Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki o sytuacji w DPS: W głowie mam tysiące myśli!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki o sytuacji w DPS: W głowie mam tysiące myśli!
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki o sytuacji w DPS: W głowie mam tysiące myśli! Mariusz Kapała
W niedzielę, 4 października, potwierdzono zakażenie koronawirusem wśród 72 pensjonariuszy i 35 pracowników zielonogórskiego DPS-u dla Kombatantów. Z powodu trudnej sytuacji w ośrodku Władysław Dajczak, lubuski wojewoda, podjął decyzję o jego ewakuacji. - W życiu czegoś takiego nie widzieliśmy - mówią nam mieszkańcy. Jak do sprawy odnosi się Janusz Kubicki, prezydent miasta?

Prezydent Kubicki: W głowie mam tysiące myśli, tysiące słów, muszę to poskładać w całość

Po tym jak ogłoszono ewakuację DPS-u sprawa była szeroko komentowana przez mieszkańców. Lubuski wojewoda poinformował na konferencji, że to prezydent Zielonej Góry miał zwrócić się do urzędu o pomoc nie mogąc zapewnić właściwej opieki pensjonariuszom tego domu. W tym kontekście warto przypomnieć, że już wcześniej włodarz miasta był krytykowany przez swoich politycznych rywali o nieodpowiednie, ich zdaniem, odnoszenie się do epidemii koronawirusa.

- Na świecie jest kornawirus czy jedna wielka koronościema? Wczoraj coś we mnie pękło, coś się złamało. Zobaczyłem fotografię byłego już ministra Szumowskiego na wakacjach. Ledwo przestał być ministrem i co? Spakował się i poleciał z rodziną na wakacje do Hiszpanii - pisał jakiś czas temu na swoim koncie na Facebooku prezydent Kubicki. W poniedziałek, 5 października odniósł się również do ewakuacji DPS-u.

- Wszystko to dzieje się bardzo szybko i zmienia z godziny na godzinę. Byłem tam widziałem to na własne oczy. Rozmawiałem z ludźmi, którzy tam żyją i pracują. Patrzyłem im prosto w oczy. Widać w nich było bardzo dużo, uczucia, obawy, strachu i brak kontaktu z bliskimi - napisał na Facebooku Kubicki. - Część z nich to osoby, które nie są w stanie same funkcjonować (wynika to z ich wieku). Wiem, że to jest strasznie trudne i ciężkie. Nie wiem jakich słów można użyć, aby to pisać. Ta sytuacja jest okropna dla mieszkańców oraz dla bliskich. Robimy wszystko, co się da, aby opanować sytuację. Nie jestem w stanie dziś opisać wszystkiego i o wszystkim. Myślę, że za kilka dni jak złapie oddech, to opowiem Wam wszystkim swoją historię. Chciałbym podzielić się z Wami tym, co czuję, co myślę, co uważam, co kłębi się w mojej głowie. [...] W głowie mam tysiące myśli, tysiące słów, muszę to poskładać w całość - przekonuje Kubicki.

Ewakuacja Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Tak wyglądała ona w niedzielę, 4 października.

Ewakuacja DPS-u dla Kombatantów w Zielonej Górze. Pensjonari...

Prezydent poddał się samoizolacji

W rozmowie z nami prezydent nie chciał na razie komentować słów wojewody o licznych zaniedbaniach, które miały zostać popełnione w Domu Pomocy Społecznej. - Na pewno wszystko będzie dokładnie analizowane i sprawdzane. W następnych dniach na pewno odniosę się do całej sprawy - tłumaczy Kubicki. Czy prezydent nie boi się teraz krytyki za swoje słowa o koronaściemie? - Zdaję sobie sprawę, że mogę być teraz krytykowany. Ale zawsze pisałem szczerze o konkretnych ludziach i konkretnych sytuacjach, tak jak to było m.in. w przypadku ministra Szumowskiego. Tak to należy rozumieć - tłumaczy włodarz miasta. W poniedziałek prezydent Zielonej Góry poddał się samoizolacji, czeka na decyzję sanepidu dotyczącą ewentualnej kwarantanny.

WIDEO z niedzielnej konferencji prasowej wojewody odnośnie sytuacji w Domu Kombatanta w Zielonej Górze

Od niedzieli, 4 października, 45 żołnierzy 151. batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny zapewnia ewakuację pensjonariuszy DPS "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze. Lubuscy Terytorialsi prowadzą działania wspólnie z żołnierzami 11DKPanc, 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu oraz strażakami PSP. Blisko 70 zakażonych COVID-19 podopiecznych DPS jest przewożonych do szpitala w Gorzowie Wlkp.Ewakuacja została podjęta na wniosek wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. Pensjonariusze „Domu Kombatanta” w Zielonej Górze, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, przewożeni są od niedzieli do gorzowskiego szpitala.  To już dziewiąta tego typu ewakuacja, a siódma prowadzona przez żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Tego typu działania prowadzone są przez doraźnie powoływane Zespoły Interwencji Kryzysowych (ZIK). Zespoły takie składają się z kilkudziesięciu żołnierzy różnych specjalności, trzon stanowią żołnierze WOT, ale są oni wspierani specjalistami (np. od dekontaminacji) z innych rodzajów sił zbrojnych. Po przeprowadzeniu ewakuacji ZIK przystępuje do dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji. Kolejnym etapem działań jest szkolenie mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa. Na koniec odtwarzane jest normalne funkcjonowanie placówki i powrót pensjonariuszy.- Moi żołnierze są już doświadczeni w prowadzeniu ewakuacji pensjonariuszy DPS. To nasza siódma interwencja. Żołnierze wiedzą, że muszą działać delikatnie. Mamy do czynienia z osobami starszymi, w różnym stanie psychofizycznym. Niekiedy trzeba im pomóc zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja nie jest dla nich komfortowa. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim czas reakcji – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT, który kierował pierwszą ewakuacją DPS prowadzoną przez wielkopolskich terytorialsów.W kolejnych dniach, żołnierze będą przewozić zdrowych pensjonariuszy we wskazane przez wojewodę lubuskiego placówki medyczne, tak, aby w opuszczonym budynku możliwe było przeprowadzenie zabiegów dekontaminacyjnych.- Tego typu działania zawsze są trudne i wymagają odpowiedniego podejścia. Żołnierze z mojego batalionu podchodzą do tych działań z ogromną empatią. Zależy nam, by pensjonariusze trafili bezpiecznie i  jak najszybciej pod fachową opiekę medyczną w gorzowskim szpitalu  – tłumaczy ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 blp w Skwierzynie, wchodzącego w skład 12 WBOT.W szpitalu pacjenci będą mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną oraz specjalistyczny sprzęt medyczny.12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej od początku pandemii COVID-19, aktywnie uczestniczy w działaniach przeciwkryzysowych. Wielkopolscy terytorialsi wykonali blisko 37 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa. Mają na koncie 7 ewakuacji Domów Pomocy Społecznej.Polecamy wideo: DPS w Zielonej Górze. Konferencja wojewody

W ewakuacji DPS-u w Zielonej Górze pomagają żołnierze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska