Rady nadzorcze bez nadzoru?

Dariusz Brożek, (beb, sc, kb)
- Uważam, że burmistrz powinien jak najszybciej odwołać niekompetentne osoby z rad i obniżyć diety ich członków - postuluje radny z Międzyrzecza Józef Kaczmarek.
- Uważam, że burmistrz powinien jak najszybciej odwołać niekompetentne osoby z rad i obniżyć diety ich członków - postuluje radny z Międzyrzecza Józef Kaczmarek. fot. Dariusz Brożek
W radach nadzorczych gminnych spółek w Międzyrzeczu zasiadają osoby bez państwowych uprawnień. W Słubicach członkiem rady jest człowiek oskarżony o korupcję.

Czasem w radach są też politycy i urzędnicy, dla których to dodatkowy zarobek.

W Międzyrzeczu ich członkowie mogą nie przychodzić na posiedzenia, ale i tak biorą po 1.410 zł brutto. Raport radnego Józefa Kaczmarka na ten temat wywołał wczoraj burzę, zajmowała się nim Rada Miasta. - Średnio rady obradują dwie godziny miesięcznie, za godzinę pracy członkowie dostają więc 705 zł, gdy piłkarz Artur Boruc zarabia 712 zł - ironizował Kaczmarek, ale członkowie rad protestują, że ich praca to nie tylko posiedzenia.

Bez egzaminu i wykształcenia
Zdaniem Kaczmarka niektórzy członkowie opuszczają posiedzenia lub nie zabierają na nich głosu, a i tak inkasują diety. - I dostali nagrody roczne po 2,7 tys. zł i 3 tys. zł - mówi Kaczmarek, który zażądał wczoraj obniżenia diet. Trzyosobowe rady nadzorcze powołał burmistrz Tadeusz Dubicki. - Oprócz fachowców są w nich osoby bez wykształcenia wyższego i wymaganych państwowych egzaminów - mówił wczoraj Kaczmarek.

Burmistrz przyznał, że cztery osoby nie mają tych egzaminów. - Polecę im na piśmie, że do końca 2008 r. mają je zdać - zapowiedział wczoraj Dubicki. Ustaliliśmy, że chodzi o dyrektora Cechu Rzemiosł Różnych Wiesława Chamienię, kierowniczkę urzędu miejskiego Wiesławę Walkiewicz oraz Czesława Kowalczyka i Marlenę Szmyt, także z magistratu. I Jana Rokickiego, który jednak nie musi mieć tych egzaminów, bo jest przedstawicielem załogi. - To kolesiostwo. Pan Chamienia zatrudnił w cechu zięcia burmistrza - mówi jeden z naszych rozmówców (dane do wiadomości redakcji).

- Burmistrz nie wiedział, że zatrudniłem w cechu jego zięcia. Szukaliśmy fachowca od komputerów, a on się zgodził pracować za niewielkie pieniądze - mówił Chamienia.

Urzędnicy i politycy

Radna Hanna Augustyniak obliczyła, że jeden członek rady kosztuje średnio 19,6 tys. zł rocznie. W radach zasiadają urzędnicy i prawnicy magistratu: W. Walkiewicz, Cz. Kowalczyk, M. Szmyt, Mieczysław Witczak, Stanisław Flis, Adam Furmanek, a do tego prawnik z Poznania Radomir Sroka, który reprezentując gminę, przegrał głośny proces o bunkry. - Rady to moje uszy i oczy w spółkach - mówił wczoraj Dubicki.

Oczami i uszami burmistrza Słubic Ryszarda Bodziackiego w radzie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych jest Edward Ch. To były wiceburmistrz, który stracił stanowisko po oskarżeniu go przez prokuraturę o wzięcie 260 tys. zł łapówki. - Dobrze reprezentuje on gminę, a poza tym jest na razie oskarżony, a nie osądzony - powiedział nam Bodziacki.

W Komunalnym Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Zielonej Górze dwa na trzy miejsca w radzie nadzorczej zajmują politycy SLD: były wicemarszałek Edward Fedko oraz zaufany człowiek prezydenta Zielonej Góry, jego doradca Zygmunt Stabrowski. W Słubicach w radzie spółki ciepłowniczej zasiada starosta powiatowy Marcin Jabłoński.

Szefem rady nadzorczej w gorzowskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji jest Jerzy Oleksiewicz, naczelnik wydziału geodezji i katastru. Wczoraj nie udało nam się z nim porozmawiać, ale w oświadczeniu majątkowym napisał, że w minionym roku za zasiadanie w radzie zarobił 25,5 tys. zł. Radna Krystyna Sibińska i sekretarz miasta Ryszard Kneć nie biorą pieniędzy za zasiadanie w radach miejskich spółek. - To dla mnie ważne źródło wiedzy o gospodarce i funkcjonowaniu miasta - powiedział nam Kneć.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
tak to leciało

Ja słyszałam, że za sprawę Kusia żaden lokalny prawnik nie chciał się zabrać żeby rączek nie ubrudzić w swoim gniazdku więc...
...tak jak już pisałam - o takich chyba prawników chodzi

Rady nadzorcze bez nadzoru?

a zarządy albo urzędnicy przyspawani do państwowego stołka są nadzorowani?

to jest 'mięso urn wyborczych' i jedynie politycznie słusznej sprawy:

- "NIE DAMY ODEBRAĆ SOBIE APANAŻY!"

K
KS
W dniu 05.12.2007 o 22:21, zuzanna napisał:

A czy czytałeś albo dokładnie słyszałeś treść całego oświadczenia radnego Kaczmarka,które trwało ponad 40 min żadnego prezesa gminnej spółki,prawnika ani tym bardziej innej osoby nie obraził, a jedynie podawał sprawdzone fakty m.in.na temat obu prawników. Prawda jest ze jeden z nich zadal przez kilka lat tylko jedno pytanie na obradach rady nadzorczej ZECU, a drugi działa troche lepiej. A tak poza tym to ciekawe jest dlaczego - skoro dwoch prawników mamy na etacie w gminie-burmistrz nająl sobie w imieniu podatnikow Międzyrzecza kolejnego prawnika-tym razem z Poznania. To za co tak właściwe płaci naszym prawnikom i pozwala zarabiac im dodatkowe duze pieniadze umieszczajac ich w radach nadzorczych, skoro w sprawach gminnych musi zatrudniac innych prawników?Ja słyszałam, że za sprawę Kusia z bunkrów żaden lokalny prawnik nie chciał się zabrać żeby rączek nie ubrudzić w swoim gniazdku więc dali to Sroce, który chyba dopiekł Kusiowi bo Krzych I doradca kusia pieklił się na radze jak... Tak jak już pisałam - o takich chyba prawników chodzi Mroczek.
o
obcy

A ja wam Drodzy Międzyrzeczanie abyście się wreszcie obudzili bez rąk w nocniku i mieli na prawdę takiego burmistrza jakiego sobie w tym roku wymarzycie. Zasługujecie na znacznie więcej niż tylko na nepotyzm. Pzdr.

G
Gość
W dniu 05.12.2007 o 14:29, Międzyrzeczanka napisał:

Raport radnego Kaczmarka jest szokujący. radni powinni jak najszybciej doprowadzić do tego, aby burmistrz odwołał tych niekompetentnych, którzy zasiadają w radach spółek gminnych i biorą straszne pieniądze z kieszeni mieszkańców. To kolejny skandal, którego głównym aktorem jest burmistrz Dubicki - oskarżony juz przecież w innej sprawie przez prokuraturę. Pewnie niedługo okaże się, że ma jeszcze inne sprawy na sumieniu. Po czymś takim nie można mieć juz zaufania do burmistrza. Powinien jak najszybciej powiedzieć przepraszam i zrezygnować ze stanowiska. Przeciez to jest okradanie mieszkańców Międzyrzecza. To wstyd. Gdyby ni radny Kaczmarek i dziennikarz to ludzie dalej nic by nie wiedzieli, a ONI braliby nasze pieniądze - jak widać bez opamiętania. Burmistrz jest bardzo chojny. Może to następna sprawa dla prokuratora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Proszę zauważyć, że od 31.12.2006r. zasiadanie w takich Spółkach bez uzyskania certyfikatu z Ministerstwa Skarbu (oczywiście po zdanych egzaminach ) jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Pan Burmistrz złamał prawo. Nie istnieje możliwość spełniania tej funkcji do jakiegoś czasu określonego przez Burmistrza. Ciekawe, że na to nikt nie zwrócił uwagi.
n
niesympatyk
W dniu 06.12.2007 o 08:39, sympatyk napisał:

