Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przysięga wojskowa w Sulechowie. Ochotnik podczas służby dostaje 4,5 tys. zł. Można zrobić prawo jazdy, zrobić patent nurka czy skoczka

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Przysięga wojskowa w Sulechowie
Przysięga wojskowa w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
Na Placu Ratuszowym w Sulechowie 32 żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej, w obecności dowództwa 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, przedstawicieli władz samorządowych: burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa, wicestarosty zielonogórskiego Tadeusza Pająka, najbliższej rodziny oraz mieszkańców gminy Sulechów złożyło przysięgę wojskową.

Zaprzysiężenia elewów dokonał dowódca 5. Lubuskiego Pułku Artylerii Grzegorz Parol. Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej, skierowany do żołnierzy składających przysięgę. Głos również zabrał burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, gratulując żołnierzom podjętej decyzji - wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego i odbycia I podstawowego etapu służby wojskowej, którego końcowym efektem jest złożona przysięga przed ratuszem miejskim.

Przysięga wojskowa w Sulechowie

Przysięga wojskowa w Sulechowie. Ochotnik podczas służby dos...

Wyróżnienia dla żołnierzy, defilada i orkiestra dęta

W związku z zakończeniem szkolenia podstawowego 5 turnusu żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, za bardzo dobre wykonywanie obowiązków służbowych i uzyskanie wzorowych wyników w szkoleniu dowódca sulechowskiego pułku wyróżnił pochwałą trzech elewów i także trzech elewów listem gratulacyjnym.
Uroczysta przysięgę zakończyła defilada pododdziałów pułku. Oprawę muzyczna zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Babimostu.

Przysięga wojskowa w Sulechowie
Przysięga wojskowa w Sulechowie Tomasz Rybarczyk

Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4.560 zł

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie można odbyć 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4.560 zł (osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym, kontynuować służby przechodzą do rezerwy. Mają prawo pierwszeństwa przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej.

Ponad 20 tysięcy wniosków do służby

W całym kraju trwa dynamiczny proces rekrutowania ochotników do służby w Wojsku Polskim. W szczególności dotyczy to dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Od wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny (23 kwietnia 2022r.) zostało złożonych ponad 20 tys. wniosków do służby, z czego wydano ponad 14 tys. decyzji o powołaniu. Obecnie w Wojsku Polskim szkoli się w tej formule ponad 7 tys. żołnierzy - to zarówno uczestnicy szkolenia I etapu -podstawowego, jak również II etapu – specjalistycznego.

Zobacz też oświadczyny podczas przysięgi w Sulechowie:

W sobotę, 6 lutego, na terenie koszar 5. Lubuskiego pułku artylerii w Sulechowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej. Po oficjalnej ceremonii Kacper Matz, a ppor. Anna Dudek poprosiła o wyjście na plac Patrycję Zarychtę. Dziewczyna była zszokowana. Nie wiedziała, co się dzieje. Tymczasem jej chłopak uklęknął, wyciągnął pierścionek i poprosił ją o rękę.

Ale numer! Oświadczył się podczas przysięgi wojskowej w Sule...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska