Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Zielonej Góry zlecił badania PAN. Miasto założyło specjalny adres mailowy

Wideo
od 16 lat
Sprawa skutków pożaru odpadów na terenie dawnych zakładów mięsnych w Przylepie niepokoi mieszkańców Zielonej Góry i okolicy. Urząd miasta utworzył adres mailowy, na który można kierować pytania i wątpliwości. W piątek w Zielonej Górze zaplanowano dwie nadzwyczajne sesje rady miasta. Na pierwszej mają wypowiedzieć się przedstawiciele służb prowadzących działania w trakcie i po pożarze, a na drugiej prezydent ma mówić o podjętych działaniach.

Po pożarze hali z niebezpiecznymi odpadami w Przylepie, do którego doszło w sobotę, po popołudniu mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy obawiają się o jakość powietrza, także wody oraz owoców i warzyw z ogródków w okolicy. Martwią ich też śnięte ryby. Część pytanych jest spokojna, wierząc, że chmura dymu nie kierowała się nad ich osiedlami.

Pożar w Przylepie. Nowy adres e-mail do zadawania pytań

Urząd Miasta Zielona Góra w czwartek, 27 lipca poinformował o założeniu nowego adresu mailowego, specjalnie do zadania pytań o sprawy związane z pożarem w Zielonej Górze Przylepie.

- Zdajemy sobie sprawę, że zielonogórzanie wciąż mają wiele pytań i obaw w związku z pożarem magazynu w sołectwie Przylep. Staramy się informować o wszystkich działaniach urzędu miasta oraz innych instytucji, które zajmują się tą sprawą - informuje magistrat. - Pomimo naszych starań nie zawsze jest jednak możliwe, abyśmy przewidzieli, jakie jeszcze kwestie nurtują mieszkańców, jakie mają wątpliwości.

Pytania związane z pożarem hali w sołectwie Przylep można przesyłać na adres email: [email protected].

Urząd zapowiada, że będzie starać się odpowiadać na wszystkie pytania, tak szybko, jak to będzie możliwe.

Zobacz wyniki badań:
www.zgora.wios.gov.pl

Pożar w Przylepie. Będzie sesja nadzwyczajna

Na piątek, 28 lipca 2023 r., godz. 15 została zwołana LXXIII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zielona Góra. Podczas tej sesji mają przedstawiciele służb zajmujących się skutkami pożaru.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przedstawienie informacji przez przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej.
  3. Przedstawienie informacji przez przedstawiciela SANEPIDu.
  4. Przedstawienie informacji przez przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
  5. Przedstawienie informacji przez Prezesa Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji.
  6. Przedstawienie informacji przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa.
  7. Przedstawienie informacji przez Prezesa ZGK.
  8. Przedstawienie informacji przez Prezydenta Miasta.
  9. Przyjęcie stanowisk i apeli.
  10. Zamknięcie sesji.

O godz. 18.30 ma być kolejna nadzwyczajna sesja, na której prezydent będzie udzielać odpowiedzi na zadane przez mieszkańców pytania m.in:

  1. Czy są prowadzone badania skażenia gleby?
  2. Czy mieszkańcy mogą korzystać ze studni wodnych?
  3. Czy przewidziane są działania dotyczące usuwania toksycznego opadu ?
  4. Czy będą podejmowane działania aby zabezpieczyć cieki wodne z uwagi na przedostawanie się do nich wody gaśniczej z odpadami ?
  5. Kto zajmie się uprzątnięciem pogorzeliska ?
  6. Czy pracownicy pobliskich firm mogą bezpiecznie wrócić do pracy?

Pożar w Zielonej Górze Przylepie. Będą badania warzyw i owoców

Będą badania warzyw i owoców z ogródków w okolicy pożaru, czyli ROD Przylep i ROD Zawada. Miasto zleciło takie analizy w Instytucie Genetyki Roślin, przy Polskiej Akademii Nauk. Czy po umyciu można je spożywać?

Zielonogórzanie po pożarze w Przylepie:

od 16 lat

Pobrane próbki pozwolą na określenie możliwości przydatności produktów spożywczych z ogrodów działkowych. Wyniki tych badań zdecydują o kolejnych ewentualnych krokach w tej kwestii - poinformował mieszkańców na FB prezydent Janusz Kubicki. - Na posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego otrzymałem publiczne zapewnienia dyrektora Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej, że po umyciu produktów z ogrodów, warzyw czy owoców, są one zdatne do spożycia. Chciałbym jednak przedstawić Państwu konkretne wyniki, stąd decyzja o dodatkowych badaniach. Analiza genetyki potrwa ok. 14 dni, ale skład pierwiastków pozwoli Instytutowi na wydanie opinii już wcześniej.

Również w czwartek prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki bierze udział w posiedzeniu połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska