Przepisy drogowe 2019. Koniec z jazdą na światłach mijania przez cały rok? Posłowie chcą zmiany przepisów [SONDA]

(red.)Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Obowiązek jazdy na światłach mijana przez cały rok to nie lada kontrowersja. Kierowcy po dziś dzień sprzeczają się o to czy takie przepisy rzeczywiście mają wpływ na jakość bezpieczeństwa na drogach. Zdaniem większości nie tylko nie poprawiają go, mają negatywny wpływ na nasze środowisko.
Trwa głosowanie...

Jazda na światłach mijania przez cały rok:

Przepisy drogowe 2019. Koniec z jazdą na światłach mijania przez cały rok

To koniec jazdy na światłach mijania w ciągu dnia? Za takim pomysłem zmiany stoi grupa parlamentarzystów z KUKIZ'15 (Paweł Szramka, Paweł Skutecki, Maciej Masłowski), którzy wyszli z propozycją zniesienia tego obowiązku. Sprawa trafiła już do Ministerstwa Infrastruktury. Zdaniem posłów jazda na światłach przy świetle dziennym wcale nie poprawia bezpieczeństwa na drodze.

Jazda na światłach nie poprawia bezpieczeństwa?

Jak wynika z interpelacji posłów „Kierowcy po raz kolejny podkreślają, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. Nie istnieją żadne wiarygodne badania, które dowodzą, że włączone w dzień światła mijania realnie wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Mało tego, są badania, które temu przeczą.” - czytamy.

Swoją interpelację posłowie argumentują wieloletnimi badaniami przeprowadzonymi przez dr Sławomira Gołębiowskiego, który obecnie jest biegłym sądowym techniki samochodowej wypadków drogowych, a w przeszłości związany był z Instytutem Transportu Samochodowego. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że jazda na światłach w ciągu dnia nie miała wpływu na liczbę kolizji czy wypadków oraz wypadków z udziałem pieszych. Ponadto pokazują one, że okres jesienno-zimowy (chodzi o sezon 1990-1945) wiązał się z liczbą 45 proc. wypadków do których dochodziło za dnia. Po wprowadzeniu obowiązku jazdy na światłach mijania odsetek ten nie uległ zmianie. Według przeprowadzonych przez Sławomira Gołębiowskiego analiz z badań prowadzonych również w Norwegii czy USA włączanie świateł nie ma wpływu na ilość zdarzeń drogowych.

Jazda na światłach mijania. To musisz wiedzieć:

Przepisy drogowe 2019. Koniec z jazdą na światłach mijania p...

Oczywiście trzeba brać poprawkę na pewne elementy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak przejrzystość powietrza. W przypadku mgły (od tego są również światła przeciwmgielne), opadów deszczu czy śniegu jazda na światłach jest wskazana i wpływa na bezpieczeństwo.

Przepisy drogowe 2019. Obowiązek jazdy na światłach

Przypomnijmy, że w Polsce kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach mijania w ciągu dnia zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym - art. 51 ust. 1 i 2:

  • 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  • 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Przepisy drogowe 2019. Kara za jazdę bez świateł mijania

Jeśli kierowcy nie zastosują się do powyższego, to mogą odpowiadać za popełnienia wykroczenia drogowego z art. 88 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, podlega karze grzywny."

Zgodnie z taryfikatorem mandatów za jazdę bez włączonych świateł mijania w ciągu dnia obowiązuje kara w postaci 100 zł mandatu. Jazda bez świateł w nocy to równowartość 200 zł. Warto podkreślić, że kierowcy przysługuje prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas, kiedy sprawa trafia do sądu i okaże się, że kierowca jednak nie ma racji, to kara może wynieść nawet 5 tys. zł!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czytaj także

Garbobranie 2019 w Zielonej Górze. Poczciwe volkswageny garb...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wd
2019-08-13T18:06:52 02:00, Rafał:

Ja jestem za używaniem świateł mijania czy też drl w ciągu dnia, sam kilka razy w słoneczny dzień widziałem auto jadące z naprzeciwka tylko dla tego, że miało włączone światła. Mnie oślepiało słońce a auto wyjeżdżało z cienia.

2019-08-14T09:38:10 02:00, Wd:

Na Twoim miejscu bym nie wsiadał za kierownicę.

Jeżeli nie widzisz auta bez świateł, prędzej czy później wjedziesz do czegoś lub kogoś.

Używanie świateł w dzień jest debilizmem, jakich w naszym kraju nie brakuje. Koniec tematu.

2019-08-15T03:41:40 02:00, SZ:

Widzę, że kolega Kozak nad Kozaki. Ty chyba prawka nie masz albo jesteś niedzielnym kierowcą.

Świętą prawda jest, że auto wyjeżdżające z cienia w pewnych warunkach jest o wiele mniej widoczne jeśli jedzie bez świateł.

Jeżdżę od 30 lat zawodowo na długich trasach więc trochę pojęcia mam.

G
Gość
2019-08-14T21:22:05 02:00, Gość:

W słoneczny dzień czarny, szary itp.samochód zlewa się z drogą asfaltową. Sam tego doświadczyłem nie raz. Uważam że światła poprawiają bezpieczeństwo i łatwiej ocenić odległość zbliżającego sie samochodu przy wyprzedzaniu.

Kierowcy sami pomyślcie, czy nie lepiej się wyprzedza jak widać światła z przeciwka? Jaka ekologia? Może klim zabronić bo to jest ekologia, a co z bezpieczeństwem jak człowiek nie myśli cały rozgrzany od słońca.

2019-08-15T02:14:42 02:00, Tomek:

Drogi kolego,

W trakcie slonecznego dnia podczas wyprzedzania reflektory auta z naprzeciwka sa po prostu zolte wiec watpliwa roznica. Jezeli natomiast w sloneczny dzien auta zlewaja Ci sie z asfaltem no to nie chcialbym jezdzic autem w Twoich okolicach gdyz prawo jazdy moze nie dla Ciebie?

To załóż okulary przeciwsłoneczne !!

G
Gość

Światła do jazdy dziennej jak najbardziej. Tylko takie które widać z daleka. A nie jakieś ledy co z metra nie widać. I jak deszcz pada albo zaczyna się zciemniać to niech zapalają świata mijania.

G
Gość

Włączone światłą przede wszystkim pozwalają na odróżnienie z dużej odległości pojazdu uczestniczącego w ruchu od zaparkowanego na poboczu. Dla mnie to jedyne sensowne wytłumaczenie i z tego powodu uważam obowiązek jazdy z włączonymi światłami za zasadny.

G
Gość

„chodzi o sezon 1990-1945” - chyba jakiś błąd się wkradł?

H
Hehe

Hej, zasrańcy,

Wiecie co?

Gdyby któryś z was miał nowy samochód to by wiedział, że takie auto ma zawsze włączone światła gdy jedzie. Z automatu. Tak mają wszystkie nowe auta w Europie. Rozumiecie geniusze zaszczanej bramy?

T
Tia
2019-08-15T07:25:20 02:00, Ups24:

Jazda ze światłami niema sensu w Niemczech tego niema i jakoś nie zmieniło się bezpieczeństwo w Polsce jest to poto by pisać mandaty dla zapominslskich sprzedać więcej żarówek i akumulatorów

Twoja pisownia nie ma sensu tępy tłuku.

.
2019-08-15T08:12:45 02:00, Gość:

Uważam, iz ważniejszą zmianą winni zajac się posłowie: dotyczy to ZAKAZU WYPRZRFZANIA jednosladów z prawej strony. Gdyby ten przepis obowiązywał byc może nie doszłoby do wypadku smiertelnego Śp. Matki dwóch dziewczynek najechaną na przejsciu dla pieszych w Sosnowcu w czerwcu 2019 r.

Pierdolisz przygłupie

???
2019-08-13T20:52:53 02:00, TruckdriverDST:

Drodzy koledzy,pomykam po calej europie od poludnia po polnoc itd. Uwazam ze swiatla tylko podczas opadow itp. Pozdrawiam wszystkich kierowcow i tych duzych jak tez malych...

2019-08-14T08:04:07 02:00, Gość:

Panie kolego to nie wiem gdzie pan jeździ ale w krajach o najmniejszej wypadkowości Dania, Szwecji its jest obowiązek używania świateł mijania!

2019-08-14T11:06:24 02:00, Gość:

W Niemczech nie ma takiego obowiązku A jeżdżą więcej i szybciej A ich statystyki wcale nie są gorsze od naszych. Tak tak wiem.autostrady maja

2019-08-14T18:34:52 02:00, Gość:

Może i zużywają się żarówki może i wiecej pali ale do cholery JESTES BARDZIEJ WIDOCZNY ...czy bezpieczeństwo jest mniej ważne od durnej żarówki ...nawet jak będzie zniesienie obowiązku ja będę jeździć na światłach nie raz szary samochód ,,zlał,, się z asfaltem....!!!!

Niemiec przede wszystkim jeździ przepisowo

50 to 50 a nie 80km/h

G
Gość

Uważam, iz ważniejszą zmianą winni zajac się posłowie: dotyczy to ZAKAZU WYPRZRFZANIA jednosladów z prawej strony. Gdyby ten przepis obowiązywał byc może nie doszłoby do wypadku smiertelnego Śp. Matki dwóch dziewczynek najechaną na przejsciu dla pieszych w Sosnowcu w czerwcu 2019 r.

U
Ups24

Jazda ze światłami niema sensu w Niemczech tego niema i jakoś nie zmieniło się bezpieczeństwo w Polsce jest to poto by pisać mandaty dla zapominslskich sprzedać więcej żarówek i akumulatorów

G
Gość
2019-08-14T21:47:38 02:00, Gość:

Ogromna zaleta i bezpieczeństwo jazdy na światłach w ciągu dnia. Na autostradach zawsze używam świateł mijania. Poza autostradą zwykle do jazdy dziennej. Czemu ?? Ogólnie różne odcienie szarego koloru mocno zalewają się z asfaltem i dokładnie jak wiele osób pisze tutaj że oszacować odległość jest lepiej ;) motocykliści na autostradach jeżdżą nawet na długich żeby ich z bardzo daleka było widać - i super że ktoś myśli;) ale głupota jest jazda bez jakichkolwiek świateł w ciągu dnia. Niech zajmują się czymś innym w ustanawianiu przepisów prawa drogowego a nie pierdołami. Niech pomyślą żeby znieść cło na auta np z USA a nie głupoty im w głowie;)

2019-08-14T21:56:11 02:00, Gość:

👍

2019-08-14T23:15:56 02:00, Gość:

Popieram wypowiedź

100/100. BRAWO

K
KierowcaR

Dobilizmem jest branie pod uwagę bezsensownych badań przez tego doktora. Dziś jeździ dużo bezmyślnych kierowców, dla tego jest tyle wypadków, a nie przez światła. W krajach gdzie nie trzeba używać świateł ludzie zapominają się o włączeniu ich w deszczu co sprawia że ich nie widać. Kolejna sprawa z włączonymi światłami wiem, że ktoś jest uczestnikiem ruch i może wykonać za chwilę jakiś manewr, więc jeszcze większą zwracam ostrożność. Osobiście uważam, że pojazd uczestniczący w ruchu powinien mieć włączone światła.

F
Fm
2019-08-13T18:06:52 02:00, Rafał:

Ja jestem za używaniem świateł mijania czy też drl w ciągu dnia, sam kilka razy w słoneczny dzień widziałem auto jadące z naprzeciwka tylko dla tego, że miało włączone światła. Mnie oślepiało słońce a auto wyjeżdżało z cienia.

👍

S
SZ
2019-08-13T18:06:52 02:00, Rafał:

Ja jestem za używaniem świateł mijania czy też drl w ciągu dnia, sam kilka razy w słoneczny dzień widziałem auto jadące z naprzeciwka tylko dla tego, że miało włączone światła. Mnie oślepiało słońce a auto wyjeżdżało z cienia.

2019-08-14T09:38:10 02:00, Wd:

Na Twoim miejscu bym nie wsiadał za kierownicę.

Jeżeli nie widzisz auta bez świateł, prędzej czy później wjedziesz do czegoś lub kogoś.

Używanie świateł w dzień jest debilizmem, jakich w naszym kraju nie brakuje. Koniec tematu.

Widzę, że kolega Kozak nad Kozaki. Ty chyba prawka nie masz albo jesteś niedzielnym kierowcą.

Świętą prawda jest, że auto wyjeżdżające z cienia w pewnych warunkach jest o wiele mniej widoczne jeśli jedzie bez świateł.

Dodaj ogłoszenie