Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o prawo pracy

Redakcja
Na pytania odpowiada Jolanta Jankowska, specjalistka do spraw prawnych i skarg z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.
  • Chciałabym się dowiedzieć, czy odbywając staż w jednej instytucji można zmienić go na inną instytucję? Czy po odbyciu stażu pracodawca, u którego go odbywałam ma obowiązek mnie zatrudnić na umowę o pracę?
    - Zgodnie z rozporządzeniem z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz.U.04.185.1912 ze zm.), starosta na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe może rozwiązać z pracodawcą umowę o odbycie stażu lub przygotowanie zawodowe w przypadku niezrealizowania przez pracodawcę warunków odbycia stażu lub przygotowania zawodowego, po wysłuchaniu pracodawcy. Z przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.08.69.415.) nie wynika obowiązek pracodawcy zawarcia umowy o pracę z osobą bezrobotną po odbyciu stażu zawodowego. Aby uzyskać więcej informacji w tej sprawie należy zwrócić się do powiatowego urzędu pracy.

  • 31 sierpnia tego roku, minie mi 2 lata pracy po ukończeniu studiów licencjackich. Jaki wymiar urlopu będzie mi przysługiwał w tym roku?
    - Na podstawie art. 158 Kodeksu pracy, z dniem 31 sierpnia nabędzie pani prawo do urlopu uzupełniającego z upływem 10-letniego okresu zatrudnienia i będzie pracownikiem uprawnionym do 26 dni urlopu za rok bieżący. Paragraf 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz.14 z 1997 r. ze zm.) określa, że wymiar urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

  • Pracuję w sklepie. Mam umowę na czas określony do końca grudnia tego roku. Jestem obecnie w czwartym miesiącu ciąży. Obawiam się, że gdy pójdę na zwolnienie lekarskie pracodawca mnie zwolni. Czy jako pracownica w ciąży podlegam ochronie mając umowę na czas określony?
    - W świetle art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Rozwiązanie za wypowiedzeniem może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, wtedy pracownicy przysługują świadczenia z ZUS.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska