PŚ w biegach narciarskich - Bjoergen wygrała sprint w Davos, Kowalczyk 25.

(pat)
Marit Bjoergen wygrała sprint techniką dowolną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w Davos. Norweżka w finale o zaledwie 0,01 s wyprzedziła Amerykankę Kikkan Randall. Justyna Kowalczyk odpadła już w ćwierćfinale i sklasyfikowano ją na 25. miejscu. Trzecia była Niemka Denise Herrmann - 0,24 s straty.

Był to 62. triumf Bjoergen w PŚ. Davos dla Norweżki, która wygrała także w sobotę bieg na 15 km, jest miejscem bardzo szczęśliwym. Poprzednio z dubletem wyjeżdżała stąd w 2010 roku. Sprint techniką dowolną nie jest natomiast mocną stroną Kowalczyk. W PŚ Polka wygrała go tylko raz - 2 lutego 2012 roku w Moskwie.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego dodatkowo w tym sezonie wyjątkowo narzeka na bolące piszczele podczas biegów "łyżwą". W niedzielę niewiele brakowało, a odpadłaby już w eliminacjach. Zajęła w nich 30. miejsce, ostatnie premiowane awansem. W ćwierćfinale narciarka z Kasiny Wielkiej praktycznie się nie liczyła. Rywalizowała w nim ze świetnymi Randall i Herrmann, a wyprzedziły ją także Szwajcarka Laurien van der Graaff i Rosjanka Natalia Korostielowa.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk wciąż jest czwarta, ma 344 punkty. Prowadzi Bjoergen (569), druga jest Charlotte Kalla (401), a trzecia Therese Johaug (350). Szwedka i Norweżka w niedzielę swojego dorobku nie poprawiły. Kalla odpadła już w eliminacjach, a Johaug nie przystąpiła do zawodów.

Na starcie stanęły jeszcze dwie reprezentantki Polski. Agnieszka Szymańczak przebrnęła eliminacje z 24. wynikiem, ale w swoim ćwierćfinale była szósta i sklasyfikowano ją na 29. miejscu. Natomiast Sylwia Jaśkowiec w kwalifikacjach zajęła 56. miejsce.

Kolejne zawody PŚ zaplanowano we włoskim Asiago. 21 grudnia odbędzie się sprint techniką klasyczną, a następnego dnia sprint drużynowy, także "klasykiem".