Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gorzowskim szpitalu brakuje pielęgniarek. Lecznica da im 10 tys. złotych na start

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W ramach specjalnego programu oferuje im dodatkowe świadczenie na start.
W ramach specjalnego programu oferuje im dodatkowe świadczenie na start. Pexels
Szpitale w całym kraju borykają się z problemem braku chętnych do pracy przy pacjentach. Już teraz mają problem ze znalezieniem pielęgniarek i pielęgniarzy, a w kolejnych latach o wykwalifikowany personel może być jeszcze trudniej. To właśnie braki kadrowe sprawiły, że gorzowska lecznica postawiła na nietypowy sposób przyciągnięcia pracowników.

Pracownicy na wagę złota

Pielęgniarki oraz położne to obecnie jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Na wielu oddziałach jest ich za mało, a będzie jeszcze mniej, bo coraz więcej zatrudnionych sanitariuszek osiąga wiek emerytalny. Niedługo może więc zabraknąć rąk do pracy.

Braki kadrowe wśród pielęgniarek i położnych w dużej mierze wpływają na funkcjonowanie szpitala i jakość świadczonych usług. Statystyki są jednak nieubłagane, bo szacuje się, że już w przyszłym roku będziemy mieli spadek zatrudnionych w tym zawodzie o osiem procent, a za kilka kolejnych lat takich pracowników będzie mniej już o szesnaście procent. Ten problem jest również w województwie lubuskim - mówi Katarzyna Barna, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Obecnie najliczniejszą grupę wiekową wśród pielęgniarek stanowią osoby w wieku od pięćdziesięciu do pięćdziesięciu dziewięciu lat. To prawie czterdzieści procent wszystkich zatrudnionych. Tymczasem młodych pielęgniarek po studiach jest jak na lekarstwo. Po zakończeniu nauki pracy w zawodzie nie podejmuje aż czterdzieści procent z nich. Wiele wyjeżdża z kraju i szuka zatrudnienia za granicą, gdzie mogą liczyć na liczyć na lepsze wynagrodzenie i atrakcyjne warunki.

Dodatkowa kasa na start

Gorzowskim szpital chce wypełnić pokoleniową tę lukę. Receptą na pozyskanie wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej i zachętą do podjęcia pracy w lecznicy ma być specjalny program.

Wprowadzamy pilotażowy program dla pielęgniarek, pielęgniarzy oraz położnych, który ma być zachętą do podjęcia pracy i zasilenia naszych szeregów. Na początek zamierzamy objąć nim trzydzieści osób. Będą one mogły liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości dziesięciu tysięcy złotych na start. Nowozatrudnieni pracownicy pieniądze dostaną w trzech ratach. Otrzymają je na początku pracy, po pół roku oraz po trzynastu przepracowanych miesiącach - mówi Katarzyna Barna.

Oferta jest kierowana do kobiet i mężczyzn - absolwentów kierunków pielęgniarskich, położniczych oraz opiekunek i opiekunów medycznych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska