Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast. Jak wypadły lubuskie stolice?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Najbardziej kolizyjne i wypadkowe miasta Polski. Jak w rankingu wypadły Gorzów i Zielona Góra?
Najbardziej kolizyjne i wypadkowe miasta Polski. Jak w rankingu wypadły Gorzów i Zielona Góra? Jakub Steinborn
Eksperci popularnej porównywarki cen ubezpieczeń sporządzili ranking najbardziej niebezpiecznych miast pod względem kolizji i wypadków. Sprawdzili też, ile takich zdarzeń przypadło w nich na tysiąc mieszkańców. W zestawieniu znalazły się obie stolice województwa w lubuskiego.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce, a następnie porównali ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

Gorzów wypadł przeciętnie

Gorzów zajął 39. miejsce w rankingu, a rezultat ten był najlepszy wśród uwzględnionych w zestawieniu miast województwa lubuskiego. W ubiegłym roku w Gorzowie Wielkopolskim doszło do 1703 kolizji i wypadków. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców miasta przypadło 12,2 zdarzenia drogowego. Z takim wynikiem Gorzów Wielkopolski, podobnie jak Ostrów Wielkopolski i Sosnowiec, wypadł przeciętnie na tle całej Polski.

Gdzie jest najwięcej wypadków w Gorzowie?

W 1703 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Gorzowie zginęły 3 osoby, a 36 osób zostało rannych. Kierowcy spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu – takich zdarzeń było 351. To ponad 20 procent wszystkich zdarzeń w mieście. Najbardziej niebezpiecznym punktem Gorzowa okazała się ul. Franciszka Walczaka. W ubiegłym roku doszło tam do 116 kolizji i wypadków.

Dużo gorzej wypadła Zielona Góra

Dużo gorzej prezentuje się wynik Zielonej Góry, która zajęła 17. miejsce w tabeli. Tu liczba zdarzeń w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wyniosła 14,6. Wyższy współczynnik wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano również w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Kielcach i Katowicach.

Przeczytaj też: W Gorzowie trudno zdobyć prawko. Egzamin zdaje tylko co czwarta osoba

W ubiegłym roku do największej liczby wypadków i kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych doszło w województwach: świętokrzyskim, opolskim i kujawsko-pomorskim. Najmniej takich zdarzeń było w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i śląskim. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w skali całego kraju była nieostrożność kierowców: niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (30817 zdarzeń), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (22008 zdarzeń) oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (13435 zdarzeń).

Zobacz również:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska