Przełamanie Pogoni Świebodzin, Celuloza z punktami w Lubsku – podsumowanie 14. kolejki IV ligi

Paweł Górski
Mecz Budowlani Lubsko – Celuloza Kostrzyn nad Odrą (1:4)
Mecz Budowlani Lubsko – Celuloza Kostrzyn nad Odrą (1:4) Małgorzata Fudali Hakman
W 14. kolejce lubuskiej IV ligi fatalną passę przełamała Pogoń Świebodzin, która pokonała Spójnię Ośno Lubuskie. Z kolei w pojedynku outsiderów lepsza okazała się Celuloza Kostrzyn nad Odrą.

Zwycięstwo Dębu z rezerwami III-ligowca

Dąb Sława-Przybyszów w tym sezonie zwycięstwa przeplata porażkami. W 14. kolejce IV ligi podopieczni trenera Krzysztofa Piosika dopisali na swoje konto kolejne trzy punkty. W starciu z Lechią II Zielona Góra zespół ze Sławy prowadził do przerwy 1:0 dzięki bramce do szatni autorstwa Damiana Koppenhagena. Na początku drugiej odsłony ze strony zielonogórzan wyrównał 17-letni Kacper Grzegorczyk, który w przerwie pojawił się na boisku. Później strzelali jednak już tyko gospodarze – w 68 minucie Koppenhagen ponownie dał im prowadzenie, a w doliczonym czasie gry drużynę z Zielonej Góry golem na 3:1 dobił Gracjan Antkowiak.

Wygrana Polonii w drugiej połowie

Jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań kolejki był sąsiedzki pojedynek drużyn plasujących się tuż za ligowym podium, czyli Polonii Słubice i Czarnych Żagań. Do przerwy obyło się bez goli, ale w drugiej połowie dwa decydujące trafienia zanotowali zawodnicy prowadzeni przez trenera Andrzeja Wypycha. Najpierw w 71 minucie wynik otworzył Oliwier Begier, a niedługo później Daniel Stadie ustalił końcowy rezultat na 2:0.

Syrena nie do zatopienia

Ósme zwycięstwo z rzędu odniosła Syrena Zbąszynek, która na własnym obiekcie pokonała Meprozet Stare Kurowo 3:0. Strzelanie rozpoczął już w drugiej minucie Bartosz Kubaś, a pół godziny później wynik poprawił kapitan gospodarzy Paweł Dulat. Po przerwie decydujące o wyniku trafienie zdobył w 75 minucie Wiktor Kuberski, który przypieczętował tym samym pewne zwycięstwo Syreny.

Przełamanie Pogoni Świebodzin

Po pięciu porażkach z rzędu fatalną passę przerwała Pogoń Świebodzin. W niełatwym wyjazdowym pojedynku pokonała ona Spójnię Ośno Lubuskie 4:2. Na półmetku spotkania panował bezbramkowy remis, a strzelanie rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie. Podopieczni trenera Macieja Góreckiego objęli prowadzenie w 50 minucie po bramce Mateusza Świtały, a niedługo później na 2:0 podwyższył Vadym Korinenko. Gospodarze dwukrotnie strzelali gole kontaktowe, ale za każdym razem Pogoń znajdowała sposób na odpowiedź. W 85 minucie wynik na 4:2 dla świebodzinian ustalił Artur Błaszczak.

Celuloza lepsza w meczu outsiderów

W Lubsku doszło do pojedynku dwóch ostatnich drużyn w tabeli. Miejscowi Budowlani dobrze rozpoczęli mecz z Celulozą Kostrzyn – w 33 minucie prowadzenie dał im Marcin Piech, który skutecznie dobił obroniony przez bramkarza rywali rzut karny. Szybko jednak szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili kostrzynianie. Do przerwy prowadzili oni 2:1 po trafieniach Emila Tomkiewicza i Mateusza Bandy. Po zmianie stron czyhająca na błędy Celuloza dobiła gospodarzy, zwyciężając ostatecznie 4:1.

– Mecz zaczynamy dobrze i stwarzamy sobie dwie stuprocentowe sytuacje, których nie wykorzystujemy. Następnie mamy karnego i strzelamy bramkę. Wydaje się, że mamy wszystko pod kontrolą, po czym popełniamy znowu straszne błędy w obronie i tracimy dwie bramki. Po przerwie wydaje się, że ruszymy do odrobienia strat, ale niestety to przeciwnik nas kontruje dwukrotnie i wywozi trzy punkty z Lubska – podsumował mecz zawodnik Budowlanych, Radosław Romanowski.

Kto przezimuje na fotelu lidera? Głównych kandydatów jest trzech

Zaledwie trzy kolejki pozostały do zakończenia rundy jesiennej IV ligi. W najbliższych tygodniach okaże się zatem, która drużyna spędzi zimę jako lider tabeli. Najprawdopodobniej będzie to ktoś z trójki: Odra Bytom Odrzański, Syrena Zbąszynek, Odra Nietków. Dużo namieszać może w tym gronie Pogoń Świebodzin, przed którą m.in. pojedynki z Syreną oraz Odrą Bytom.

Błażej Strugaru na czele klasyfikacji strzelców

Cały czas toczy się również walka o koronę króla strzelców rundy jesiennej. Na trzy kolejki przed końcem liderem klasyfikacji przedstawiciel Czarnych Żagań, Błażej Strugaru (16 goli). Podium uzupełniają Paweł Dulat z Syreny Zbąszynek (14) i Rafał Gronostaj z Polonii Słubice (12).

Wyniki 14. kolejki IV ligi:

• Dąb Sława-Przybyszów – Lechia II Zielona Góra 3:1 (bramki: Koppenhagen 2, Antkowiak – Grzegorczyk)
  • Polonia Słubice – Czarni Żagań 2:0 (O. Begier, Stadie)
  • Budowlani Lubsko – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:4 (Piech – Tomkiewicz 2, Banda, Grzelczak)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Meprozet Stare Kurowo 3:0 (Kubaś, Dulat, Kuberski)
  • Lubuszanin Drezdenko – Promień Żary 2:1 (Zagdański 2 – Czyżyk)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Pogoń Świebodzin 2:4 (Zakrzewski, Paradowski – Świtała 2, Korinenko, Błaszczak)
  • Piast Iłowa – Pogoń Skwierzyna 1:1 (Rodrigues Lima – Koreeda)
  • Korona Kożuchów – Odra Nietków 1:2 (Bakhruman – Lewaszow, Kaczorowski)
  • Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Ilanka Rzepin 5:0 (Drzewiecki, Skałecki, Mi. Konsewicz, K. Konsewicz, Skiba)