Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska przyjmie około pięciu tysięcy imigrantów [WIDEO]

Aleksandra Gersz AIP; TVN24 Biznes i Świat/x-news
Poinformował o tym we wtorek, 22 września wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Wcześniej unijni ministrowie spraw wewnętrznych zgodzili się na przyjęcie 120 tysięcy uchodźców. Polska nieoczekiwanie zagłosowała za propozycją Komisji Europejskiej.

"Polsce przypadnie ok. pięciu tys. uchodźców" - taką informację Trzaskowski podał we wtorek na wieczornym briefingu. Zaznaczył jednak, że ta liczba może zmniejszyć się o kilkaset osób, jeśli inne kraje unijne zadeklarują zwiększone liczby uchodźców, jakie mogą przyjąć. 4,5 tys. imigrantów to liczba większa od pierwotnie deklarowanych dwóch tys. i mniejsza od 11 tys., które zaproponowała Komisja Europejska wcześniej we wrześniu.

Polski rząd opowiadał się dotychczas przeciwko odgórnie narzucanym kwotom imigrantów, które ma przyjąć każdy kraj członkowski. Podobne stanowisko zajmowały trzy pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Węgry i Słowacja. Podczas głosowania we wtorek szefowa polskiego MSW Teresa Piotrowska nieoczekiwanie zagłosowała jednak za propozycją UE. "Postanowiliśmy działać aktywnie, sprzeciw i tak nie oznaczałby, że nie musielibyśmy przyjmować uchodźców" - powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych na wieczornym briefingu.

Przeciwko odgórnym liczbom imigrantów były wciąż: Czechy, Słowacja i Węgry, a także Rumunia. "Polska zmieniła zdanie. Obawiam się, że od teraz będzie już tylko V3" - napisał na Twitterze czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec. Mimo swojego sprzeciwu Czesi i Słowacy wciąż będą jednak przyjmować imigrantów. Od głosu wstrzymała się Finlandia.
Tuż po wtorkowym posiedzeniu szefów MSW w Brukseli Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze: "Wszystkie postulaty Polski uwzględnione: nie ma automatyzmu i jest kontrola państw członkowskich". Podczas briefingu Trzaskowski powiedział też, że proces przyjmowania uchodźców będzie rozłożony w czasie i będzie też prowadzona ich weryfikacja, aby upewnić się, że do Polski nie trafią migranci ekonomiczni lub m.in. zwolennicy Państwa Islamskiego. Polska będzie mogła także zrezygnować z przyjmowania uchodźców, jeśli pogorszy się sytuacja na wschodniej Ukrainie, z której wielu ludzi ucieka właśnie do Polski.

W środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie liderów Unii Europejskiej w Brukseli, które będzie poświęcone kryzysowi imigracyjnemu. Ma na nim zostać zatwierdzony całościowy plan dotyczący kroków, jakie Wspólnota Europejska podejmie w obliczu największego napływu ludzi od II wojny światowej. Od początku roku europejskie granice przekroczyło pół miliona ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska