Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat strzelecko-drezdenecki ma dziesięć lat

Krzysztof Korsak 0 95 722 57 72 [email protected]
W piątek odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Od lewej starosta Edward Tyranowicz i Wiesław Rosiński, przewodniczący rady.
W piątek odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Od lewej starosta Edward Tyranowicz i Wiesław Rosiński, przewodniczący rady. fot. Krzysztof Korsak
Starostwo znane jest głównie z utrzymywania szpitala w Drezdenku. - Chcemy być jak najbliżej ludzi - mówił starosta Edward Tyranowicz na uroczystej sesji Rady Powiatu. W piątek obchodzono jego dziesięciolecie.

Powiaty to takie jednostki, że właściwie bardzo rzadko się o nich słyszy. Bardziej popularne są urzędy gminy czy miasta i urzędy wojewódzkie. Powiat skupia w sobie kilka, kilkanaście gmin albo działa w dużych miastach. Powiat strzelecko-drezdenecki to Strzelce, Drezdenko, Dobiegniew, Stare Kurowo i Zwierzyn.

Drezdenko czy Strzelce?

Z okazji dziesięciolecia powiatu odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Dziękowano byłym i obecnym pracownikom, a także wspominano początki.

- Jak wiadomo, był problem z wyborem stolicy. Jak przyjeżdżała delegacja z Drezdenka, to na tablicy pisano Drezdenko, a jak ze Strzelec, zmazywano Drezdenko i pisano Strzelce. W końcu jednak napisano oba miasta obok siebie - śmiał się wicewojewoda Jan Świrepo.

Starostwo powiatowe to przede wszystkim poręczyciel długu szpitala w Drezdenku. - Dzięki temu, mimo trudności, może on prowadzić działalność. A w dalszej kolejności planujemy jego modernizację i przebudowę - tłumaczył Wiesław Rosiński, przewodniczący Rady Powiatu.

Drugim ważnym elementem działania jest edukacja. Pod starostwo podlega pięć szkół ponadgimnazjalnych. - Staramy się rozwijać ich działania i stwarzać młodzieży jak największe szanse rozwoju - tłumaczył W. Rosiński.

W gestii starostwa jest także utrzymywanie dróg powiatowych. - Po kilkunastu latach udało się doprowadzić do remontu drogi Strzelce-Sławno - mówił Rosiński. Powiat ma także pod sobą m.in. Powiatowy Urząd Pracy, Dom Pomocy Społecznej.

W kuluarach rozmawiano na temat zasadności powiatu. - Jesteśmy takim pomostem między urzędami gminy, a urzędami wojewódzkimi. Mamy tylko 20 proc. własnych dochodów, a resztę pozyskujemy z różnych dotacji. Powiat to zawsze większe możliwości, np. remontów dróg - tłumaczył starosta Edward Tyranowicz.

Za i przeciw

- Mam wielu znajomych w starostwie, ale uważam, że nie jest potrzebne. Ich obowiązki spokojnie mogłyby przejąć urzędy gmin - mówiła nam pani Janina ze Strzelec (właśnie z powodu znajomych nie chciała podać nazwiska). Praktycznie w ogóle nie korzysta z usług starostwa. - Jak byłam młodsza, to odwoływałam się tam w sprawie mieszkania, ale teraz nie mam takich potrzeb - dodała.

Z kolei Michał i Justyna Oś ze Strzelce mają miłe wspomnienia związane z tym urzędem. - Załatwiamy tam sprawy związane z geodezją czy komunikacją. Musieliśmy wytyczyć teren przy budowie czy zarejestrować samochód. Naszym zdaniem starostwa powiatowe są potrzebne - tłumaczyli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska