Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed blokiem koszarowym odkryją fragment fosy

Anna Białęcka
Blok koszarowy jest już częściowo odkryty z ziemi. To miejsce ma się bardzo zmienić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Będzie widoczne z ronda Konstytucji 3 Maja.
Blok koszarowy jest już częściowo odkryty z ziemi. To miejsce ma się bardzo zmienić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Będzie widoczne z ronda Konstytucji 3 Maja. rach. gminy
Mamy już w Głogowie prawie gotowy szklany pawilon nad ruinami sukiennic. Kolejna szklana budowla pokryje blok koszarowy przy ul. Szkolnej. Odbudowa zabytku ruszy w tym roku, a wszystko ma być gotowe w przyszłym.
Tak ma wyglądać blok po odbudowie
Tak ma wyglądać blok po odbudowie

Tak ma wyglądać blok po odbudowie

Na razie blok koszarowy odgrodzony jest blaszanym płotem. Obiekt, jako pamiątka czasów, gdy Głogów był twierdzą, został odkopany kilka lat temu. Jednak jakoś nie udało się wcześniej wyłonić wykonawcę odbudowy. Na ogłoszony przetarg nie zgłosiła się ani jedna firma zainteresowana miejską inwestycją. Ale jest szansą na to, że już za kilka miesięcy płot zniknie, a naszym oczom ukaże się odrestaurowany blok koszarowy ze szklaną nadbudówką. To właśnie w niej znajdzie siedzibę centrum informacji turystycznej, które obecnie mieści się w kantorku na tyłach ratusza.

- Odbył się kolejny przetarg - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski. - Wygrała go firma "Sobota". Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa pomiędzy tą firmą, a gminą miejską.

Prace mają ruszyć za kilka dni. Odrestaurowany zostanie blok koszarowy. Na razie został odkopany z jednej strony, ale w trakcie prac zostanie odsłonięta także jego druga ściana od strony ronda. Budynek koszarowy tylko w fragmencie należy do gminy, druga jego część znajduje się pod dawnym kinem Bolko i należy do osoby prywatnej. Przywrócony zostanie bowiem fragment fosy. W budynku ma być miejsce na wystawy historyczne, związane z czasami Głogowa Twierdzy. - Nie będzie to jednak muzeum - zapowiada K. Sadowski. - Nie będzie więc tu zabytków, to ma być forma informacji historycznej.

Na bloku zostanie dobudowana szklana część, w której znajdzie siedzibę centrum informacji turystycznej. - Będzie to miejsce, gdzie grupy będą mogły spotykać się z przewodnikami, a turyści znajdą informacje na temat miasta - mówi Sadowski. - Czas już by nasze miasto miało takie centrum z prawdziwego zdarzenia.
Inwestycja pochłonie z budżetu miasta 4,2 mln zł. Jej zakończenie przewidywane jest na przyszły rok.

Krzysztof Sadowski
rzecznik prezydenta:
- Szklany obiekt, otoczony murem a także zielnym terenem, zastanie dodatkowo oświetlony w atrakcyjny sposób. Będzie doskonale widoczny z ronda. Nasze miasto będzie miało wreszcie centrum informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska