MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik kontra szef (2)

(vp)
Marcin Kaczmarek w Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze pracuje od 2004 r. Hobby: sport, nowoczesne technologie medialne, muzyka. Rodzina: żonaty, syn 1,5 roku.
Marcin Kaczmarek w Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze pracuje od 2004 r. Hobby: sport, nowoczesne technologie medialne, muzyka. Rodzina: żonaty, syn 1,5 roku. fot. Paweł Wańczko
Na pytania Czytelników odpowiada Marcin Kaczmarek z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Zatrudniam pracownika z 15-letnim stażem pracy, na 1/8 etatu, który pracuje w niektóre dni tygodnia. Dobowy wymiar czasu pracy wynosi od 2 do 4 godzin. Ile dni urlopu mu przysługuje i jak go należy udzielić?
- Pracownik zatrudniony w niepełnym etacie ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru jego czasu pracy. W tej sytuacji do 1/8 z 26 dni przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na cały etat. Z wyliczenia wynika, że będzie to 3,25 dni urlopu. Wynik ten zaokrągla się w górę, do pełnego dnia, czyli do czterech dni. Jeden dzień urlopu, zgodnie z kodeksem pracy, odpowiada 8 godzinom pracy. W opisanym przypadku pracownik nabędzie prawo do 32 godzin urlopu (4 dni x 8 godzin). Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przykładowo, gdy korzysta z urlopu we wtorek, kiedy zgodnie z harmonogramem miał pracować cztery godziny, z puli 32 godzin urlopu trzeba odjąć cztery godziny.

.

- Mam umowę na czas określony do sierpnia 2009 r. Pracodawca rozwiązał ze mną tę umowę nie podając przyczyny. Czy miał do tego prawo? Dodatkowo zastrzegł, że zamierza wysłać mnie na urlop wypoczynkowy.
- Umowę na czas określony można wypowiedzieć jedynie, gdy została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, a strony przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Zapis o takiej możliwości powinien się znaleźć w treści umowy. Pracodawca nie ma obowiązku merytorycznego uzasadnienia wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Tak więc nie podanie przez niego przyczyny wypowiedzenia nie stanowi naruszenia prawa. Zgodnie z art. 167¹ k.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca ma prawo udzielić Panu urlopu wypoczynkowego, zarówno zaległego, jak i bieżącego w wymiarze proporcjonalnym, a Pan ma obowiązek go wykorzystać. Jest to wyjątek od ogólnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego.

- Jestem zatrudniony od 1 lipca 2003 r. na czas nieokreślony. Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę z powodu reorganizacji firmy. Czy w związku z tym przysługuje mi jakaś odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? W sumie zwolnienia obejmą 57 pracowników.
- Pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, więc zastosowanie znajdzie tutaj ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Rozwianie umowy o pracę w trybie ww. ustawy powoduje nabycie przez pracownika prawa do odprawy pieniężnej. Odprawa taka przysługuje zarówno w sytuacji, gdy pracownicy są zwalniani grupowo, jak i indywidualnie z przyczyn niedotyczących pracodawcy. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy. W Pana przypadku wysokość odprawy wyniesie równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska