MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca na wakacje - czy łatwo ją znaleźć?

Marta Szkudlarek
Krzysztof Szałowski: - Myślę, że w Polsce jest dużo ofert pracy dorywczej, ale dla mężczyzn, ponieważ w sezonie letnim zawsze więcej się buduje, czy remontuje. W zeszłym roku pracowałem w Holandii przy pomarańczach i zarobiłem trzy razy więcej niż w Polsce.
Krzysztof Szałowski: - Myślę, że w Polsce jest dużo ofert pracy dorywczej, ale dla mężczyzn, ponieważ w sezonie letnim zawsze więcej się buduje, czy remontuje. W zeszłym roku pracowałem w Holandii przy pomarańczach i zarobiłem trzy razy więcej niż w Polsce. fot. Krzysztof Kubasiewicz
Na naszym rynku pracy nie ma zbyt wiele ofert sezonowych dla studentów i maturzystów. Sprawdziliśmy, co jest tego powodem.
Krzysztof Szałowski: - Myślę, że w Polsce jest dużo ofert pracy dorywczej, ale dla mężczyzn, ponieważ w sezonie letnim zawsze więcej się buduje, czy
Krzysztof Szałowski: - Myślę, że w Polsce jest dużo ofert pracy dorywczej, ale dla mężczyzn, ponieważ w sezonie letnim zawsze więcej się buduje, czy remontuje. W zeszłym roku pracowałem w Holandii przy pomarańczach i zarobiłem trzy razy więcej niż w Polsce. fot. Krzysztof Kubasiewicz

Krzysztof Szałowski: - Myślę, że w Polsce jest dużo ofert pracy dorywczej, ale dla mężczyzn, ponieważ w sezonie letnim zawsze więcej się buduje, czy remontuje. W zeszłym roku pracowałem w Holandii przy pomarańczach i zarobiłem trzy razy więcej niż w Polsce.
(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Sprawdziliśmy większość ofert w centrach dwóch największych miast woj. lubuskiego. I okazało się, że wszędzie są poszukiwani pracownicy na stałe. Pracodawcy gwarantują pół etatu lub cały etat. W niektórych miejscach za cały etat można dostać nawet 1.500 zł.

- Poszukujemy osób na stałe, ponieważ nie chcemy zatrudniać co miesiąc nowej studentki i czekać jakiś czas, aż przyzwyczai się do nowej pracy i do nowego otoczenia - mówi Marta Tanenbaum, właścicielka sklepu odzieżowego Silver.

Dziś młodzi najczęściej poszukują pracy w internecie.
- Dzięki specjalnym stronom można sprawdzić oferty pracy nad morzem, czy w sąsiednim mieście - mówi Katarzyna Flieger, studentka I roku prawa i administracji.

Są też i tacy, którzy szukają pracy poprzez pośredników. - W ten sposób dostałam kilka ciekawych ofert i mogłam wybrać tą najciekawszą - opowiada Sylwia Wodzińska, tegoroczna maturzystka.

Potrafi zakręcić

Kacper Walkowiak: - Na naszym rynku nie są potrzebne oferty pracy, ponieważ my i tak wyjeżdżamy za granicę do pracy, bo tam więcej płacą. Teraz szuka
Kacper Walkowiak: - Na naszym rynku nie są potrzebne oferty pracy, ponieważ my i tak wyjeżdżamy za granicę do pracy, bo tam więcej płacą. Teraz szuka się ofert na Zachodzie albo w Skandynawii. fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kacper Walkowiak: - Na naszym rynku nie są potrzebne oferty pracy, ponieważ my i tak wyjeżdżamy za granicę do pracy, bo tam więcej płacą. Teraz szuka się ofert na Zachodzie albo w Skandynawii.
(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Najczęściej o przyjęciu do pracy decydują aparycja i wykształcenie. - Zawsze lepiej, kiedy obsługuje nas miła, uśmiechnięta dziewczyna - zapewnia Andrzej Stryjek, właściciel sklepu odzieżowego Oxide.

- Zgadza się, ponieważ sympatyczna dziewczyna, często tak potrafi zakręcić klienta, że z pewnością coś kupi - śmieje się K. Flieger.

Zapytaliśmy młodych, co jeszcze jest brane pod uwagę przy zatrudnieniu do pracy. - Z pewnością wykształcenie, bo wiadomo, że im człowiek bardziej wykształcony, tym lepszą pracę dostanie - tłumaczy Krzysztof Szałowski, uczeń zielonogórskiego technikum.

W niektórych, zwłaszcza tych przygranicznych sklepach, a nawet straganach, mile widziana jest znajomość języka niemieckiego, albo angielskiego.

Dlaczego pracodawcy szukają młodych, a nie starszych i doświadczonych pracowników. - Myślę, że powodem jest to, że my, młodzi jesteśmy bardziej atrakcyjni, mamy mniejsze wymagania, jesteśmy bardziej zaangażowani. Dodatkowo jesteśmy nieświadomi swoich praw pracowniczych - objaśnia Sylwia Wodzińska, tegoroczna maturzystka.

Płace, a marzenia

Sylwia Wodzińska: - Myślę, że w samej Zielonej Górze jest kilka ciekawych ofert, np. na promocjach w marketach, jako kelnerka, pilotka wycieczek czy
Sylwia Wodzińska: - Myślę, że w samej Zielonej Górze jest kilka ciekawych ofert, np. na promocjach w marketach, jako kelnerka, pilotka wycieczek czy po prostu przy zbiorze owoców. Osobiście znalazłam pracę jako kelnerka. Za zarobione pieniądze kupię sobie skuter. fot. Marek Marcinkowski

Sylwia Wodzińska: - Myślę, że w samej Zielonej Górze jest kilka ciekawych ofert, np. na promocjach w marketach, jako kelnerka, pilotka wycieczek czy po prostu przy zbiorze owoców. Osobiście znalazłam pracę jako kelnerka. Za zarobione pieniądze kupię sobie skuter.
(fot. fot. Marek Marcinkowski)

Czy w województwie lubuskim płace są zadowalające i odpowiednie do wykonywanych czynności? - Niekoniecznie. W innych miastach, za te same prace możemy dostać dwa razy więcej pieniędzy - mówi Kacper Walkowiak, absolwent zielonogórskiego ogólniaka.

- Jeśli płace nie wzrosną, to do pracy będziemy wyjeżdżać za granicę. W zeszłym roku byłem w Holandii, gdzie pracowałem przy pomarańczach i zarobiłem trzy razy więcej niż zarobiłbym w Polsce - zapewnia K. Szałowski.

Na co młodzi chcą wydać zarobione pieniądze. - Na wakacyjny wyjazd ze znajomymi nad morze. Ważne, żeby wystarczyło na dziesięć dni przyjemności - zapewniają Kasia i Krzysiek, którzy są parą od trzech lat.

- Mnie się marzy skuter, takie wakacyjne szaleństwo. A resztę pieniędzy odłożę na studia, które chcę rozpocząć w tym roku - mówi Sylwia.

- Najgorsze, że ciężko znaleźć wakacyjną pracę, która będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami i przygotuje nas do przyszłego zawodu. Chciałabym, być sekretarzem sądowym, ale takiej oferty na pewno na razie nie znajdę - uśmiecha się K. Flieger.

Opuszczają kraj

Dzisiejsza młodzież coraz częściej wyjeżdża za granicę, bo można więcej zarobić, przy okazji poznać nowe miejsca i podszkolić język obcy. Ale młodzi zawsze starają się wyjechać w sprawdzone miejsce, mając wcześniej zapewnioną pracę. - I niestety coraz częściej będziemy opuszczać swój kraj, ja np. wybieram się na Zachód… - kończy S. Wodzińska.

Ile można zarobić przy pracach sezonowych? - str. 2

Ile możesz zarobić na pracy dorywczej

Ankieter telefoniczny - 5zł/h
Sprzedaż orzeszków nad morzem - 0,80zł/paczka
Sprzedaż lodów czy napojów nad morzem - 1,50zł/szt.
Sprzedaż jagód - 8zł/słoik
Sprzedawca warzyw i owoców na targowisku - 4zł/h
Kioskarz - 4zł/h
Pracownik wykopalisk pod autostradą - 5zł/h
Lodziarz - 4-5zł/h
Zbieranie truskawek - 1.80-3.50zł/koszyk
Pracownik budowlany dorywczo - 6-7zł/h
Pracownik budowlany na stałe - 10zł/h
Pracownik solarium - 4-6zł/h
Praca na kasie w markecie - 4-5zł/h
Rozkładanie towaru na półkach w markecie - 6zł/h
Kelnerka w restauracji - 5zł/h + napiwki
Kelnerka w lodziarni - 4zł/h
Kelnerka w barze - 6-7zł/h + napiwki
Ekspedientka w sklepie odzieżowym - 6zł/h
Ekspedientka w sklepie spożywczym - 5zł/h
Stanie na promocji w markecie - 8-10zł/h
Pilot wycieczek w biurze turystycznym - - 100zł/jedna wycieczka
Malarz pokojowy - 4zł/h
Mycie okien w samochodzie na stacji paliwowej - 5zł/okno
Praca w myjni samochodowej - 20zł/samochód
Roznoszenie ulotek - 3-5zł/h
Konsultantka firmy kosmetycznej - 20-150zł/zamówienie
Opiekunka na półkolonii - około 200zł/tydzień
Opiekunka na kolonii - około 400zł/tydzień
Sprzątnie biura - 4zł/h
Sprzątanie salonu firmowego - 5zł/h
Sprzątaczka w szkole - 5zł/h
Sprzątanie mieszkania - 5zł/h
Sprzedawca całodobowego sklepu z papierosami - 7-8zł/h
Sprzedawca w kwiaciarni - 7zł/h
Pisanie wypracowań na czarno - 20zł/jedno wypracowanie
Przygotowywanie projektów do szkoły - 20-50zł/jeden projekt
Fryzjer damski - 15-30zł/strzyżenie
Fryzjer męski - 10-15zł/strzyżenie
Mycie podłóg w prywatnym mieszkaniu - 20-30zł/całość
Mycie podłóg w firmie - 30zł/całość
Mycie naczyń w restauracji - 5zł/h
Korepetytor z przedmiotów ścisłych - 20-40zł/h
Korepetytor z przedmiotów humanistycznych - 30-50zł/h
Korepetytor z języków obcych - 20-50zł/h
Ochroniarz w markecie - 4-6zł/h
Ochroniarz na bramce w dyskotece - 100-150zł/za noc
Ochroniarz na meczu piłkarskim - 100zł/za mecz
Zamiatanie ulic - 3zł/h
Opiekunka do dziecka - 4-6zł/h
Opiekunka do dziecka z wykształceniem średnim - 6-7zł/h
Opiekunka do starszej osoby - 5-10zł/h
Ratownik na plaży, nad jeziorem - 6zł/h
Ratownik nad morzem - 6zł/h

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska