TCS, Raw Air... Dojrzeliśmy do PolSKIego Turnieju
Minicykle to w skokach narciarskich nic nowego. Najsłynniejszy jest organizowany w Niemczech i Austrii, tradycyjnie na przełomie roku, Turniej Czterech Skoczni. Ostatnio była to już 72. edycja (debiut w 1953 r.). Główna nagroda wyniosła 100 tys. franków szwajcarskich (ok. 96 tys. euro), kilkakrotnie więcej niż za wygraną w pojedynczym konkursie Pucharu Świata (13 tys. franków szwajcarskich).
Norwegowie mają Raw Air (od 2017 r., na przełomie lutego i marca), wymagającą 10-dniową imprezę, w której w kilku ośrodkach skoki (także loty na "mamucich" obiektach) są codziennie! Tam nagrodą dla najlepszego zawodnika w klasyfikacji łącznej jest aż 60 tys. euro (30 tys. za 2. miejsce, 10 tys. za trzecie).
Sezon Pucharu Świata tradycyjnie kończy się w Słowenii, gdzie smaczku rywalizacji dodaje walka o punkty i bonusy w Planica 7. Ten minicykl od 2018 r. rozegrany został 6 razy. Nagroda dla najlepszego skoczka to 20 tys. CHF.
Co ciekawe, zwycięstwem w klasyfikacji łącznej każdego z tych trzech tourów pochwalić się może trzech zawodników: Kamil Stoch, Japończyk Ryoyu Kobayashi i Austriak Stefan Kraft.
Wisła, Szczyrk i Zakopane tworzą historię skoków narciarskich
Organizatorzy zawodów w skokach narciarskich w Polsce nie chcieli być gorsi, ale - w odróżnieniu od innych krajów, w których ta dyscyplina jest są bardzo popularna - brakowało odpowiedniej infrastruktury na realizację ciekawego pomysłu. W Zakopanem Puchar Świata jest regularnie od ponad 20 lat, w Wiśle - od stycznia 2013 r. Teraz, po modernizacji obiektów, udało się do kalendarza wprowadzić Szczyrk, tam światowa elita zaprezentuje się po raz pierwszy w historii.
W programie PolSKIego Turnieju są więc trzy różne obiekty, to wystarczająca ilość, by móc zaproponować uczestnikom i kibicom coś więcej niż tylko same zawody. Dodajmy, że w Szczyrku zmagania odbywać się będą na tzw. normalnej skocznia, o rozmiarze HS 104, czyli mniejsza (z krótszymi skokami) niż zazwyczaj w Pucharze Świata. Dla porównania obiekt w Wiśle to HS-134, a w Wielka Krokiew w Zakopanem HS-140.
Planując tour w naszym kraju Turniej Polski Związek Narciarski nie skopiował jednak pomysłów organizatorów innych tourów, postarał się o coś nowego, chyba nawet bardziej atrakcyjnego dla kibiców. W Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air czy Planica 7 premiowana jest indywidualna postawa danego zawodnika, natomiast PolSKI Turniej nagrodzi całą reprezentację. Najlepsza ekipa otrzyma premię w wysokości 50 tys. euro.
PolSKI Turniej premiuje najlepszą drużynę
Procedura wyliczania punktów do klasyfikacji nie jest zbyt skomplikowana, a przyjęte zasady sugerują, że walka o bonusy toczyć się może do samego końca. Przypomnijmy, że w ciągu 10 dni rozegranych zostanie 5 konkursów - trzy indywidualne w każdym z ośrodków, poprzedzone punktowanymi kwalifikacjami, a także zawody duetów w Wiśle i drużynowe w Zakopanem. Daje to 8 startów, wszystkie będą brane przy ustalaniu końcowego rankingu PolSKIego Turnieju. Ważne: z indywidualnych startów zaliczone zostaną wyniki (noty punktowe za skoki) dwóch najlepszych skoczków z danego kraju, do tego dojdą rezultaty reprezentacji z konkursów zespołowych. W duetach i drużynach rywalizacja w tym sezonie PŚ odbędzie się po raz pierwszy właśnie w Polsce.
Kto jest faworytem? Patrząc w tym sezonie na klasyfikację indywidualną Pucharu Świata i drużynową Pucharu Narodów największe szanse należy przyznać Austriakom i Niemców, którzy od początku zimowej kampanii mają zdecydowanie najlepsze wyniki.
Polacy zawodzą, ale może akurat na swojej ziemi "odpalą" na tyle, by włączyć do walki o 50 tys. euro (ok. 225 tys. złotych).
Szczegółowy program PolSKIego Turnieju 2024
PolSKI Turniej - WISŁA
12.01 (piątek)
- 16:00 - oficjalny trening
- 18:00 - kwalifikacje
13.01 (sobota)
- 15:00 - seria próbna
- 16:00 - konkurs duetów
14.01 (niedziela)
- 15:00 - seria próbna
- 16:00 - konkurs indywidualny
PolSKI Turniej - SZCZYRK
16.01 (wtorek)
- 16:00 - oficjalny trening
- 18:00 - kwalifikacje
17.01 (środa)
- 16:30 - seria próbna
- 17:30 - konkurs indywidualny
PolSKI Turniej - ZAKOPANE
19.01 (piątek)
- 16:00 - oficjalny trening
- 18:00 - kwalifikacje
20.01 (sobota)
- 15:00 - seria próbna
- 16:00 - konkurs drużynowy
21.01 (niedziela)
- 15:30 - seria próbna
- 16:00 - konkurs indywidualny
UEFA grozi Anglii wykluczeniem z Euro
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?