A propos - radnego Kaczmarka, Przecież nie od tego roku w radach nadzorczych sie źle dzieje? Panie radny a gdzie Pan był 3 lata temu? 4 lata temu? Wtedy pan i pana koledzy z klubu na temat burmistrza peany wygłaszaliście, skąd ta zmiana - tego nie mogę zrozumieć!Faktycznie trzeba było z tym czekać aż trzy lata, chociaż wtedy jeden z "głośnych" radnych chciał bardzo rozliczyć prezesów i rady nadzorcze w spółkach a p. Kaczmarek ich bronił. Dobrze, że z czasem sam się przekonał, że to tamten radny miał rację. niestety był bardzo osamotniony w swoich działaniach. Lepiej później niż wcale. Warto jednak panie Kaczmarek posłuchać co inni radni mają do powiedzenia a nie ślepo i bałwochwalczo popierać burmistrza. Jak na Międzyrzecz dobre choć i takie działanie. Ciekaw jestem kiedy radni będą myśleć głową a nie kieszenią. Rzeczywiście chyba tylko rzetelne podejście do kontroli prokuratorów i CBA pokażą faktyczne oblicze najważniejszego urzędnika w ratuszu. Panie KACZMAREK, a co z innymi sprawami i przykładami niegospodarności? Jeśli jest Pan taki skrupulatny to może weźmie Pan na tapetę szkołę w Gorzycy, park przemysłowy, rozdawnictwo pieniędzy z budźetu itp.. Tu marnują się ogromne publiczne pieniądze. Życzę powodzenia . Nam Wszystkim.
s
sympatyk

A propos - radnego Kaczmarka, Przecież nie od tego roku w radach nadzorczych sie źle dzieje? Panie radny a gdzie Pan był 3 lata temu? 4 lata temu? Wtedy pan i pana koledzy z klubu na temat burmistrza peany wygłaszaliście, skąd ta zmiana - tego nie mogę zrozumieć!

p
paputek

Może nie musi tylko chce, w końcu nie rozdaje swoich pieniędzy dlatego moze mu to isc lekka reka. I wygląda na to że chyba tak jest...

z
zuzanna
W dniu 05.12.2007 o 16:54, zi-zzi napisał:

Ja bym na miejscu Kaczmarka uważała, w jego wypowiedziach pojawiły się komentarze na temat prawników gminy, a te komentarze to są chyba trochę obraźliwe i nie do końca uzasadnione.


A czy czytałeś albo dokładnie słyszałeś treść całego oświadczenia radnego Kaczmarka,które trwało ponad 40 min żadnego prezesa gminnej spółki,prawnika ani tym bardziej innej osoby nie obraził, a jedynie podawał sprawdzone fakty m.in.na temat obu prawników. Prawda jest ze jeden z nich zadal przez kilka lat tylko jedno pytanie na obradach rady nadzorczej ZECU, a drugi działa troche lepiej. A tak poza tym to ciekawe jest dlaczego - skoro dwoch prawników mamy na etacie w gminie-burmistrz nająl sobie w imieniu podatnikow Międzyrzecza kolejnego prawnika-tym razem z Poznania. To za co tak właściwe płaci naszym prawnikom i pozwala zarabiac im dodatkowe duze pieniadze umieszczajac ich w radach nadzorczych, skoro w sprawach gminnych musi zatrudniac innych prawników?
m
mieszkaniec powiatu Słubic

A to z tego teraz żyje nasz Pan Edward Chojko, były wice burmistrz Słubic, zapewne dobry kolega Pana Bodziackiego-obecnego burmistrza!!!!bo zakładam, że tej łapówki 260 tys zł nie wziął

z
zi-zzi
W dniu 05.12.2007 o 14:52, M-czanka napisał:

ciekawe o ile tańsze byłyby nasze czynsze, woda, czy inne media gdyby tych Rad nie było. Jeszcze dodać odrobinę uczciwości i pewnie te nasze opłaty obniżyły by się o 50%.Tymczasem, pozdrawiamJa bym na miejscu Kaczmarka uważała, w jego wypowiedziach pojawiły się komentarze na temat prawników gminy, a te komentarze to są chyba trochę obraźliwe i nie do końca uzasadnione.
v
vi-valdi

Przeciesz już pisano otym!!!Jeszcze te złodzieje są na stanowiskach?Nie macie wpływu na ograniczenie ich władzy?Do prokuratury,ale nie w Lubuskim-przez pare lat nie będziecie ich widzieć.

M
M-czanka
W dniu 05.12.2007 o 14:29, Międzyrzeczanka napisał:

Raport radnego Kaczmarka jest szokujący. radni powinni jak najszybciej doprowadzić do tego, aby burmistrz odwołał tych niekompetentnych, którzy zasiadają w radach spółek gminnych i biorą straszne pieniądze z kieszeni mieszkańców. To kolejny skandal, którego głównym aktorem jest burmistrz Dubicki - oskarżony juz przecież w innej sprawie przez prokuraturę. Pewnie niedługo okaże się, że ma jeszcze inne sprawy na sumieniu. Po czymś takim nie można mieć juz zaufania do burmistrza. Powinien jak najszybciej powiedzieć przepraszam i zrezygnować ze stanowiska. Przeciez to jest okradanie mieszkańców Międzyrzecza. To wstyd. Gdyby ni radny Kaczmarek i dziennikarz to ludzie dalej nic by nie wiedzieli, a ONI braliby nasze pieniądze - jak widać bez opamiętania. Burmistrz jest bardzo chojny. Może to następna sprawa dla prokuratora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ciekawe o ile tańsze byłyby nasze czynsze, woda, czy inne media gdyby tych Rad nie było. Jeszcze dodać odrobinę uczciwości i pewnie te nasze opłaty obniżyły by się o 50%.
Tymczasem, pozdrawiam
t
też obywatel

Burmistrz rozdał, więc z pięniędzy gminnych ok 235tyś rocznie ( 3radnych X4 spólki gminne), czyli w ciagu 5 ostatnich lat ok 1mln 200tys zł. Dobrze jest byc uszami i oczami Dubickiego, aby otrzymywać takie pieniadze. Szkoda tylko, ze nie płaci ich z własnej kieszeni

M
Międzyrzeczanka

Raport radnego Kaczmarka jest szokujący. radni powinni jak najszybciej doprowadzić do tego, aby burmistrz odwołał tych niekompetentnych, którzy zasiadają w radach spółek gminnych i biorą straszne pieniądze z kieszeni mieszkańców. To kolejny skandal, którego głównym aktorem jest burmistrz Dubicki - oskarżony juz przecież w innej sprawie przez prokuraturę. Pewnie niedługo okaże się, że ma jeszcze inne sprawy na sumieniu. Po czymś takim nie można mieć juz zaufania do burmistrza. Powinien jak najszybciej powiedzieć przepraszam i zrezygnować ze stanowiska. Przeciez to jest okradanie mieszkańców Międzyrzecza. To wstyd. Gdyby ni radny Kaczmarek i dziennikarz to ludzie dalej nic by nie wiedzieli, a ONI braliby nasze pieniądze - jak widać bez opamiętania. Burmistrz jest bardzo chojny. Może to następna sprawa dla prokuratora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

o
obywatel

Ja mam wykształcenie i wiedzę. Jestem gotowy zasiąść w radzie za taką dietę.
Obywatel

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3