Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebny jest nowy Grób Dzieci Utraconych w Zielonej Górze. W obecnym kończy się miejsce, a ten który jest, wymaga remontu

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Stowarzyszenie Twoja Rodzina, które od 17 lat pomaga w pochówku dzieci nienarodzonych na zielonogórskim cmentarzu, zainicjowało zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na renowację pomnika.
Stowarzyszenie Twoja Rodzina, które od 17 lat pomaga w pochówku dzieci nienarodzonych na zielonogórskim cmentarzu, zainicjowało zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na renowację pomnika. fot.j.niedziela
Na starym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze znajduje się pomnik, który upamiętnia dzieci nienarodzone. Jest to wspólna mogiła, służąca jako miejsce zadumy dla rodziców, którzy stracili dzieci przed porodem lub tuż po nim. To miejsce wymaga jednak remontu. Powstała zbiórka. Jak ją wspomóc?

Stowarzyszenie Twoja Rodzina, które od 17 lat pomaga w pochówku dzieci nienarodzonych na zielonogórskim cmentarzu, zainicjowało zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na renowację pomnika.

Brakuje miejsca

Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia Twoja Rodzina, obecny grób wymaga renowacji, ale konieczne jest także postawienie nowego pomnika. Miejsce w istniejącej mogile zostaje powoli wyczerpane, wystarczy jednie do połowy 2024 r. Pochówki dzieci nienarodzonych odbywają się bowiem od 2006 roku, raz na trzy miesiące. Zazwyczaj ceremonie mają miejsce w ostatni piątek listopada, lutego, maja i sierpnia o godzinie 12:40. Najbliższy odbędzie się w piątek 23 lutego.

-Stowarzyszenie Twoja Rodzina (dawniej Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka) dba o część duchową i ustala termin, natomiast część "techniczną" pochówku realizuje Miasto Zielona Góra — czytamy.

Pomoc Stowarzyszenia

Gdy dochodzi do przedwczesnej śmierci dziecka, rodzice mają możliwość samodzielnego pochówku lub mogą skorzystać z pomocy Stowarzyszenia Twoja Rodzina. W przypadku braku decyzji ze strony rodziców dziecko zostaje pochowane w mogile zbiorczej zgodnie z obowiązującym prawem. Personel medyczny w szpitalach w Zielonej Górze i Nowej Soli posiada odpowiednią wiedzę na temat procedury pochówku dzieci nienarodzonych i wspiera rodziców w formalnościach.

-Pragniemy, by to miejsce dawało szansę na chwilę zadumy dla rodziców, których dzieci znalazły się w tym wspólnym grobie, jak również było ono uporządkowane i estetyczne – informują założyciele zbiórki.

Godne miejsce pamięci

Zebrane środki oraz dodatkowe wsparcie ze strony Miasta Zielona Góra ma zapewnić godne miejsce pamięci. Prowadzona zbiórka umożliwi odnowienie istniejącego grobu oraz postawienie nowego pomnika. Planowane jest także wyrównanie terenu, ułożenie kostki brukowej, sadzenie roślin, postawienie ławeczek oraz umieszczenie tablicy informacyjnej z terminami pochówków i innymi istotnymi informacjami. Jak informują inicjatorzy zbiórki, ewentualna nadwyżka środków będzie przeznaczona na pokrycie kosztów organizacji przyszłych pochówków oraz na działalność statutową Stowarzyszenia Twoja Rodzina, w tym na wsparcie psychologiczne dla rodziców dotkniętych stratą.

Jak wspomóc zbiórkę?

Celem zbiórki jest uzbieranie 58 tysięcy złotych, które w pełni pozwolą sfinansować planowaną renowację. Na tę chwilę zebrano niecałe 7 tysięcy złotych. Zbiórka będzie trwała do 30 marca 2024 roku. Aby ją wesprzeć, można dokonać wpłaty poprzez dedykowaną stronę internetową albo wykonać bezpośredni przelew na konto Stowarzyszenia z tytułem: "Darowizna na pochówek dzieci zmarłych przed narodzinami".
Link do zbiórki

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska