanych listami gończymi i ponad 1000 osób poszukiwanych do spraw kryminalnych.

Znaleziono zwłoki w Rzepinie. Ciało dryfowało w jeziorze. Na miejscu pracują policjanci ze Słubic

Pracownik okradł pracodawcę i spowodował straty na pół miliona złotych:

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska