Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzimy jak jeździć oszczędnie, ekologicznie i bezpiecznie

Aleksandra Łuczyńska 0 68 363 44 60 [email protected]
Warto pamiętać, że ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo i zużycie paliwa jest stan naszego ogumienia. Na zdjęciu pracownicy Euromaster w Żarach kontrolują samochód jednego z klientów.
Warto pamiętać, że ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo i zużycie paliwa jest stan naszego ogumienia. Na zdjęciu pracownicy Euromaster w Żarach kontrolują samochód jednego z klientów. fot. Aleksandra Łuczyńska
Zanim wyruszysz samochodem w dłuższą, wakacyjną trasę zapoznaj się z zasadami ecodrivingu, czyli energooszczędnej jazdy. To ważne nie tylko dla Twojej kieszeni, ale także dla środowiska. Warto o tym pamiętać przez cały rok.

W maju tego roku, Pentor * przygotował badania dotyczące świadomości ekologicznej polskich kierowców. Jak się okazuje zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona środowiska. Jednak istotnym powodem, dla którego chcemy znać i wykorzystywać zasady ecodrivingu, są skutki ekonomiczne. Mniej paliwa spalamy, więc mniej za nie płacimy, ale przy tym dbamy o środowisko.

Co ma wpływ na ilość spalanego paliwa podczas jazdy? Tych czynników jest sporo. Jednym z nich jest ciśnienie powietrza w oponach. I właśnie w ramach akcji, pod hasłem "ciśnienie pod kontrolą" tzw. Zielony Samochód Michelin, odwiedził w miesiącu kilka miast w Polsce. 8 lipca pojawił się także w Żarach, w warsztacie Euromaster prowadzonym przez Krzysztofa Rybińskiego.

Uciec śmierci

Tutaj do stosowania zasad ecodrivingu przekonywał nas Cezary Andrzejczyk: - O tym, że ciśnienie powietrza w oponach jest istotne, kierowcy wiedzą. Jednak nie wszyscy to kontrolują, a jest to bardzo ważne. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba je sprawdzić - mówi. - Nawet najnowszy samochód, jadący na oponach, w których jest mało powietrza, będzie wydalał więcej spalin do atmosfery. To działa w ten właśnie sposób.

Dlaczego sprawdzanie ciśnienie powietrza w oponach jest tak istotne? Jak się okazuje aż 6 procent śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu jest spowodowanych złym stanem ogumienia. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje złe rozłożenie nacisku na podłoże i zmianę powierzchni styku opony z nawierzchnią. A to może prowadzić do zmniejszenia przyczepności, szczególnie przy wchodzeniu w zakręt, skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni, zwiększenia ryzyka pęknięcia opony, zwiększonego zużycia paliwa czy skrócenia czasu użytkowania opony

Auto i zdrowie

Ciśnienie należy sprawdzać raz w miesiącu i koniecznie przed dłuższą trasą. Warto pamiętać o tym, że należy to robić co najmniej godzinę od zatrzymania auta lub po przejechaniu trzech kilometrów przy niewielkiej szybkości. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że w województwie lubuskim jedynie 28 procent samochodów miało prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach.

Już we wrześniu w wybranych miastach polskich Michelin organizuje kolejną akcję, która ma zwrócić kierowcom uwagę na tę kwestię. - W kilkudziesięciu stacjach paliw w kraju podczas tankowania będziemy proponować sprawdzenie ciśnienia powietrza w oponach. Dodatkowo, w ramach współpracy z PCK, będziemy mierzyć także ciśnienie krwi kierowców. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że także i ten czynnik wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem - mówi Andrzejczyk

ZASADY ECODRIVINGU

* Jedź ze stałą prędkością na możliwie najwyższym biegu. Już przy 50 km/godz. wrzuć piąty bieg. W zależności od samochodu, możesz zaoszczędzić nawet 24 procent paliwa na 100 km!

* Jedź płynnie z umiarkowaną prędkością. Do równomiernej jazdy z prędkością 50 km/godz. przeciętny samochód potrzebuje jedynie 5 kW mocy (przy 120 km/godz. wartość ta wzrasta do ok. 25 k/W). Pozostałe 90 procent mocy silnika jest wykorzystywane tylko podczas przyspieszania lub jazdy z dużą prędkością.

* Wyłączaj silnik podczas postoju nawet na 30 sekund. Przez 3 minuty pracy na biegu jałowym silnik zużywa tyle paliwa, ile przy pokonaniu ok. 1 km z prędkością 50 km/godz.

* Szybko zmieniaj bieg na wyższy w samochodach z silnikiem benzynowym, zanim osiągnie 2,5 tys. obrotów na minutę, w silnikach diesla przed osiągnięciem 1,5 tys. obrotów.

* Nie zmieniaj biegu na luz dojeżdżając do skrzyżowania. Hamuj silnikiem, a oszczędzisz nie tylko paliwo, ale układ hamulcowy. Jadąc na biegu i nie naciskając pedału gazu wtrysk paliwa jest zamknięty, co wiąże się z zerowym zużyciem paliwa.

* Zamykaj okna i rozsądnie korzystaj z klimatyzacji. Jazda z prędkością 100 km/godz. z otwartymi oknami zwiększa zużycie paliwa o ok. 5 procent. Otwarte okno dachowe powoduje zwiększenie zużycia paliwa o 15 procent. Wyłączenie klimatyzacji zmniejsza je o 10 procent. Najlepiej korzystać ze zwykłego nawiewu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska